İsmet Barutçugil  17 Kasım 2016, Saat 19:18
DurumuÇevrimdışı
CaT
"You cant judge me.
Just God can judge me."
CaT - nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

İsmet Barutçugil

 
Yorum #1

Prof. Dr. İsmet S. Barutçugil

1950 yılında Gaziantep'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamladı. 1967 yılında İstanbul Vefa Lisesinden mezun oldu ve aynı yıl İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini kazandı. Öğrencilik yıllarında Aiesec aracılığıyla İtalya ve Çekoslavakya'da staj yaptı. 1971 yılında İktisat Fakültesi Maliye - Siyasal Bilgiler Bölümünü bitirdi. Aynı yılın Aralık ayında yeni kurulmakta olan Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümünde asistan olarak göreve başladı.

İktisat Fakültesinde başladığı yüksek lisans ve doktara çalışmalarını aralıksız sürdürerek 1975 yılında "Türkiye'de Demir Çelik Endüstrisi" konulu tezi ile İktisat Doktoru ünvanını aldı.

1976 yılında Bursa Üniversitesinin kurulmasıyla bu üniversitenin İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesine geçti. Bu fakültede 1980 yılında "Araştırma ve Geliştirme Yönetimi" konulu tezi ile Üniversite Doçenti ünvanını aldı. Bu tez konusuyla ilgili olarak British Council bursu ile Manchester Business School ve Bradford Üniversitesinde çalıştı. Bu dönemde; işletme, yönetim-oganizasyon, işletme politikası, pazarlama, turizm işletmeciliği gibi dersler verdi.

1982 yılından itibaren Bursa Üniversitesi ve Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin birleştirilmesiyle oluşturulan Uludağ Üniversitesinde öğretim üyeliği görevini sürdüren Doç. Dr. İsmet Barutcugil, 1983-1985 yılları arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı gibi görevlerde de bulundu.

1986 yılında Fulbrigth bursunu kazanarak sekiz ay süre ile A.B.D.nde Salt Lake City'deki Utah Üniversitesinde "Büyük Ölçekli Projelerin Yönetimi" konusunda çalıştı ve çeşitli eğitim seminerlerine katıldı.

1987 yılında Uludağ Üniversitesinde Üniversite profesörlüğüne atanan Barutcugil, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine geçerek İngilizce İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 1989-1999 döneminde bu kurumda "İşletme", "Yönetim", "İşletme Politikası ve Stratejik Yönetim", "Üretim Yönetimi", "Turizm İşletmeciliği" gibi dersler verdi.

Prof. Dr. İsmet Barutcugil, 1990-1995 yılları arasında Yıldız Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Marmara Üniversitesi Bankacılık Enstütüsünde de yönetim ve pazarlama dersleri vermiştir. Bu dönemde, TÜSSİDE, MPM, Bankalar Birliği gibi kuruluşlar adına da çok sayıda eğitim gerçekleştirmiştir.

Üniversitede çalıştığı yıllarda yayınlanmış yedi kitabı ve 35 kadar makalesi bulunan Prof. Dr. Barutcugil, ayrıca çeşitli araştırma raporları hazırlamış ve işletmelere yönelik eğitimlerde kullanılmak üzere çok sayıda eğitim materyali geliştirmiş bulunmaktadır. Barutcugil, 1983-1990 döneminde ikisi Enka Vakfı ve diğerleri de İstanbul Ticaret Odası ve Milliyet Gazetesinden olmak üzere dört bilimsel eser yarışması ödülü kazanmıştır.
Prof. Dr. Barutcugil, özel ve kamu sektöründeki çeşitli kuruluşlara Yönetim Becerileri, Satış ve Pazarlama Teknikleri, İletişim, Motivasyon, Takım Çalışması, Liderlik, İnsan Kaynakları Yönetimi, Mülakat Teknikleri, Performans Yönetimi, Proje Yönetimi gibi konularda eğitimler vererek bu firmaların yönetimlerinin ve insan kaynaklarının performansının geliştirilmesine katkıda bulunmuştur.

Prof. Dr. İsmet S. Barutcugil, 1992-2000 yılları arasında çoğunluğu A.B.D., Hollanda, İspanya ve Almanya'da olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşların düzenlediği eğitimci eğitimi programlarına katılmış ve sertifikalar almıştır. 1997'de Washington D.C.'de ve 2000 yılında Dallas, Texas'ta toplanan ASTD (American Society for Training & Development) kongrelerine katılmıştır.

Prof. Dr. İsmet Barutcugil, halen kurucu ortağı olduğu RCBA & DOOR Eğitim Danışmanlık firmasının yöneticisi ve DOOR Training International'ın Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri temsilcisidir.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. İsmet Barutcugil, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.


Yayınlanmış Eserleri:
Ø

 Alıntı
Cevapla

Etiketler
1981.ø turizm işletmeciliği, 1982 (2. ve 3. baskı beta yayınevi, 1983 (2. baskı 1989) ø inşaat yönetimi, 1986)ø turizm ekonomisi ve turizmin türk ekonomisindeki yeri, 1986ø cumhuriyetten bu yana türkiye ekonomisinin gelişimi ve geleceğe bakış, 1989 ve 1993)ø üretim sistemi ve yönetim teknikleri, 1989.ø eğiticinin eğitimi: eğitim becerilerinin geliştirilmesi, 2002, 2002ø bilgi yönetimi, 2002ø iş hayatında kadın yönetici, 2002ø performans yönetimi, beta yayınevi, bursa, bursa üniversitesi yayını, enka vakfı yayını, istanbul, istanbul 1978ø teknolojik yenilik ve araştırma geliştirme yönetimi, istanbul 1984. (2. baskı inkilap kitabevi, istanbul ticaret odası yayını, kariyer yayınları, türkiye'de demir çelik endüstrisi, İstanbul


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şu Çılgın TürkLer DeStina Kitap Özetleri 0 06 Ocak 2016 19:01
İsmet Ergün Kimdir - İsmet Ergün Hayatı - İsmet Ergün Biyografi DeStina Biyografiler 0 20 Aralık 2015 20:02
İsmet Doğan Kimdir- İsmet Doğan Hayatı- İsmet Doğan Biyografisi DeStina Biyografiler 0 20 Aralık 2015 15:05
Temizlik Hastası mısınız? KalbimdekiDeniz Kadınların Dünyası 0 11 Ekim 2015 12:19

Yukarı Git