Üye Etiketleri

 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Urdu dili? Urdu dili Nedir? Urdu dili Kimler Kullanır? Urdu dili Hangi Ülkelerde Kullanılır?  15 Nisan 2018, Saat 08:26
DurumuÇevrimiçi
ReiS - nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Urdu dili? Urdu dili Nedir? Urdu dili Kimler Kullanır? Urdu dili Hangi Ülkelerde Kullanılır?

 
Yorum #1

Urdu dili? Urdu dili Nedir? Urdu dili Kimler Kullanır? Urdu dili Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Urduca, Pakistan’da kullanılan iki resmi dilden birisidir ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde de resmi dil durumunda bulunmaktadır. Temel olarak Hintçe’ye çok benzer. Ama orijinal bir dil değildir, Hintçe’nin yanı sıra Farsça, Arapça, Türkçe, Moğolca, Sanskritçe gibi dillerden etkilenmiş olan, bu dillerin karışımı olarak görünen bir dildir. Örneğin Gazneli Mahmut’un Hindistan alt kıtasını fethetmesi sonucunda bölgede çok sayıda Türk askeri gelmiş ve bölge halkıyla etkileşimleri sonucunda çok sayıda Türkçe kelime Urduca diline geçmiştir. Zaten urdu kelimesi de Türkçe ‘ordu’ kelimesinden gelen bir sözcüktür. Bu yüzden Urduca bazen Ordu dili olarak da adlandırılmaktadır. Ordu dili aynı zamanda ‘ordunun kullandığı dil’ anlamına da gelmektedir. Kısacası Türk kültüründen ve Fars, Arap gibi İslam kültürlerinden fazlasıyla etkilenmiş bir dildir. Zaten Urduca’nın konuşulduğu yerler, Hindistan’ın kuzey bölgelerinde olduğu gibi Müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerdir.


Urdu alfabesi, Arap alfabesi temel alınarak oluşturulan bir yazı sistemidir.

Urduca, İslam dünyasının etkileri sonucunda Fars alfabesinden de etkilenen ama temelde Arap alfabesinden oluşan bir alfabeyle yazılmaktadır. Fakat bu alfabeye Urduca’daki bazı sesleri karşılamak üzere yeni harfler eklenmiştir. Sonuç olarak 38 harften oluşan bir alfabe ortaya çıkmıştır. Bu alfabe ile yazılan yazılar, Arapçada olduğu gibi sağdan sola doğru yazılırlar. Urduca ve Urdu alfabesi kullanılarak çok sayıda dini ve edebi eser yazılmıştır. İslam dünyasında büyük önem taşımakta olan bazı tasavvufi eserler de bu dille ve Urdu alfabesiyle yazılmıştır.

Urduca’yı resmi dil olarak konuşan kişilerin sayısı 64 milyon kişi ile 80 milyon kişi arasında tahmin edilmektedir. Bu dili yan dil ile konuşanlarla beraber Urduca konuşan toplam kişi sayısının 160 milyon kişi ile 200 milyon kişi arasında olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla bu dil ve yazımında kullanılan Urdu alfabesi, dünyanın en çok konuşulan dilleri ve alfabeleri arasında bulunmaktadır. Dilin gramerinin Türkçe’ye benzemesi ve dil içinde Türkçe kökenli yaklaşık 5000 kelime olması, Urduca olarak adlandırılan dilin kolay şekilde öğrenilebileceğini düşündürüyor olabilir. Ama harf birleşimlerinin yana uzamasının yanında aşağı doğru da uzuyor olması, Urduca’yı öğrenilmesi zor bir dil haline getirmektedir.

Urdu dili, dünyadaki önemli ansiklopediler ve bazı almanaklar tarafından dünya üzerinde konuşulmakta olan en büyük 3. Dil olarak gösterilmektedir. Bu etkilendiği İslam kültürü yani Türk, Arap ve Fars kültürleri de insanlık tarihinde önemli yerleri olan kültürler, insan topluluklarıdır. Urdu dili şiir ve edebiyatı da yerel kültürün yanı sıra bu kültürlerden etkilenmiştir. Dolayısıyla Urdu dilini yazılı hale getirmek için kullanılan Urdu alfabesi ile verilmiş olan çok önemli eserler vardır. Bu nedenle dünyada en çok kullanılan alfabelerden birisi olmakla kalmaz, insanlık tarihi ve kültürü açısından en önemli alfabelerden biri olarak da kabul edilir. Bu nedenle ülkemizde az sayıda olan Urdu Dili ve Edebiyatı lisans eğitim programları, fazla dikkat çekmese de değerlendirilebilecek bölümler arasında bulunmaktadır.

Alıntıdır.

 Alıntı
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Yukarı Git