Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi (http://www.megaforum.com/index.php)
-   Bilim (http://www.megaforum.com/forumdisplay.php?f=1978)
-   -   Klimanın İcadı | Klimayı Kim İcat Etti? (http://www.megaforum.com/showthread.php?t=638288)

Sentinus 08 Aralık 2016 10:05

Klimanın İcadı | Klimayı Kim İcat Etti?
 
http://www.delinetciler.org/attachme...rier_klima.jpg

Yapay havalandırma ve yapay soğutma sistemleri artık çağlardan beri kullanılıyor:Eskiden insanlar kapı girişlerine ıslak hasırlar asarak ya da konutlarını(hava akımlarını, evin içine girmeden önce avludaki fıskiyelerin arasından geçirmek yoluyla) serinlik sağlayacak şekilde tasarlayarak çözüm arıyorlardı. 19. yüzyıla gelindiğinde, havayı serinletmek için buzun önüne vantilatörler yerleştirilmeye başlanmıştı; ama Willis H. Carrier'in icadı olan bilimsel olarak tasarlanmış ilk klima için 1902'yi beklemek gerekti.

Carrier, 1901'de Cornell Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu; aynı yıl Temmuz ayında Buffalo'daki Buffalo Forge Company'de çalışmaya başladı. Altı ay içinde şirketin araştırma geliştirme laboratuvarının başına getirildi. Buradaki ilk projelerinden biri, ısıtma bobinlerinden oluşan bir sistemden geçirildiğinde havanın ne kadar ısı soğurabileceğini belirlemekti; bulguları şirketin ısınma giderlerinde binlerce dolar tasarruf sağladı. İlk projelerinden bir başkası da soğutmaya yönelikti.; Brooklyn'de Sackett-Wilhelms Lithographing and Publishing adlı matbaa şirketi, ısı ve nem değişimleri yüzünden kağıdın genleşmesi ve büzüşmesi sonucu baskı sürecinde renklerin donuklaşması gib bir sorun yaşıyordu. Willis H. Carrier; 17 Temmuz 1902'de bu şirket için dünyanın ilk klimasının tasarımlarını tamamladı: Klima, matbaanın ısı ve nem oranını hassasiyetle denetleyen 30 tonluk bir makinaydı.

Carrier, icadını geliştirmeyi sürdürdü ve iki yıl sonra 16 Eylül 1904'te püskürtmeli ilk klima sistemi olan "havayı işlemden geçiren aygıt" için patent başvurusu yaptı. (patent 1906 yılında verildi): Bu sistemde hava, bir fan aracılığıyla aygıtın içine çekiliyor, püskürtülerek soğutuluyor (ya da ısıtılıyor) ve saflığını bozan her türlü yabancı maddeden arıtılması için su bir dizi bölmeden geçiyordu; ardından su yeniden dolaşıma girerken, işlenmiş hava fabrikanın havasını düzenlemek üzere klimadan dışarı veriliyordu. Carrier Engineering ve başka firmaların konut klimaları üretimine geçmesi içinse, 1920'lerin sonunu beklemek gerekecekti.

osman can 03 Mayıs 2017 09:47

Cevap: Klimanın İcadı | Klimayı Kim İcat Etti?
 
merhaba çok güneş alan salonuma klima almak istiyorum salonum 50 metre kare klimanın yeni teknoloji olmasını istiyorum araştırdım bir sürü marka ve model var doğrusu kafam çok karıştı yanlış bir markanın ürününü alıp sıkıntı yaşamak istemiyorum konuya vakıf olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Gree I-Crown salon tipi inverter klima hoşuma gitti görüntü ve donanım olarak çok iyi gibi duruyor markayı tanıyan veya bu cihazı kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını rica ediyorum. ürünü airalto an alacağım eğer olumsuz görüşler olmazsa. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Sezen 03 Mayıs 2017 09:49

Cevap: Klimanın İcadı | Klimayı Kim İcat Etti?
 
paran varsa bütün klimalar senin olur kardeş :D yazıyı yayınlayan arkadaş klima baglamaya gitti bir dahada dönmedi bence sen vantilatöre devam et :)


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:25.

Forum Forum Siteleri Forum Sitesi Forumlar
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.8 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.