Somaki nedir?  09 Kasım 2015, Saat 12:22
DurumuÇevrimdışı
¤ Cærpe di£m ¤
Avatar Yok
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Somaki nedir?

 
Yorum #1

«porfir» de denen bir mermer çeşididir. Renkli olur. Genellikle kırmızı, ya da yeşildir. Renkler dalga dalgadır. Damarlı ve bütün öteki mermerlerden serttir. İyi cila tutar. Öteden beri mimarlık eserlerinde çok kullanılır. Ayrıca biblo da yapılır. Somaki denen mermer, yakut gibi kırmızı, akik gibi pürüzsüz ve parlaktır. Renkli mermerlere «somaki» de denilir. Somaki mermerlerdeki yabancı maddeler kalsiyum karbonat ve dolomi billurlarının arasına gelişi güzel karışmışsa, o mermerler ya benekli, ya da damarlı olur.
Bu çeşit mermerler beyaz mermer kadar değerli sayılmazsa da pek güzel, süslü çeşitleri vardır. Damarlı mermerlerin elde edildiği yerlerin başında İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, gelir. Avrupa’nın en ünlü mermer ocaklarında biri olan İtalya’daki Carrara ocağından kar gibi beyaz mermer elde edilir. Leonardo da Vinci, Michelangelo gibi ünlü heykelciler ölmez eserlerini bu mermerlerle yaratmışlardır.
Mermer ateşten, sudan zarar görmediği için çok eski çağlarda yapılmış mermer anıtlar, büyük yapılar günümüze kadar kalmıştır. Bugün de anıtlarda, birçok yapılarda, en mükemmel malzeme olarak mermer kullanılıyor, renkli, beyaz mermerlerden sütunlar, merdivenler, döşemeler, duvarlar yapılıyor. Mermerden, ayrıca, süs eşyası, masa, ocak üstleri de yapılır.Porfiirler iki zamanda billurlaşır: önce büyük billurlar, daha sonra da, mikrolitlerden ve camdan meydana gelen diğer kısımlar. Kimyasal yapıları granit yapısı ile nefelinli siyenitlerin yapısı arasında, yoğunluğu ise 2,3 ile 2,8 arasında değişir. Silisli porfir riyolit, kuvarslı porfir ise mikrogranittir. Mavi Esterel porfiri hornblendli ve kuvarslı mikrodiorittir. Kırmızı porfir oksitlenerek kırmızılaşmış andezittir. Yeşil porfir, bozunmuş labradorlu andezittir; seri sit, zoisit, epidot, klorit v.b. haline dönüşmüş büyük plajıyoklaz billurlanyle ayırt edilir.
Porfirler tabiatta bol olarak bulunur; damarlar ve çok önemli yatay yığınlar meydana getirir. Bu püskürük kayalar çok sert ve katıdır ve çok iyi parlar. "Porfir" adı, eskiden, özellikle Yukarı Mısır'da çıkarılan ve üzerinde beyaz lekeler bulunan koyu kırmızı renkte bir taşa veriliyordu. Bilinen en büyük porfir kütlesi Roma'daki Sixtus Quintus dikilitaşıdır. Porfirlerin büyük billurları genellikle beyaz veya soluk renktedir; diğer kısımları ise genellikle koyu kırmızı, koyu yeşil, koyu mavi veya siyah renktedir.
Porfirlerden, sütun, banyo küvetleri, masa, mezar yapımında yararlanılır; italyan anıtlarında çok yaygın olan koyu yeşil renkteki porfir, mozaik, döşeme taşı ve kaplama olarak kullanılır; mavi porfir Romalılar zamanında çok gözdeydi. Bakır oranı yüzde 1 veya daha düşük olan porfir yatakları A.B.D.'de işletilir. Pirit ve kalkopirit halinde billurlaşmış kütlenin yatay boyutları çok büyüktür ve düzensiz bir şekilde toprak yüzeyine kadar yayılır.

Sözlükte "somaki" ne demek?
1. Kızıl ya da yeşil renkte, damarlı ve çok sert bir tür mermer, porfir.
2. Bu mermerden yapılmış.

Cümle içinde kullanımı

Somaki küllük.
Az sonra kraliçenin yeşil somaki banyosunda idim.
- R. H. Karay

Somaki kelimesinin ingilizcesi

porphyry
Köken: Arapça
 Alıntı
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Yukarı Git