Borçlar Hukuku- Şekil Kavramı  03 Temmuz 2013, Saat 12:22
DurumuÇevrimdışı
~ یơυℓℓεss ..
diShy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Borçlar Hukuku- Şekil Kavramı

 
Yorum #1

1-ŞEKİL KAVRAMI
muayyen (belirli) bir tarzda veya belirli vasıtalar ile beyan edilmesi (açıklanması) demektir.
Kaynaklarına göre: kanuni şekil-iradi şekil
Amaçlarına göre ise geçerlilik şekli-ispat şekli gibi ayrımlara rastlanır.
II-TÜRLERİ
IIA-Amaçlarına göre
a-geçerlilik (sıhhat, muteberlik) şekli
Bir sözleşme öngörülmüş olan şekle uyularak yapılmadıkça geçerli olarak doğmayacaksa , bu bir geçerlilik şeklidir.
Bk m 11/1 e göre ”sözleşmenin sıhhati kanunda açıklama olmadıkça hiçbir şekle tabi değildir” diyerek sözleşmelerin kural olarak şekilsizce yapılacağı esasını kabul etmiştir.
Kanunun istisnai olarak öngördüğü şekil ile bizzat tarafların aralarında önceden kararlaştırdıkları şekil geçerlilik şeklidir.
b-ispat şekli
Bir sözleşmenin varlığının kanıtlanması için öngörülen şekildir.yani bir sözleşmenin varlığı ancak bir şekilde ispat edilebilecekse bu şekil bir ispat şeklidir.
Örneğin.1.1.2000 tarihinden itibaren 40 milyon TL yi aşan hukuki işlemler ancak yazılı bir belgeyle, yani senetle ispat edilebilir.(HUMK m 288) İspat şekli BK nu değil Medeni Usul(yargılama) Hukuku nu ilgilendiren bir konudur.
IIB-KAYNAKLARINA GÖRE
a-Kanuni şekil iradi şekil
kanuni(yasal) şekil bizzat kanunun öngördüğü şekildir.yani bir sözleşmenin geçerli surette meydana gelmesi için tarafların iradelerini hangi şekilde açıklamaları gerektiğinin bizzat kanun tarafından belirlenmesidir.
İradi şekil ise kanunun şekle tabi tutmadığı bir sözleşmeyi tarafların kendi istek ve iradeleriyle bir şekle tabi tutmalarıdır.
Borçlar Kanununa göre taraflara şekle tabi tutulmamış bir sözleşmeyi istedikleri şekilde düzenleme imkanı sağlamıştır. Buna sözleşme serbestisi denir ve emredici kurallara ve kamu menfaatine, genel ahlak ve adaba aykırı olmayan her türlü konuda serbestçe sözleşme yapılabilir.Ancak taraflar kanunen şekle tabi olmayan bir sözleşmenin hususi (özel) bir şekle göre yapılmasını kararlaştırmışlarsa , sözleşme kararlaştırılan şekilde yapılmadıkça iki tarafı da bağlamaz.
IIC-KANUNİ GEÇERLİLİK ŞEKLİNİN TÜRLERİ
1 - Yazılı geçerlilik şekli
tarafların el yazısı daktilo bilgisayar ile bir senet düzenleyerek altını imzalamalarıdır.
Borçlar Kanunu “alacağın temliki(devri)”, “bağışlama taahhüdü”, “rekabet yasağı”, “kefalet” , “gayrimenkul tellallığı” kaydı hayatla irat (gelir)” gibi hukuki işlemleri yazılı şekle tabi tutmuştur.Yazılı şekil iki unsurdan oluşur

a- metin:
Metin tarafların irade açıklamalarını içeren karşılıklı olarak anlaştıkları hususları belirten kısımdır.Metni borçlu veya alacaklı dışında 3. bir kişi de yazabilir.”el yazısı ile vasiyetname” nin el yazısı ile bizzat vasiyet eden tarafından yazılması zorunludur.Metinde kullanılan dil ve ifade biçiminin senedin geçerliliği üzerinde etkisi yoktur.
Borçlanan tarafından imzalanmışsa telgrafname ve mektup dahi senet sayılır.(BK m 13/2)


b- İmza:
Kişinin önad ve soyadının yazılmasından oluşan işarettir.Tam olarak yazılması zorunlu değildir.Önemli olan imza sahibinin kim olduğunun anlaşılır olmasıdır.Yazılı şeklin tamam olması için metnin borçlanan tarafından imzalanmış olması gerekir.Tek tarafı borçlandıran bir sözleşmeyi borç altına girenin imzalaması yeterlidir. Örneğin kefalet sözleşmesini kefilin imzalaması yeterlidir ayrıca alacaklının imzalaması gerekmez.
BK m14 e göre imzanın nasıl olacağı şöyle açıklanmıştır. “ İmza üzerine borçlanan kimsenin el yazısı olmak lazımdır”
Kendi el yazısı ile imzalamanın istisnaları ise
Çok sayıda kıymetli evrak(Hisse Senedi vb.) imzalamak için imza bir alet vasıtasıyla atılabilir.
Görmeyenlerin imzaları usulen onaylanmadıkça (noterce) veya metinde geçen hususu öğrenmiş oldukları ispatlanmadıkça imzalayanı bağlamaz.
İmza atamayanlar (okuma yazma bilmeyenler ile sakatlar ve çolaklar) ya usulen onaylanmış ve el ile yapılmış bir işaret (mühür) veya parmak basmak suretiyle imza edebilirler.Ancak bu işaretlerin imza yerine kullanılabilmesi için onaylanmış (noter tarafından)olması şarttır.
Temsilci borçlu adına senete imza atamaz kendi adına atabilir.
İmza metnin sonuna (metin bitince ) atılır.
2-Resmi şekil
Hukuki işlemin yetkili resmi bir makam önünde yapılmasıdır.Bu makamlar (hukukumuzda) “hakim”, “noter” , ve “tapu memuru” dur. Bu makamların düzenledikleri senetlere resmi senet denir. Resmi senetlerin içeriğinin aksi ispatlanıncaya doğru olduğu hakkında bir karine (varsayım) vardır
3-Tescil ve ilan
III-ŞEKLE UYMAMANIN SONUÇLARI
Kanunun ister yazılı olsun ister resmi olsun şekle tabi tuttuğu hukuki işlemlerin mutlaka aranılan şekle uyularak yapılmaları şarttır. Aksi halde bu işlem hiçbir hüküm ifade etmez yani batıldır.(geçersizdir.)
Şekle uymamanın yaptırımı “mutlak butlan” olduğundan taraflarca ileri sürülmesine gerek olmadan hakimce re’sen dikkate alınır.(görevi gereği)
 Alıntı
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Yukarı Git