Uçak Seyahat Tavsiyeleri  09 Aralık 2015, Saat 04:04
DurumuÇevrimdışı
¤ Cærpe di£m ¤
Avatar Yok
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Uçak Seyahat Tavsiyeleri

 
Yorum #1

Uçuş hakkında :
Uçakla seyahat eden insanlar bazen uçuşlarını kaçırırlar. Bunun sebebi genelde dikkatsizlik veya bu işleri hafife almaktır. Uçuşlarda yurtdışı için 2-3 saat önceden, yurtiçi için ise 1 saat önceden havaalanında hazır bulunulmalıdır.Bu süreç içersinde kontrol ve bagaj işlemleri gerçekleştirilir. Yolda başınıza gelebilecek olası aksaklıkları, havaalanının bulunduğunuz yere uzaklığını ve şehir trafiğini de hesaba katarak havaalanına ne kadar zaman önceden gitmeniz gerektiğini dikkate almanızı öneririz.

Seyahate çıkarken mutlaka yanınıza bunları alınız :
Seyahat edecek kişinin yanına aşağıda belirttiğimiz şeyleri almaları önerilir.
Bunlar;
• Yeteri kadar gideceği ülke para cinsinden döviz ve havaalanına gidiş ve dönüşte kullanacağı kadar Türk lirası.
• İlgili ülkenin geçerli vizesini taşıyan pasaport.
• Uçak Bileti.
• Kan gurubunuzun yazdığı ve Acil durumda ulaşılacak kişinin numara ve bilgilerini içeren bir kart ve ilgili ülkeyle alakalı harita.
• Herhangi bir kapkaç riskine karşılık pasaport, para ve diğer önemli eşyalarınız koymanız için bele kemer şeklinde takılabilen elbise altı cüzdan.

Pasaport kaybolur ya da çalınırsa ne yapılmalıdır :

Bir seyahatte seyahat eden kişinin başına gelebilecek en kötü olay pasaportun kaybolması yada çalınmasıdır. Uluslararası geçiş belgeniz olan pasaportunuz kaybolursa bulunduğunuz ülkeden başka bir ülkeye gidemezsiniz. Eğer böyle bir olay başınıza gelirse hemen o ülkedeki en yakın Türk konsolosluğuna başvurunuz. Konsoloslukta size geçici bir belge verilecektir. Bu belgeyle Türkiye’ye yeniden dönebilirsiniz fakat seyahatinize devam edemezsiniz. Çünkü vizeniz çalınan pasaportunuzda olduğu için geçersiz sayılacaktır ve seyahatinize izin verilmeyecektir.Bu geçici belge en kısa sürede ülkenize dönmeniz için tertiplenmiştir.
Size önerimiz pasaportunuzun ve biletinizin birer renkli fotokopisini seyahate çıkmadan çektirmeniz ve pasaportunuzun aslını koyduğunuz yerden farklı bir yerde taşımanızdır. Pasaportunuz kaybolursa bu fotokopiler herhangi bir polis kontrolünde kendinizi tanıtmanıza yardımcı olacaktır.

Türkiye'ye Vize Uygulamayan Ülkeler:
I. Umuma Mahsus Pasaport (Normal Pasaport) Sahiplerine

Andorra, Arjantin, Arnavutluk, Bahama, Barbados, Batı Samoa, Belize, Brezilya, Bolivya, Bosna-Hersek, Dominika, Ekvator,El Salvador, Endonezya, Fas, Fiji, Filipinler, Gambia, Grenada, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Hırvatistan, Hong Kong Özel İdare Bölgesi , İran, Jamaika, Japonya, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, K.K.T.C., Kosta Rika, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Monako, Romanya, Santa Lucia, San Marino, Seyşeller, Singapur, Solomon Adaları, Şili, Swaziland, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Vatikan.

II. Resmi (Diplomatik, Hususi ve Hizmet) Pasaport Hamillerine- Yeşil, Kırmızı ve Diplomatik Pasaport Sahiplerine

Almanya, Andorra, Arjantin, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bahama, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Beyaz Rusya, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Dominika, Ekvator,El Salvador, Endonezya, Estonya (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Fas, Fiji, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gambia, Grenada, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İran, İspanya (sadece diplomatik ve hizmet pasaport hamilleri vizeden muaftır), İsrail, İsveç (sadece diplomatik ve hizmet pasaport hamilleri vizeden muaftır), İsviçre, İtalya, İzlanda, Jamaika, Japonya, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kiribati (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Kolombiya, K.K.T.C., Kosta Rika, Küba, Letonya (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Lichtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Maldivler, Malezya , Malta, Mauritius, Meksika (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Mısır, Moğolistan, Moldova (sadece diplomatik ve hizmet pasaport hamilleri vizeden muaftır), Monako, Norveç, Pakistan, Peru, Polonya, Portekiz (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Romanya, Rusya (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Saint-Lucia, San Marino, Seyşeller, Singapur, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, Solomon Adaları, Swaziland, Şili, Tayland, Tonga (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Türkmenistan, Ukrayna, Uruguay, Vatikan, Venezuela, Vietnam (sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır), Yemen, Yunanistan (sadece diplomatik ve hizmet pasaport hamilleri vizeden muaftır).
NOT: İngiltere, Almanya, Avustralya, Yunanistan, havaalanlarından transit geçişlerde de (havaalanından çıkılmasa dahi) vize istemektedir.

Bavul nasıl hazırlanır :
Bavul hazırlanırken seyahat edeceğiniz destinasyonu ve o destinasyonun hava şartlarını iyi araştırınız. Gideceğiniz yer soğuksa kalın, sıcaksa yazlık giysiler almaya dikkat ediniz. Mutlaka yanınızda yağmurluk bulundurunuz.Çantanızı hazırlarken olabildiğince az şey almaya dikkat ediniz çünkü ağır bir bavul tatilinizi ve seyahatinizi çok zorlaştıracaktır. Seyahat türünüze göre çanta seçiniz, eğer şehre gidiyorsanız tekerlekli, trekking tarzı bir seyahate çıkıyorsanız dağcı tipi çanta seçiniz.
Seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek şeylerin listesini seyahate çıkmadan önce çıkartınız ve bunları seyahatten önce hazırlayınız. Örneğin; terlik, şampuan, sabun, ıslak mendil, diş firçası ve macunu... gibi.

Çocuklu bir aile iseniz :
Seyahat esnasında çocuklar devamlı rahatsızlık duyarlar çünkü çocuklar değişiklikleri pek sevmezler. Bu durumlarda yapacağınız an iyi şey çocukların sevdikleri eşyalarını ve oyuncaklarını yanınıza almanızdır. Bu sayede çocuklar o eşya ve oyuncaklarla meşgul olurken siz de daha iyi bir tatil ve yolculuk geçirebilirsiniz. Seyahat süresince acık su içmeyin ve çocuklarınıza içirmeyin aksi taktirde bağırsak enfeksiyonu geçirebilirsiniz.
Çocuğunuza kendisine ait taşıyabileceği büyüklükte bir çanta alıp onun da kendi çantasını kendisinin hazırlamasına ve taşımasına izin verebilirsiniz böylelikle çocuğunuz seyahatten zevk alacaktır. Çocuğunuzun kaybolabilme ihtimaline karşılık yanınızda çocuğunuzun fotoğrafını bulundurunuz.

Uçak ve havaalanı tavsiyeleri:
Havaalanına yurtiçi uçuşlar için yaklaşık 1 saat, yurtdışı uçuşlar için ise 2-3 saat önceden gidiniz. Bazı havaalanları çok büyüktür ve terminali ararken uçuşu kaçırma riskiniz yüksektir. Erken gittiğiniz zaman bu riski ortadan kaldırmış olursunuz. Uçuşu beklerken daha iyi vakit geçirmeniz için yanınıza gazete ve kitap alabilirsiniz veya bazı havaalanlarında bulunan bazı bankaların dinlenme localarında, garanti loca gibi ilgili bankanın kredi kartı sahibiyseniz ücretsiz servis alabilirsiniz. Yurtdışı uçuşlarda bagaj ve bilet kontrolü sırasında 15.00tl yurtdışı çıkış harcı alınmaktadır. Bu ücreti kontrol esnasında firma yetkilisine veya iş bankası havaalanı şubesine yatırabilirsiniz. Bunu için yanınızda ekstradan 15.00tl bulundurmanızda fayda vardır.

Diğer seyahat tavsiyeleri:
* Seyahate çıkmadan önce gidilecek destinasyon hakkında gerek konsolosluk, gerek internet gerekse acentalardan bilgi toplayınız.
* Gideceğiniz destinasyonla alakalı acil telefon numaralarını gitmeden edininiz.
* Seyahatinizde herhangi bir güvenilir acentayı tercih etmeniz önerilir. Çünkü acentaların yurtiçi ve uluslar arası bağlantıları, bilgileri ve deneyimleri vardır. Size ihtiyacınız olan konuda yardımcı olma ihtimalleri yüksektir.
* Seyahate çıkarken kesinlikle seyahat sigortası yaptırınız.
* Eğer gideceğiniz destinasyonda araba kiralamayı düşünüyorsanız seyahat etmeden önce gerekli girişimlerde bulununuz.Bu sizin seyahat sırasında zaman kaybetmenizi önler.
* Seyahatinizde nakit para taşımamaya ve harcamalarınızı mümkün olduğunca kredi kartıyla yapmaya dikkat ediniz. Böylelikle herhangi bir hırsızlık durumunda en az zararla kurtulmuş olursunuz.
* Tatil süresi içerisinde Herhangi bir yerde bahşiş vermek için yanınızda daima bozukluk bulundurunuz.
* Gittiğiniz ülkedeki destinasyonda kişilerin İngilizce bilmeme ihtimaline karşılık yanınızda o ülke dili ve İngilizce karşılıklı sözlük bulundurunuz.

 Alıntı
 09 Aralık 2015, Saat 09:35
DurumuÇevrimdışı
kafa lens .honk.
keroLayn - nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

 
Yorum #2

Belgrad'a gidicem ben de kısmetse :honk:

 Alıntı
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Yukarı Git