• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tokyo

MFC Üyesi
Konular
3,330
MFC Puanı
72,650
DERVİŞİN HIRKASINI ÇIKARIN YETERLİ HÜNKÂRIM
Yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelir ve kanadını bir dervişin kırdığını, ondan şikayetçi olduğunu söyler. Hz. Süleyman dervişi huzuruna çağırtır ve sorar:
- Bu kuş senden şikayetçi derviş efendi. Neden kırdın zavallı kuşun kanadını?
Derviş kendini savunmak için şöyle der:
- Efendim, ben bu kuşu avlamak istemiştim. Kaçmayınca yanına kadar gittim, ama o yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağı düşüncesine kapılıp üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalışınca da kanadı kırıldı.
Bunu duyan Hz. Süleyman kuşa dönerek şöyle der:
- Görünen o ki bu adam da haklı. Söyle bakalım sen niye kaçmadın? Adam sana sinsice yaklaşmamış. Hakkını savunabilir, kaçabilir ve kendini koruyabilirdin. Şimdi bana gelip ‘kolumu kanadımı kırdı’ diye şikayet ediyorsun!
Kuş Hz. Süleyman’ın sözlerinden sonra kendisini şöyle savunur:
- Efendim, ben o adamı derviş kıyafetinde görünce kaçmadım. Avcı olduğunu anlasam hemen kaçar, kendimi korurdum. Dervişlik makamındaki birinden bana zarar gelmez diye düşündüm. Bu insanlar hiçbir canlıyı incitmezler diye bilirdim ve o yüzden ondan kaçmadım.
Hz. Süleyman kuşun savunmasını haklı bulur ve adamın kısas usülüne göre cezalandırılmasına karar verir ve emreder:
- Kuş iddiasında haklıdır; derhal dervişin kolunu kırın.
Ancak cezayı duyan kuş bu emre itiraz eder ve öne çıkarak şöyle der:
- Efendim, lütfen böyle bir şey yaptırmayın. Eğer dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapacaktır. Ama siz onun üzerindeki derviş elbisesini çıkartırsanız, benim gibi diğer canlılar bundan sonra onun derviş giysisine ve görünüşüne aldanıp tuzağına düşmez ve mağdur olmazlar.”

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Bu çok anlamlı hikayenin günümüze uyarlanmış şekli de "her gördüğün sakallıyı deden sanma"dır...
Yüzyıllar önce garip bir kuşun kanadını kıran sahte dervişlerle bugünümüzde bir değişiklik var mı?. Yok!..
Cumhuriyetin kuruluş yıllarından başlarsak; Şeyh Said'lerden sonra neler gördük neler?.. İhanetleri ile sapıklıkları ile...
Ali Kalkancılar... Badeci hocalar... Allah ile konuştuğunu iddia eden sapkınlar... Ve niceleri...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...