• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

15 Ekim 2020 Perşembe Günün Hikayesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tokyo

MFC Üyesi
Konular
3,330
MFC Puanı
72,650
Ortaokul 1.sınıftaydım. Mahalleden bir arkadaşım vardı, yukarıda okula giderken gelip kapımızı çalardı, beraber giderdik. O gün üşütmüştüm,
annem okula göndermedi. Arkadaşım her zamanki gibi geldi, kapıyı çaldı, annem kapıya gitti ve benim okula gelemeyeceğimi anlattı.
Arkadaşım, akşam okulda dönerken yine kapıyı çaldı, öğretmek sınav kâğıdını onunla göndermişti, evde doldurayım diye.
Ben de ertesi gün kâğıdı doldurdum okula gittiğimde öğretmenime teslim ettim.
Haftasına notları açıklarken öğretmen bana tam not verdiğini açıkladı. Ben de bir yanlışlık olduğunu anladım, çünkü 5 sorudan sadece 3’üne cevap yazmıştım. Zil çaldı, ders bitti ve ben öğretmenin yanına yanaştım, parmağımı kaldırdım ve “öğretmenim müsaade var mı, bir şey sorabilir miyim? ”dedim, “buyur” dedi. “benim notum yanlış galiba, çünkü ben iki soruyu boş bırakmıştım”, öğretmenim başımı okşadı ve cevap verdi; “yok, notun doğru, evde olmana rağmen soruları açıp kitaptan bakmamışsın, eksik notunu da dürüstlüğün tamamladı, bu yüzden tam not aldın. Hep böyle kal, aferin sana.”
Şimdi ben de öğretmenim üniversitede ve öğrencilere soruyorum; “sınav yaparken çıkarsam, kopya çekmeyeceğinize söz verebilir
misiniz?” birbirlerine bakıp gülüyorlar, çünkü dürüstlüğün meziyet olduğunu biliyorlar.
Dürüst olmak hiçbir zaman kolay olmamıştır ancak gün geçtikçe zorlaştığı kesin. Niye? Çünkü sen dürüst olmadan adam olacağına inanmışsın, dürüst olmadan iş bulacağına, dürüst olmadan okul bitireceğine, dürüst olmadan evlenebileceğine ve dürüst olmadan yaşayabileceğine inanmışsın! Peki, bu inancı kim sana öğretmiş? “Dürüst olmadığında bedel ödemeyen büyüklerin.”
Kanun olmadığında yerini kanunsuzluk doldurur. Değerler onları taşıyan kişiler tarafından ortaya koyulmadıysa, birer emanet elbise gibi terk etme nameleri çalarlar.
Başkalarının adil olmasını beklemeden, adil olmayı denemeliyiz. Adalet ithal edilmez, adalet satın alınmaz, adalet bilinç ile inşa edilir. Hukukunu inşa etmeyen toplumları, adil olamaz.
Bunun ilk adımı evde başlar, anne babaya eve getirdiği paranın miktarını değil, kaynağını soracak. Anne şu kadar para getir dediğinde baba gider hırsızlık yapar, çalar, rüşvet yer, neyse bulur getirir.
“Para her şeyi alır” denilen yerde, dürüstlük artık antikadır.
Dürüst olun, dürüst yaşayın ve yaşatın.

Anooshirvan Miandji

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...