Go Back   Megaforum.COM - Forumun Bir Adım Ötesi > > >


GÜNÜN SÖZÜ ► Sırtından vurana kızma, ona güvenip arkanı dönen sensin. Arkandan konuşana da darılma, onu insan yerine koyan yine sensin. Bilgi < ArtemiS >
Forum Duyuruları
Teknik Duyurular
forumlar MEGAFORUM.COM - Moderatör Olmak İstiyorum? Şartları Nelerdir?
MEGAFORUM.COM - 32.Haftanın Konuğu Galadriel # Tıkla :)
MEGAFORUM.COM - 33.Haftanın Konuğu Kim Olsun İstersiniz?
MEGAFORUM.COM - Nick Altı Tag'ımı Değiştirmek İstiyorum?
MEGAFORUM.COM - Avatar / Profil Resmimi Değiştirmek İstiyorum?
MEGAFORUM.COM - Var Mısın Bizimle Yarışmaya? :)
MEGAFORUM.COM - Özel Mesajlar Hakkında: Önemli Bilgilendirme
MEGAFORUM.COM - Vee Megaforum.Com artık DMOZ'da!
MEGAFORUM.COM - vBSeo out, DBSeo In!
MEGAFORUM.COM - Forum ile ilgili Seo Çalışmaları
MEGAFORUM.COM - Forum Bakım Duyuruları Hk.
MEGAFORUM.COM - Teknik Gelişmeler - Bilgilendirmeler

 Yeni Konu   Cevapla
 
Seçenekler Stil
Mehmetçik-1 Piyade Tüfeği  16.01.2009, Saat 19:05
DurumuÇevrimdışı
AngeLus
Rüzgarda Savruk Başına Buyruk
AngeLus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Mehmetçik-1 Piyade Tüfeği

 
Yorum #1

Mehmetçik-1 Piyade Tüfeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Git ve: kullan, ara
Mehmetçik-1
Mehmetçik-1Genel ÖzelliklerÇeşidiPiyade TüfeğiÜretildiği Ülke TürkiyeTasarımçıHeckler&Koch, MKEHizmete Giriş Tarihi2008 Tasarım 2012 HizmetÜretiliş adediAnında Çıkarılacak Asker Sayısı KadarFiziksel ÖzelliklerNamlu UzunluğuStandard: (Varyasyona Göre)Uzunluk1090 mmYükseklik ?Ağırlık2,659 kgAtış ÖzellikleriNamlu Çapı5.56 × 45 mmMermi Türü5.56 × 45 mm NATOMerminin Çıkış Hızı950 m/sanEtkili Menzil350-1080 m (Varyasyona Göre)Atış Değeri750 mermi/dakYiv:1'e 9Şarjor30 mermi
Mehmetçik-1, TSK için Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tasarlanmış HK 416 varyasyonu bir piyade tüfeğidir. Önemi, Türkiye'nin ilk ulusal tüfeği olmasıdır. Standart olarak TSK'nin kullandığı G3'ün yerini alması planlanmaktadır. Terör örgütlerinin kullandığı AK-47'ye karşılık büyük bir üstünlük sağlayacağı öngörülmüştür.
Konu başlıkları


<LI class=toclevel-1>1 Geçmiş <LI class=toclevel-1>2 Özellikleri <LI class=toclevel-1>3 Versiyonları <LI class=toclevel-1>4 Son Durum
5 Dış Bağlantılar

Geçmiş

HK 416, Amerikan Ordusu'nun Delta Gücü ile Alman hafif ve ağır silah üreticisi Heckler & Koch tarafından ortak çalışarak tasarlanmış bir piyade tüfeğidir. Amerikan M4 piyade tüfeğinin yerini alması için M4/AR-15 platformu üzerinden geliştirilmiştir. AR-15/M16/M4 platformuna özel doğrudan vurma sistemi (direct impingement) yerine daha yaygın kullanılan gaz piston sistemi kullanılmaktadır. M4'ün M16 dan yola çıkılarak namlusunun kısaltılmasıyla ortaya çıkan bazı problemler, bu tüfekte giderilmiştir. İlk olarak silah HKM4 olarak adlandırılmıştı; fakat M4'ün üreticisi Colt firmasının yasal olarak meseleye karışmasıyla adı değiştirilmiştir. M4 ve M16 tüfeklerinin adından yola çıkarak silahın adının '416' olması kararlaştırılmıştır. Silah, Amerikan ordusu tarafından test edilmiş ve şu anda bazı hükümet ve ordu organizasyonlarında kullanılmaktadır. Mehmetçik-1 tüfeği de bu Alman Heckler & Koch silah firmasının tasarladığı ve ürettiği HK 416'nın üzerinde MKE'nin üzerinde kozmetik ve üretim sistemi hakkında değişiklikler yapması ile ürettiği versiyonudur. O nedenle HK 416 versiyonları kategorisi içinde sayılmaktadır.

Özellikleri

Mehmetçik-1 tüfeği diğer birçok piyade tüfeklerinden daha hafiftir, 2.60 kilogram ağırlığındadır ve [5.56mm] NATO mühimmatı kullanır. Etkili menzili silahın versiyonunun namlu uzunluğuna göre 200-750 metredir. Mehmetçik-1 modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sisteme sahiptir, M1913 piccatiny rail sistemi ile uyumlu olan bütün aksesuarlar eklenebilir veya çıkartılabilir. Kullanıcıya göre 6 kat uzatmalı dipçik, sessiz kurma sistemi ve kilitlemeli bir mekanizmaya sahiptir. Mekanizmasında HK G36'nın patentli gaz sistemi kullanılmaktadır.

Amerikan ordusunun standard piyade tüfeği M4 tüfeklerinin fazla ısınma problemi gaz piston sistemi ile çözülmüştür. M4, tam otomatik modda tüm şarjör bitirilince dokunulmaz hale gelecek derecede ısınmasına rağmen Mehmetçik-1'in gövdesi çıplak elle dokunulanabilinecek kadar soğuk kalır.
Aynı sistem, mermi atış ömrünü çoğu tüfeklerden daha fazla kılar. H&K silahın 20 bin mermi üzeri atış yapabileceğini öne sürmektedir.
TSK Mehmetçik-1 için tamburlu bombaatar yapımı için düşünmektedir. Aynı zamanda Mehmetçik-1'in seri üretim versiyonunun, degisen hafif silah teknolojisi sebebiyle NATO standardı 5.56 mm yerine daha yuksek kinetik enerjiye sahip olan 6.8 Remington Özel Maksat Fişeği kullanma olasılı mevcuttur. 6.8 Remington, 5.56x45'den daha kuvvetli, fakat 7.62x51'den daha hafif olmasi sebebiyle, "gelecegin muhimmati" olarak adlandirilmaktadir.

Versiyonları

Mehmetçik-1'in değişik amaçlara karşılık değişik namlu uzunluklarında 4 versiyonu üretilmiştir. Bunlar karabina-altı, karabina, orta mesafe ve uzak mesafe muharebe modelleridir.

Karabina-Altı Namlu Uzunluğu: 267 mm | Ağırlığı: 3.02 kg

Karabina
Namlu Uzunluğu: 368 mm | Ağırlığı: 3.48 kg

Orta Mesafe Muharebe

Namlu Uzunluğu: 419 mm | Ağırlığı: 3.56 kg

Uzak Mesafe Muharebe

Namlu Uzunluğu: 508 mm | Ağırlığı: 3.85 kg

Son Durum

Türk ordusunun yeni silahları kullanması için en az 2 yıl öngörülmüştür. Bu süre içinde Türk Kara Kuvvetleri yeni silahları test ederek gereksinimlerini bildirecek ya da eğer silah tüm gereksinimleri karşılarsa MKE tarafından direkt seri üretimine geçilecek. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı bir açıklamada MKE'nin alt yapısının hazır olduğunu, şu anda da 5.56 mermilerinin üretimde olduğunu belirtmiştir.
Son gelismelerde, TSK, MKE ile Mehmetcik-1'in 7.62 NATO kalibrede uretimi icin gorusmelere baslamaktadir. 5.56'nin dusuk dururucu kapasitesi sebebiyle, askerler tarafindan begenilmeyen kalibre, eskisi ile degistirilmek uzere, Mehmetcik-1 MKE tarafindan, 7.62x51 kalibresi uzerdinden tekrar tasarlanacak veya HK417'nin patentini temin ederek uretecektir. 6.8 Remington Özel Maksat Muhimmatinin, TSK tarafindan, uretim durumu olmadigi icin, lojistik olarak zorluk cikartmasi sebebi ile, tercih edilmeyecegi muhtemeldir.
 Alıntı