Üye Etiketleri

 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı  14 Mart 2019, Saat 22:26
DurumuÇevrimiçi
Yeni Üye
Avatar Yok
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı

 
Yorum #11
Konu Herkül tarafından (17 Mart 2019 Saat 08:39 ) değiştirilmiştir. Sebep: Aktif Link

oyuncu ve maç izleme

Alıntı:
https://acikders.ankara.edu.tr/mod/resource/view.php?id=31115


 Alıntı
Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı  17 Mart 2019, Saat 08:35
DurumuÇevrimiçi
Yeni Üye
Avatar Yok
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı

 
Yorum #12

Türkiye sporunu ve futbolunu yabancı oyuncu üzerinden tartışmak
yazan İsmail topkaya

Eğer futbola bakışınız, futbol anlayışınız, futbol düzeniniz, futbol modeliniz ve futbol işleyişiniz iyi, doğru, sağlam ise yabancı serbestliği zararlı değildir. Yok, eğer futbol anlayışınız, futbol düzeniniz, futbol modeliniz ve futbol işleyişiniz iyi, doğru ve sağlam değilse yabancı yasağı da sizi geliştirmez.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun daha önce verilmiş direktif doğrultusunda yabancı oyuncu konusunda üzerinde çalıştığı planlama tartışmaya açıldı. 6+2+2 şeklinde formüle edilen planlama toplamda 10 yabancı oyuncuyla sözleşme yapılabilmeyi amaçlıyor. İlk 11’de 6 yabancı oyuncuya izin veren düzenleme kulübede 2, tribünde 2 olmak üzere toplamda 10 yabancı oyuncu transferi ile sınırlandırılan bir yapıyı amaçlıyor.
İlgili düzenlemenin 21 Mart’ta yapılacak toplantıda Kulüpler Birliği ile birlikte tekrar masaya yatırılacağı ve son şeklinin verileceği söyleniyor. Bu arada belirtmekte yarar var; yabancı oyuncu düzenlemesinin nasıl olması gerektiği aylar önce devlet yönetimindeki tek belirleyici tarafından ifade edilmiş bir konuydu. Nitekim sözde tartışılan düzenleme, daha önce ifade buyurulmuş düzenlemedir.
Biz konuyu başka bir açıdan ve başka bir esas üzerinden değerlendirmeye çalışacağız. Türkiye futbolu ve Türkiye futbolunun gelişimi bağlamında bir düzenleme yapmak demek, sadece yabancı oyuncu sayılarının ne olacağı ile ilgili bir düzenleme yapmak değildir. Çünkü yabancı oyuncu yasağı veya serbestliği bir ülkenin futbol gelişimini doğrudan tek başına belirleyen bir etken ve unsur değildir. Çözüm ise hiç değildir.
Etken veya esas çözüm daha başka bir iştir. Yabancı oyuncu sayıları veya sınırlamaları üzerinde oynanarak, Türkiye futbolu sorunu ve geleceği konusunda bir arayış peşinde olmak veya bir çözüm üretmek olası değildir. Yabancı oyuncu sayısının tamamen serbest bırakılması ile tamamen yasaklanması demek asla bir arayış veya “çözüm” olamaz.
Dert “Türkiye futbolu nasıl kurtulur?” olsaydı…
İlgili federasyon ve özellikle Kulüpler Birliği için asıl mesele Türkiye futbolunu geliştirmek olsaydı, öncelikli konunun “futbol düzeni” ve “futbol işleyişine” dair çalışmalar olması gerekirdi. Bu konuda özellikle Kulüpler Birliği, işi ve gerçek amacı tamamen ticari futbolun gereklerine ve ihtiyaçlarına göre biçilen rolü oynamak ve paranın futbolunu düzenlemekle mükellef bir yapıdır.
Gerçekten bu kurumların dertleri ve amaçları “Türkiye futbolu nasıl kurtulur?” gibi bir sorunun yanıtını ve çözümünü üretmek olsaydı yapmaları gereken toplantılar, yabancı oyuncu sayısının ne olması gerektiği konusunda değil, örneğin aşağıdaki konu başlıklarıyla ilgili olmalıydı:
Kulüplerin ödeyemeyecekleri kadar borç altına girerek transfer yapmalarını önlemeyi düzenleyen yönetmelikler.
Kulüplerin kendi altyapılarından gelen oyunculara yer verme ile tüm altyapılardan gelen oyunculara kadrolarında yer verme konusunda bir “altyapı kotası” belirleme gibi konu başlıkları ile ilgili planlamalar.
Kulüplerin yabancı oyuncu transfer etme istekleri ile yabancı oyuncu transfer etme amaçları arasında anlamlı ve gerçekçi ilişki ve bunun denetim sistematiği kuracak düzenlemeler.
Yabancı oyuncu transfer edebilme ve oynatabilme hakkı ve ayrıcalığının, kulüpler arası eşitsizliği gidermeyi de amaçlayacak biçimde özkaynak modelini harekete geçirmeyi tetikleyecek, “altyapıdan gelen oyuncu sayısı ile yabancı oyuncu sayısı” arasında oran tartışması ve çalışması.
Bu bağlamda bakıldığında yazılı ve görsel medya başta olmak üzere, sosyal medya üzerinden yapılan çoğu değerlendirmenin, meseleyi salt “yabancı oyuncu” üzerinden götürdüğü görülmektedir.
Bilindiği üzere yabancı oyuncu ile ilgili düşünce ve görüşler kabaca iki farklı eksende somutlaşmaktadır.
Yabancı oyuncu sınırlaması gereksizdir.
Yabancı oyuncu yasağı veya sınırlaması gereklidir.
Diğer tüm görüşler ise bu maddelerin farklı çeşitlemelerinden ibarettir. Yani özetle “Yasak olmasın ama sınırlama ve düzenlemeler olsun” biçiminde olan görüş ve düşüncelerden oluşmaktadır.
Yabancı oyuncu yasağı neyi geliştirecek?
Oysa asıl mesele veya meselenin asıl tartışılması gereken konusu “Türkiye sporu ve futbolunun gelişimi”dir. Bir ülkenin sporda ve futboldaki gelişiminin yabancı oyuncu yasağı veya yabancı oyuncu serbestliği ile doğrudan ilişkisi yoktur. Bir ülkenin futboldaki gelişimini belirleyecek olan şey;
Futbol oyunu konusundaki aşaması ve düzeyidir. Yani futbol oyununu ulusal seviyede nasıl oynadığı ve ne düzeyde geliştirmiş olduğudur.
Ne düzeyde ve nitelikte futbolcu geliştirmiş ve geliştirmekte olduğudur. İkisi birbiriyle ilgili ama farklı şeylerdir.
Bunun için yabancı oyuncu serbestliği veya yasağı doğrudan etkili değildir. Eğer futbola bakışınız, futbol anlayışınız, futbol düzeniniz, futbol modeliniz ve futbol işleyişiniz iyi, doğru, sağlam ise yabancı serbestliği zararlı değildir.
Yok, eğer futbol anlayışınız, futbol düzeniniz, futbol modeliniz ve futbol işleyişiniz iyi, doğru ve sağlam değilse yabancı yasağı da sizi geliştirmez.
Futbol konusunda bir ülkenin sorunu veya çözümü öncelikle yabancı oyuncu meselesi değil, o ülkenin futboldaki durumudur.
Yabancı oyuncu serbestliği bir ülkeyi futbol açısından tek başına geliştirmez. Yabancı oyuncu yasağı da bir ülkeyi futbol açısından tek başına geliştirmez. İçeride üretim adına yapılması gerekenleri en iyi şekilde yapmadan, dışarıdan almak veya dışarıyı tamamen kapatmak gelişim adına çözüm davranışları değildir.
Örneğin, tıpkı domates, biber, patlıcan üretimi için yapılması gerekenleri yapmadan, bu ürünleri dışarıdan almanın çözüm olmayacağı gibi… İçeride yapılması gerekenleri yapmadan dışarıdan almayı yasaklamak içeride domates, biber, patlıcan ihtiyacı için yeterli ve gereken çözüm olmayacaktır.
Meselenin çözümü dışarıda ve dışarıyla ilgili değil, içeride ve içerisi ile ilgilidir. Meseleyi sadece yabancı oyuncu sayısı veya sınırlaması üzerinden tartışmak, Türkiye futboluna doğrudan olumlu veya olumsuz bir katkı sağlamayacaktır.
Her alanda olduğu gibi spor alanında da yerelin güzelliği ile evrensele ulaşmanın gereklerini yerine getirebilme arasındaki denge ancak “bağımsız Türkiye” temelinden hareket ederek gerçekleşir. Bu alanda da kendine yeten bir ülke olmak ihtiyacı çok açıktır.
Finans kapitalin ticari spor ve ticari futbol anlayışı ve onun yerli işbirlikçileri ile gidilecek yolun sonu borç batağındaki kulüpler, spor tüketicisi konumundaki kitleler ve sözde “marka olma” ve “pazarlama” peşinde koşan mirasyedi “liberal spor adamları” taşeronluğunda tam bir spor ve futbol sömürge pazarı haline gelmektir.

 Alıntı
Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı  18 Mart 2019, Saat 07:09
DurumuÇevrimiçi
Yeni Üye
Avatar Yok
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı

 
Yorum #13

İYİ BİR SPOR VE İYİ BİR FUTBOL ÜLKESİ OLMAK İÇİN
1. İYİ BİR ÇOCUK VE ÇOCUK HAKLARI ÜLKESİ OLMANIZ GEREKİR...
2. İYİ BİR EĞİTİMİ ÜLKESİ OLMANIZ GEREKİR...
3. İYİ BİR OYUN PARKLARI, İYİ BİR OYUN ALANLARI, İYİ BİR SEMT SAHALARI, TÜM SEMTLİLERE AÇIK İYİ BİR SEMT KULÜPLERİ ÜLKESİ OLMANIZ GEREKİR.
4. İYİ BİR SPOR VE FUTBOL ÜLKESİ OLMANIZ İÇİN ÖZKAYNAK MODELİNİ ÖNE ALAN, YERELİ ÖNEMSEYEN, EVRENSEL UYGUN DAVRANAN BİR ÜLKE OLMANIZ GEREKİR...

 Alıntı
Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı  18 Mart 2019, Saat 22:23
DurumuÇevrimiçi
Yeni Üye
Avatar Yok
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı

 
Yorum #14

Futbolda oyuncu istatistikleri
Artık oyuncuların görevleri ve görev alanlarının özellikleri istatistiklere yansıyalı çok oldu.
Ama hala bazı yazılarda, konuşmalarda veya oyuncu tanıtım ve analiz paylaşımlarında oyuncuların gol pası ve gol oranları verilerek bir değerlendirme yapılıyor.
Futbolda özellikle stoper mevkinde oynayan bir savunma oyuncusunun, savunma ağırlıklı libero ve orta alan oyuncularının analiz yazılarında ve değerlendirme yazılarında gol pası (asist) ve attığı gol gibi ölçütler çok gerekli ve hatta anlamlı olmasa gerek.
Çünkü bu tam anlamıyla bir haksızlık.
İşi sadece savunma olan veya savunma ağırlıklı olan oyuncuların analizlerinde asıl önemli olan veriler, top kesme, top çalma, ilk toplara müdahale ve topu doğru kullanma gibi ölçütler olsa gerektir.
Altyapılardaki oyuncu gelişimleri açısından da bu durum çok önemli..
Savunma karakterli oyuncu gelişimlerinin gözlenmesi ve izlenmesi için başvurulacak ölçütler, hücum karakterli oyuncuların ölçütlerinden daha farklı olmak zorundadır ki; gerçekten sağlıklı bir gelişim süreci izlemesi ve değerlendirmesi yapılabilsin.

 Alıntı
Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı  20 Mart 2019, Saat 00:42
DurumuÇevrimiçi
Yeni Üye
Avatar Yok
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Cevap: Ümitle Alt Yapı Futbol Hocalığı

 
Yorum #15

futbolda sportif başarının anahtarı

futbolcuyu ya kendin yetiştirirsin ya birilerine yetiştirir ve henüz gençken alırsın yada yetiştirince ve olgunlaşınca alırsın bunlardan en pahalıya patlayan sonuncu altarnatif olur eger kendi alt yapın yok ise dünya genelinde yetenekli isimleri henüz piyasaya çıkmadan transfer edebilmelisin bunun için çok iyi scot sisteminin iyi bir izleme sistemin veri tabanın bazı önemli futbol adamları yerel düzeylerde bağlantıların olması gerek bu işe yatırım yapman gerek kulüplerimiz transferlere harcadığı para kadar alt yapıya kaynak ayırması lazım bu yönde sistemler kurulması lazım

 Alıntı
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Yukarı Git