• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Açık Öğretim'e Nasıl Kayıt Olunur?

Peony

Onursal Üye
Konular
12,075
MFC Puanı
57,450
fft99_mf2997097.Jpeg

Üniversite eğitiminde açıköğretim, kişilerin derslerde fiziki olarak bulunmayıp, kitaplardan ders çalışarak sınavları takip ettiği ve bu şekilde mezun olduğu bir öğretim türüdür. Açıköğretimin başarıyla tamamlanması durumunda kişiye diploması verilir. Açıköğretime başvurmak için ise birtakım koşullar sağlanmalıdır.

Öncelikle, açıköğretime başvurunun iki aşamadan oluştuğunu belirtmemizde fayda var. Bu başvurunun ilk aşaması, internet üzerinden başvuru, ikinci aşaması ise açıköğretim fakültesi bürolarından yapacağınız başvurudur.

Anadolu Üniversitesi'nin internet sitesi üzerinden dolduracağınız bir form ile internet başvurusunu tamamlamış olacaksınız. Bu belgede, hangi öğrenim programına kayıt yaptırdığınız yer alır. Bu belgenin çıktısını alıp, imzalayarak açıköğretim bürolarına giderken yanınızda götürmeniz gerekiyor. Bu formun üzerinde, fotoğraf yapıştırılması gereken yere güncel olan bir vesikalığınızı da yapıştırmalısınız. Başvuru belgesinin yanısıra, internetten yaptığınız başvuru sonucu, öğrenci bilgi formu diye bir belge daha çıkartmalısınız. Bu belgeye de aynı şekilde fotoğrafınızı yapıştırmalı ve kayıt sırasında yetkililere onaylatmalısınız.

Bu belgelerin yanısıra lise veya dengi okullardan mezun olanlar, öğrenim belgesi ve onaylı diploma suretini de kayıt yaptırmaya giderken götürmeliler. Diploması henüz hazırlanmamış olanların ise, geçici mezuniyet belgesi götürmeleri yeterli olacaktır.

Bunlara ek olarak, kayda giderken 4 adet vesikalık fotoğrafınız da yanınızda olmalı. Bu fotoğraflar başvuru belgeniz ve öğrenci bilgi formunuza yapıştırdığınız fotoğraflar ile aynı olmalı, son 6 ay içerisinde çekilmiş ve kişinin kolaylıkla tanınmasına olanak sağlayan fotoğraflar olmalıdır.

Kayıt için yatırılması gereken tutar ise, belirtilen bankalara yatırılmış olmalı ve ilgili dekont da kayıt sırasında yetkililere sunulmalıdır.​