• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

'Ailem sevgilimi istemiyor, ne yapmalıyım?'

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
'Ailem sevdiğim erkeği istemiyor ne yapmalıyım?'... Bu soruyla birlikte ya lise yıllarınıza döndünüz ya da o yaşları çoktan aşmanıza rağmen, halen ailenizle uğraşıyorsunuz. Emin olun aile istemiyor diye ayrılmak, ailenin istemediği sevgili... Halen birçok insanın başını ağrıtan konular. 'Ailem sevgilimi kabul etmiyor' diyen onlarca yetişkin insan tanıyorum. Yani öncelikle bu konuyla ilgili kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Ailenin istemediği sevgiliyle ilgili yapabileceklerinizi adım adım listelemeye çalışacağım. 'Ailem sevgilime kesinlikle karşı' deyip pes etmeden önce derin bir nefes alın. Adım adım neler yapabilirsiniz bir bakalım?

Anneyle mi aranız daha iyi, babayla mı?

Anneyle mi aranız daha iyi, babayla mı?

Konu hayatınızdaki insansa, aileler beklenmedik derecede fevri tepkiler verebiliyor. Evde, yemek masasında yaşanan bir kriz esnasında annenize ya da babanıza 'İyi ama neden onu istemiyorsunuz?' diye sormanız mümkün olmayabilir. Sorsanız da o anda sağlıklı cevaplar veremezler ya da sizi kırmamanın yolunu bulamadıkları için bu soruyu duymazdan gelebilirler. Siz en iyisi, bu konuyu başta rafa kaldırmış gibi yapın. Annenizle mi yoksa babanızla mı aranız daha iyi?

Baş başa kalmanın yolunu arayın

Baş başa kalmanın yolunu arayın

Hangisiyle aranız daha iyi? Hangisiyle daha rahat konuşabiliyorsanız onunla baş başa kalmanın yollarını arayın. Annenize ya da babanıza pazarda eşlik etme teklifi götürebilirsiniz örneğin. 'Zaten bu sıralar pek görüşmüyoruz, aramıza çok soğukluk girdi ama sen onu neden istemiyorsun ki?' diye konuya girebilirsiniz. Nedenlerini öğrenebilirseniz, aslında onu yanlış tanıdıklarını izah etmeye çalışın. 'Siz onu eğitimini tamamlamadı diye biliyorsunuz ama, o kendini çok geliştirmiş biri' diye anlatabilirsiniz.

Anneniz ya da babanız en çok kimi dinler?

Anneniz ya da babanız en çok kimi dinler?

Pazarda ikna edemediniz. Normal. Anne ve babalar genelde sabit fikirli olur zaten. Peki anne ve babanız en çok kimi dinler? Aranızın çok iyi olduğu teyzeniz, ablanız ya da annenizin her gün bir fincan kahve içmeyi ihmal etmediği komşunuz. Bu kişilere de bir şans verin. Doğrudan gidip 'Annemle konuş Sevgi Teyze' diyemezsiniz belki ama bu durum nedeniyle ne kadar üzüldüğünüzü ve stresli hissettiğinizi aktarın.

Peki sevgilime bu durumu nasıl yansıtmalıyım?

Peki sevgilime bu durumu nasıl yansıtmalıyım?

Öncelikle ailenizin tutumu nedeniyle sevgilinizle aranıza mesafe koyduysanız, bu konuda dürüst olun. Yaşınız kaç olursa olsun, içine düştüğünüz durum sizden kaynaklı değil. Ona ailenizle ufak tefek sorunlarınız olduğunu, ailenizin sevgilinizle ilgili sorun çıkardığını anlatın. Ama kırılmaması için sevgilinize durumu kişisel algılamaması gerektiğini söyleyin. 'Sen değil, sevgilim bir başka kişi de olsa tepkileri aynı olacaktı' deyin. Tüm detayları bilmesine gerek yok. Yüzde yüz dürüst olmak istiyorsanız, sevgilinizin yara almayacağını düşünüyorsanız doğruyu söyleyin

Artıları eksileri listeleyin

Ben insanın ancak hatalarından ders alacağını düşünsem de... Bazen ilişkimize uzaktan bakanlar daha objektif şekilde yaklaşabiliyor. Belki de anneniz sizi kendinizden iyi tanıyor. Onca yıllık yaşam tecrübesi.... Onların sözlerine kulak verin, sevdiğiniz insanın ve ilişkinizin artılarını-eksilerini listeleyin. Bunları bir kağıda yazmak size kendinizi kötü hissettiriyorsa, en yakın arkadaşınızla kafa kafaya verin ve anlatın. Bunu, ikinizin de gerçekten zamanı olduğu, bir yere yetişmek zorunda olmadığınız bir günde yapın. Bu kişi anneniz bile olabilir.

Eğer hâlâ birlikte olmak istiyorsanız...

Artıları ve eksileri kafanızda listelediniz "Ben bu insanla hala birlikte olmak istiyorum" diyorsanız, bu ilişkiyi ailenize unutturun. Rafa kaldırdığınızı, düşünmeye ihtiyacınız olduğunu, zaten aranıza mesafe girdiğini söyleyin. Bir daha bu konuyu açmayın.

Sonrasında neler olacak?

Sonrasında neler olacak?

Belki de bu süreçte onun size göre olmadığını anlayacak ve ailenize hak vereceksiniz. Belki de tamamen bunlardan bağımsız şekilde ilişkiniz sona erecek. Yok, eğer devam ediyorsanız resmi bir adım atmadan önce yapmanız gerekenlere o zaman bakarsınız. Bu, uykularınızı kaçırması gereken bir konu değil. Ailenizle anlaşamadığınız ne ilk, ne de son konu olacak bu.