Tekil Mesaj gösterimi
Önemli: Forumun Kapalı Kalması Hakkında.  30 Aralık 2016, Saat 03:31
DurumuÇevrimiçi
Pisadam
rootadmin
Pisadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Önemli: Forumun Kapalı Kalması Hakkında.

 
Yorum #1

Merhaba,

Sevgili megaforum üye ve takipçileri; forum sitemiz bildiğiniz gibi bir kaç gündür kapalıydı. Bu süreç size uzun gelebilir ki son zamanlarda bu sıkça olmaya başlamıştı farkedeniniz illaki olmuştur. Ve eminim kafalarda şöyle bir soru işareti oluşmuştur; Forum sürekli neden bakıma alınıyor? evet evet gerçekten kafada olması gereken bir soru.

Şimdi sevgili arkadaşlar öncelikle şunu bilmenizi isterim ki forum sitemizin kapalı kalmasının sebebi saldırı veyahut buna benzer etmenler değil. Önce kafamızdan bu düşünceyi atalım, neden bunu diyorum? Çünkü çok kişi tarafından bana gelen bilgilere göre düşüncelerin bu yönde olduğudur bu dedikodularla birlikte bazı forum sahipleride hiç boş durmamışlar SAĞolsunlar da işin bu kısmı ile ilgilenmeyeceğim ne demişler 'fare çıktığı deliği iyi bilirmiş' bizde böyle diyelim ve bu konuyu geridönüşümsüz kutusuna atalım. Kusura bakmasınlar ama bu bilgilendirme ile maalesef ki onları üzmüş oldum/olacağım.

Asıl soruya gelecek olursak;

- Forum sürekli neden bakıma alındı?

Son forum bakım modundan önce de yine forum sitemiz kasım ayında yaklaşık 10 gün gibi bir süre bakıma alınmıştı. İligili konuyu aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz:

Link: http://megaforum.com/duyurular/636706-forumun-kapali-kalmasi-hk.html

Bu bakım sonrasında hemen hemen bütün sorunlarımız düzelmişti yada düzeldiğini sanıyorduk desek sanırım daha doğru olur.

Aralık ayının başlarında forumda yaşanan Database hataları ile forumun belirli aralıklarla kesinti yaşaması artık beni çok fazla rahatsız ediyordu eminim sizleride en az benim kadar etmiştir. Son haftalarda bu problemler artınca da artık birşeye karar vermek vakti gelmişti.

Aslında tek sorunumuz SQL'di, daha önce 2 farklı databasenin birleştirilmesi ile oluşan bir SQL kullanıyorduk. Zaman zaman sorgu sayısının çok fazla olması ve bu fazla sorgunun servera anlık büyük yük bindirip database hatasına yol açması aslında en büyük problemimizdi birde bunun yanında bazı çözülebilesi zor çakışmaların olduğunuda eklersek herhalde süper olur :) (Hadi çıkın bakalım çıkabiliyorsanız bu işin içinden)

Tüm bunları sonlandırabilmek için forumu bakım sürecine almak zorunda kaldım aslında forum çok fazla kapalı kalmadı keza yapılan işlemler çok fazla zaman alabilen işlemlerdi.

Yaklaşık 1 milyon mesaj barındıran ve 3GB'a ulaşan bir SQL'i tek tek kontrol etmeyi bırakın bu SQL'i açabilen kişiye helal olsun derim [(kendime de demiş bulundum çok kez taabiii :) ]

Uzun lafın kısası;

Bir çok önerinin sıfırdan yeni bir DB ile başlanması yönünde olmasına rağmen ben inatla mevcut DB'yi onararak şuan SIFIR hata ile bu DB'yi kurmuş bulunmaktayım.

Forumu bakıma aldığımız son dakikaya kadar forumda yazılan hiçbir mesaj, hiçbir konu ve hiçbir üye kaybı yaşanmadı. SIFIR Veri kaybı ile onarılmış bir veritabanı ile devam etmiş olacağız artık.

Fakat veri kaybı olarak kabul eder misiniz bilemem ama bütün üyelerin avatar ve profil resimleri sıfırlandı, yani bazı ayarlardan dolayı bu olması gerekendi. Avatar ve profil resmi eklemek çok da zor birşey değil.

Şuan forum üzerinde bazı eksiklikler göze çarpsa da sizlerden ricam, eksik gördüklerinizi bana lütfen PM ile bildiriniz.

Ben baştan aşağıya herşeyi tek tek kontrol etmeye çalışıyorum tekrardan fakat benden de kaçmış olan sizlerin görebileceği şeyler illaki olacaktır.

2017'ye yeni bir megaforum ile giriş yapıyoruz. Ve 2017'de megaforum çok farklı yenilik ve sürprizler ile karşınızda olacak.

Mutlu sağlıklı ve eğlenceli vakit geçirmeniz dileklerimle.

Pisadam

Beğen Alaska, MonteKristo, Power, Sade, Sezen, StigmatA bunu beğendi.