Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Açıortay Teoremi Nedir?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,181
  • MFC Puanı
    6,001
  • MFC Seviyesi

Birçok insanın en fazla merak ettiği konulardan biri de açıortay teoremi konusudur. Orta öğrenim yıllarında ve lise dönemlerinde sıkça karşılaştığımız açıortay teoremi önemini yaşamımızın belki de her alanında bizlere göstermektedir. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan açıortay teoremi hakkında bilgiler sunalım.

Açıortay Teoremi Kavramının Genel Tanımlaması

Açıortay teoremi; Herhangi bir açının ölçüsünü iki eş açıya bölen ışına açıortay teoremi ismi verilmektedir.
Daha çok matematik ve geometri alanlarında uygulanan açıortay teoremi aynı zamanda kendi içeriğinde bazı özelliklere de sahip olmaktadır.

Şimdi de açıortay teoremi olgusunun özellikleri hakkında bilgiler sunalım.

Açıortay Teoreminin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Açıortay teoreminin başlıca özellikleri şunlardır.

Herhangi bir üçgende iç açı ortaylar sadece tek bir noktada kesişmektedirler. Bu nokta ise üçgenin içteğet kısmının merkezi bölümüdür.
Açıortay üzerinde yer alan herhangi bir noktada çizilen açının kenarlarına çizilen dik uzaklık değerleri her zaman birbirine eşit olmaktadırlar.
Görüldüğü üzere açıortay olgusunun bazı önemli özellikleri bulunmaktadır. Zira eğitim-öğretim yıllarımızda öğretmenlerimizin açıortay olgusu hakkında bizleri bilgilendirirken ilk olarak bu olgunun özellikleri hakkında bilgiler sunmaktaydılar. Dolaysıyla açıortay olgusunun daha iyi öğrenilebilmesi için ilk olarak yukarıdaki özelliklerinin çok iyi anlaşılması gerekmektedir.

Açıortay Teoreminin Önemi Nedir?

Açıortay teoreminin önemi oldukça fazladır. Özellikle matematik ve geometri alanlarında önemli bir konuma sahip olan açıortay teoremi diğer olguların daha iyi kavranabilmesi açısından temel bir niteliğe sahiptir.
Dolayısıyla matematik ve geometri alanlarının daha iyi kavranabilmesinde açıortay teoremi hayati bir önem taşımaktadır.
 
Üst Alt