Tokat  06 Şubat 2013, Saat 15:10
DurumuÇevrimdışı
~ یơυℓℓεss ..
diShy - nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Tokat

 
Yorum #1

okat Hakkında Bilgi
GENEL BİLGİLER
Yüzölçümü: 9.958 km²
Nüfus: 719.251 (1990)
İl Trafik No: 60
İLÇELER:
Tokat ilinin ilçeleri; Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt ve Zile’dir.
Almus: İlçe, Almus Baraj Gölü ile mükemmel bir görüntüye ulaşmış, yeşil ve mavinin kaynaştığı cennetten bir köşe görünümünü kazanmıştır. Almus Baraj Gölünün su sporlarına uygun bir alan olması, barajda yapılabilecek olta balıkçılığı, başta Dumanlı Yaylalar zinciri ve Çatak Yaylası olmak üzere yayla turizmi için ideal yapıya sahip olan Almus doğal bir turizm cennetidir.
Erbaa: Horoztepe Ören Yeri, Kale Köyünde bulunan Boğazkesen Kalesi, Yer Köprü en önemli tarihi yerleridir. Ayrıca Fidi Köyünde bulunan Silahtar Ömer Paşa Camii ahşap mimarinin en önemli örneklerinden biri sayılır.
Niksar: Tokat merkezine 60 Km. uzaklıktadır.
Niksar tamamı ile bir ören şehir konumundadır. Hitit döneminden başlayan tarihi boyunca üzerinde barındırdığı tüm uygarlıklardan kalan eserler Niksar’a daha da ilginç bir yöre haline getirmiştir. Danişmend Devletine başşehirlik yapan ilçede önemli ölçüde Selçuklu, Danişmend ve Osmanlı eserleri mevcuttur. Leylekli Köprü, Çöreğibüyük Camii, Ulu Camii, Niksar Kalesi, Kırkkızlar Türbesi, Danişmend Melik Ahmet Gazi Türbesi bu eserlerden bazılarıdır.
Ayrıca dünyanın en hafif suyu olan Niksar Ayvaz Suyu da ilçenin tanıtımına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Pazar: Tokat’a 25 Km. uzaklıktadır. İlçe sınırları içerisinde bulunan Ballıca Mağarası ilçe turizmine önemli bir canlılık getirmiştir. Bunun yanında Selçuklu dönemlerinden kalma Pazar Köprüsü, Mahperi Hatun Kervansarayı gibi tarihi eserler ilçeye önem kazandırmaktadır.
Sulusaray: İl merkezine 68 Km. uzaklıktadır. Günümüzde Sulusaray bir açık alan müzesi görünümündedir. Burada bulunan antik yerleşim yerinin adı Sebestapolis’dir. Sulusaray’ın MÖ. 3000 yılında Eski Tunç MÖ 2000 yılında Hitit, MÖ 1000 yılında Frigler zamanında iskan edilmiş olduğu, kazılarda ortaya çıkan pişmiş toprak eserlerle tespit edilmiş olup çıkan bu eserler Tokat müzesinde sergilenmektedir. Antik kentte sur duvarları, bir kilise kalıntısı, bir hamam ve ayrıca tabanı mozaiklerle kaplı sağlık merkezinin varlığı tespit edilmiştir.
Sulusaray ilçesinde bulunan kaplıca tesisleri iç turizm açısından ilçede önemli bir hareketlilik sağlamaktadır.
Turhal: Turhal, Orta Karadeniz Bölgesinde yer alır. İlçenin etrafı dağlarla çevrilidir, şehrin ortasında Turhal kalesi yer almaktadır. Kalenin üzerinde eski bir şatodan kalma iki burç ve bir de yeraltı geçidi bulunmaktadır.
İlçede Turhal kalesinin yanında Kesikbaş Camii, Ulu Camii, Kova Camii, Ahi Yusuf Baba, Şeyh Şehabettin, Nurullah Efendi Türbeleri bulunmaktadır.
Zile: Hitit, Frig, Pers, Roma ve Bizans kültürlerinin yaşadığı Zile’de bugün Hititlere, Friglere, Perslere, Roma ve Bizanslılara, İlhanlı Danişmend, Selçuklu ve Osmanlılara ait tarihi eserleri görmek mümkündür. Bu eserler içerisinde Zile Kalesi, kalenin doğu yönündeki kayaların oyulmasıyla yapılan ve Roma döneminden kaldığı anlaşılan Tiyatro, Kalenin Kuzey Doğu tarafında bulunan Kaya Mezarı, Çay Pınarı, İmam Melikiddin Türbesi, Şeyh Musa Fakih Türbesi, Ulu Camii, Elbaşoğlu Camii, Çifte Hamam, Yeni Hamam, Masat Höyük, Hisar Kale, Anzavur Mağaraları, Hacı Boz Köprüsü, Koç Taşı ve Kuru Çaydaki manastır harabeleri görülmeye değer tarihi eserler arasındadır.
Roma İmparatoru J. Sezar Zile’de yaptığı tarihi savaştan sonra başarısını ünlü ” Veni, Vidi, Vici” (Geldim, Gördüm, Yendim.) şeklindeki mesajını Dünyaya buradan duyurmuştur. Bu sözünün yazıldığı taş halen Zile Kalesinde bulunmaktadır.
NASIL GİDİLİR?
Karayolu: Tokat’a ülkenin her yerinden ulaşmak mümkündür.
Otogar Tel: (+90-356) 214 22 21
Havayolu: Tokat-Turhal karayolunun 17. Km. sinde yer alan Tokat Havalimanından İstanbul – Ankara bağlantılı tarifeli uçak seferi düzenlenmektedir.
Havaalanı Tel: (+90-356) 238 72 68
Demiryolu: Sivas – Samsun hattında çalışan DDY bağlantılı trenler Artova, Zile ve Turhal ilçelerinden yolcu almaktadır.
GEZİLECEK YERLER
Müzeler ve Örenyerleri
Müzeler
Tokat Müzesi
Adres: GOP Bulvarı No: 143 – Tokat
Tel: (356) 214 15 09
Örenyerleri
Tokat Müzesi
Maşathöyük- Zile – Yalınyazı
Ulutepe -Tural – Ulutepe
Niksar – Niksar
Sebastapolis – Sulusaray
Masat Höyük: Tokat’ın Zile İlçesi Yalınyazı Kasabasında yer alan Masat Höyük’de M.Ö.3000′de Eski Tunç Çağı, M.Ö. 2000′de Hitit çağı, M.Ö. 1000′de Frig Çağını yaşayan 3 dönem mevcuttur. Masat Höyükte Kayseri’de Hitit imparatorluğuna bağlı bir uç beyinin sarayı bulunmuştur. Pişmiş toprak, metal ve cam eserlerin yanında Hitit Hiyeroglif (Resim Yazısı) yazısı ile yazılmış tablet en önemli eserdir.
Sulusaray (Sebastapolis): Sulusaray Tokat’ın 68. Km. güneybatısında bulunmaktadır. Höyüğün M.Ö. 3000 yılında Eski Tunç, M.Ö. 2000 yılında Hitit, M.Ö. 1000 yılında Frigler zamanında iskan edilmiş olduğu, kazılarda ortaya çıkan pişmiş toprak eserlerle tespit edilmiş olup, çıkan bu eserler Tokat Müzesinde sergilenmektedir. Ayrıca Antik kentte yapılan çalışmalarda antik kentin sur duvarları, bir kilise kalıntısı, bir hamam ayrıca tabanı mozaiklerle kaplı olan sağlık merkezinin varlığı tespit edilmiştir. Bu mozaikler Sulusaray’da kapalı bir salonda teşhir edilmektedir.
Diğer arkeolojik alanlar ve antik yerleşim yerleri arasında, Horoztepe, Niksar, Tufantepe, Komana Pontika sayılabilir.
Mağaralar
Ballıca Mağarası : Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası 680 Metre uzunluğu ve 94 metre yüksekliği ile Dünyanın en gösterişli mağaraları içerisinde yer almaktadır.
Cami ve Medreseler
İlde bulunan camiler, Ali Paşa, Hatuniye, Meydan, Takyeciler, Ulu Camii, Çöreğibüyük Camii, Silahtar Ömer Paşa Camii, Elbaşoğlu Camiidir. Çukur Medrese, Gökmedrese, Mevlevihane ilin önemli medreseleridir.
Hanlar ve Kervansaraylar
Taşhan, Bedestenler Hanı, Yazmacılar Hanı, Mahperi Hatun Kervansarayı görülebilecek yerlerdendir.
Kaplıcalar
Sulusaray Kaplıcası: Tarihi Nice Polis Harabeleri arasında kaynayan Sulusaray Kaplıcaları ilde ve bölgede en önemli kaplıcadır. Kaplıca suyu 55 °c.dir. Minarellerine göre tuzlu, sülfatlı-hafif acı su olarak isimlendirilmiştir. Sulusaray Kaplıcası şu an romatizmal hastalıklardan rahatsız olanlara şifa vermektedir. Kaplıcanın bulunduğu yerde, sezon süresinde kiraya verilen pansiyon, Konaklama yerleri ve çadırları ile gelerek kamp kurmak isteyenlere de kamp yerleri verilmektedir.
Reşadiye Kaplıcası: Reşadiye ilçesinde yer almaktadır. Ortalama sıcaklığı 40- 41 °c. dir. Romatizma, felçli hastalıklara ve kireçlenmelere karşı tedavi edici bir özelliği vardır. Kaplıca son derece modern motel, yıkanma havuzları ve tesislere sahiptir.
Yaylalar
Tokat’ta, Çamiçi, Topçam, Bizeri, Gürlevik, Batmantaş, Dumanlı Yaylaları yöre halkı tarafından ilgi çekmektedir.
Sportif Etkinlikler
Kamp-Karavan : Gümenek, Sulusaray Kaplıcası, Gıj gıj Dağı kamp ve karavan turizmi için doğal ortamlardır.
Trekking : Alan Yaylası-Akdağ Zirvesi (2000 m.) Ballıca Mağarası arası trekking sporunu sevenler için mükemmel bir alandır.
Kuş Gözlem Alanı : Kaz Gölü onlarca çeşit kuşun yuvalandığı, beslendiği sazlıkları ve görüntüsü ile tam bur kuş cenneti konumundadır.
Olta Balıkçılığı : İl, akarsu ve göllerinin yoğun olması nedeni ile olta avcılığı için ideal bir mekandır. Almus Baraj Gölü her türlü su sporlarına uygun doğal bir oluşumdur.
COĞRAFYA
Akdağ ve Çamlıbel dağlarının oluşturduğu vadiler arasında bulunan Tokat’ta, Deveci Dağı, Dumanlı Dağı, Canik Dağları olarak sıralayabileceğimiz dağlık alanlar mevcuttur. İlde bulunan ovalardan, Kazova, Turhal Ovası, Erbaa Ovası, Niksar Ovası, Omala Ovası, Artova Ovası ve Zile Ovalarında önemli ölçüde tarım meyve ve sebzecilik yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda kiraz ve vişnenin en önemli gen kaynaklarının Tokat yöresinde olduğu ve Tokat’a özgü “Cerasus İnkana” adlı kiraz türünün endemik bir bitki olduğu görülmüştür.
Tokat’ta iklim hem Karadeniz iklimi hem de İç Anadolu’ daki kara ikliminin etkisi altındadır. İlde Tozanlı, Kelkit ve Çekerek Çayı akmaktadır. Zinav Gölü , Güllü Köy Gölü, Kaz Gölü ve Almus Baraj Gölleri ilin doğasına ayrı bir güzellik katmaktadır. Kaz Gölü kuş cenneti konumuna uygun bir göl olup, Almus Baraj Gölü de su sporları için ideal bir parkur alanı oluşturmaktadır.
TARİHÇE
Tokat, Kelkit, Yeşilırmak ve Çekerek Nehri boyunca kurulan Hitit, Frig yerleşim alanları M.Ö. 4000- 2500 yılları arasında yüksek düzeyde kültür ve sanat yaşamına sahip olmuştur. Roma ve Bizans dönemlerinden sonra Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır.
NE YENİR?
Tokat’ın yemek kültürü de oldukça zengin ve iştah açıcıdır. Tokat Kebabı, Etli Dolma, Bakla Dolması, Keşkek, Gendüme Çorbası, Bacaklı Çorba, Cevizli Çörek, Bezli Sucuk, Bat gibi yemekleri sofralara ayrı bir renk katmaktadır.
NE ALINIR?
Yazmacılar Çarşısı, Bakırcı, Zurnacı, Çarıkçı gibi el sanatlarının üretildiği çarşılarda pek çok hediyelik eşya alınabilir. En ünlüsü tahta baskı ile boyalı yazmalardır.
YAPMADAN DÖNME
Ballıca Mağarasını gitmeden,
Gökmedrese, Latifoğlu Konağı, Beysokağı, Sentemur Türbesi, Taşhan, Ali Paşa, Meydan Camileri, Hıdırlık Köprüsünü görmeden,
Enfes bir doğa harikası olan Kaz Gölü, Reşadiye Zinav Gölü, Almus Baraj Gölü, Topçam, Gürnlevik, Çamiçi gibi doğal mesire yerlerini gezip görmeden,
Tahta baskı ürünlerinin yapıldığı Yazmacılar Çarşısı, Bakırcı, Zurnacı, Çarıkçı gibi el sanatlarının yapıldığı yerleri gezmeden,
EI dokuma kumaşların ve otantik yöresel giyim kültürünün sergilendiği köyler ziyaret edilmeden,
Tahta baskı yazma almadan,
Tarihi Tokat hamamlarının birinde Türk Hamamının özelliklerini tanımadan,
Tokat yemeklerinden, özellikle Tokat kebabından yemeden
Dünyaca ünlü Niksar Ayvaz Suyunu Kaynağından içmeden,
….Dönmeyin.

 Alıntı
 28 Nisan 2015, Saat 08:15
DurumuÇevrimdışı
Deniz sevenlerden
Yusuf - nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

 
Yorum #2Dört mev­si­mi ba­har, Tokat

Ta­ri­hi Hı­dır­lık Köp­rü­sü, mü­ze­si, ev­le­ri si­zi 100 yıl ön­ce­si­nin Tür­ki­ye­’si­ne…

Ev­li­ya Çe­le­bi Se­ya­hat­na­me­si­’n­de To­ka­t’­ı an­la­tır­ken der ki; “Dört mev­sim ha­va­sı çok da sert ol­ma­yan To­ka­t’­ın her ye­rin­de bah­çe ve bos­tan­lar var. Her ba­ğın­da bi­rer köşk, ha­vuz, fıs­ki­ye­ler ve çe­şit­li mey­ve­ler bu­lu­nur. Halk zevk eh­li­dir. Ga­rip­ler­le dost­tur­lar, kin tut­maz, hi­le bil­mez, yu­mu­şak huy­lu in­san­lar­dır. Ca­mi, sa­ray, köşk ve ima­ret­le­ri o ka­dar sağ­lam ve gü­zel olur ki bu­ra­la­ra gi­ren­ler hay­ran olur­la­r” de­mek­te­dir. Ha­cı Bek­taş-ı Ve­li­’nin ha­yır­lı ve be­re­ket­li du­ala­rı ile bu es­ki ve ta­ri­hi şe­hir “ alim­ler ko­na­ğı, fa­zıl­lar yur­du ve şa­ir­ler ya­ta­ğı­dır.”
Bir­bi­ri­ne kom­şu olan ve ara­la­rın­da sa­de­ce 100 km. bu­lu­nan bu Si­vas ve To­ka­t’­tan To­ka­t’­ı ilk­ba­hara, Si­va­s’­ı ise Ka­ra­kışa ben­ze­te­bi­li­riz. Bu ne­den­le Ev­li­ya Çe­le­bi­’nin şeh­rin ha­va­sı ile il­gi­li yaz­dık­la­rı 1000 yıl son­ra bi­le ge­çer­li­li­ği­ni ko­ru­yor di­ye­bi­li­riz.


Ta­rih ko­kan çar­şı­lar

Sa­at Ku­le­si­’n­den yu­ka­rı çı­kıp Beh­zat Çar­şı­sı­’na gir­di­ği­niz­de, ta­rih ko­kan ev­ler, ha­len za­na­at işi sa­yı­lan ayak­ka­bı­cı­lık vs gi­bi el işi ya­pan es­naf­lar, si­zi ade­ta 50-100 yıl ge­ri­ye dö­nü­yor­muş his­set­ti­re­cek. Yo­lu­nuz mut­la­ka Aras­ta­lı Be­des­te­n’­e ya­ni To­kat Mü­ze­si­’ne de düş­me­li. Ta­ri­hin en es­ki za­man­la­rın­dan bu ya­na iyi ko­ru­nan eser­ler eş­li­ğin­de gez­dik­ten son­ra cad­de­nin he­men kar­şı­sın­da bu­lu­nan Ya­ğı­ba­san Ha­nı ile ta­rih yol­cu­lu­ğu­na de­vam ede­bi­lir­si­niz.
Gü­nün yor­gun­lu­ğu­nu ata­bi­le­ce­ği­niz ve ge­zi­ni­zi son­lan­dı­ra­bi­le­ce­ği­niz yer ise Taş­han. 17.yy’­da in­şa edil­miş bir şe­hir ha­nı. Şim­di­ler­de için­de ba­kır­cı­lar ve gü­zel bir ka­fe­ter­ya var. Taş­ha­n’­ın av­lu­sun­da otan­tik bir Türk Kah­ve­si ile ge­zi­ni­zi bitirebilirsiniz.

1200’lü yıl­lar­dan kal­ma

To­ka­t’­ta ge­zi­le­cek yer­le­re ön­ce Hı­dır­lık Köp­rü­sü­’n­den baş­la­yın. Köp­rü To­ka­t’­ın ana cad­de­si olan Ga­zi­os­man­pa­şa Cad­de­si’­nin so­nun­da Ye­şi­lır­mak Neh­ri’­nin üze­ri­ne ku­rul­muş. Hı­dır­lık Köp­rü­sü 1200’lü yıl­lar­dan ka­lan ta­ri­hi bir köp­rü, gü­nü­müz­de ha­len To­ka­t’­ı iki­ye ayı­ran Ye­şi­lır­mak Neh­ri’­nin di­ğer ya­ka­sı­na ge­çe­bil­mek için sa­de­ce in­san­lar ta­ra­fın­dan kul­la­nı­lı­yor.
Köp­rü son­ra­sı ilk he­de­fi­niz Ta­ri­hi Beh­zat Böl­ge­si ve Sa­at Ku­le­si ol­ma­lı.
Beh­zat Sem­ti, Hı­dır­lık Köp­rü­sü­’nün tam ak­si yö­nün­de. To­ka­t’­a Si­vas yö­nün­den gi­riş­te yer alı­yor. Bu yo­la gir­di­ği­niz­de ilk ola­rak Sa­at Ku­le­si ile göz gö­ze ge­li­yor­su­nuz. Sa­at Ku­le­si­’nin he­men kar­şı­sın­da ta­ri­hi “Bey So­ka­ğı­” var. Sı­ra sı­ra di­zil­miş ta­ri­hi To­kat ev­le­ri şim­di­ler­de ha­ra­be­ye dön­müş.

Na­sıl gidilir?
To­kat ko­lay bir ula­şım ağı­na sa­hip. Tür­ki­ye­’nin he­men he­men her ilin­den ka­ra ula­şı­mı müm­kün. Ba­zı şe­hir­ler­den ha­va yo­lu ve de­mir yo­luy­la ula­şım da sağ­la­nı­yor. He­men her ha­va­yo­lu şir­ke­ti­nin To­ka­t’­a uçu­şu da bu­lu­nu­yor.
Ne­re­de kal­ma­lı?
Ça­vu­şoğ­lu To­wer Ho­tel, To­kat Bü­yük Otel, Ye­ni Çı­nar Ho­tel, To­kat Ko­na­ğı, Gre­en Erek Ho­tel, Grand Bal­lı­ca


 Alıntı
 28 Nisan 2015, Saat 08:40
DurumuÇevrimdışı
Yeni Üye
Sefa - nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

 
Yorum #3

Paylaşımlar için T.Ederiz Kardeşim Emegine Sağlık

 Alıntı
 28 Nisan 2015, Saat 09:31
DurumuÇevrimiçi

♈[̲̅m̲̅][̲̅e̲̅][̲̅g̲̅][̲̅a̅ ♈

LeGoLaS - nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

 
Yorum #4

Tokat'a bi kere gittim ama çok gezemedim bidahakine gezecem

 Alıntı
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Yukarı Git