Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Aldatmak Evliliği Kurtarır Mı?

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    329
  • MFC Seviyesi

Evlilik dışı ilişki yaşayanların çoğunun mutluluk ve sevgi arayan iyi yürekli insanlar olduğunu söyleyen evlilik terapisti Mira Kirshenbaum, aldatan tarafın suçluluk duygusuyla evliliğini kurtarmaya çabaladığını söyledi.


30 yıllık deneyimi olan evlilik terapisti ve yazar Mira Kirshenbaum, “İyi İnsanlar İlişki Yaşadığında” adlı yeni kitabında evliliği yürütmenin ipucularını yazdı. Daily Telegraph gazetesine röportaj veren Boston merkezli psikoterapi ve araştırma merkezi Chessnutt Hill Enstitiüsü’nün klinik direktörü Kirshenbaum, “doğru bir evlilik dışı ilişki” kişileri evliliklerinde yaşadıkları durgunluktan çıkmaya itebileceğini söyledi. Ayrıca Kirshenbaum, toplumda sadakatsizliğin olumlu yönde hiç tartışılmadığını ve aldatmanın olumlu yönlerinin de hep gözardı edildiğine dikkat çekti...
Kadınca

Diğer taraftan aldatan eşlerin bunu kabullenmemeleri gerektiğini de vurgulayan yazar, “evlilikte sadakatsizliğin itirafı sessiz kalmaktan daha zarar verici oluyor. Bazen bir ilişki yaşayıp sadakatsizlik yapan taraf için bu deneyim kendisini değiştirmesini sağlayacak bilgi ve etkiyi de getiriyor” dedi.

Kirshenbaum, “ben evlilik dışı ilişki yaşanmalı demiyorum, ama böyle bir ilişkinin ardındaki karmaşanın üzerine gitmek yapılması gereken bir bilgeliktir. Bir şeylerin iyi gitmediğini ve değişmesi gerektiğini gösteren bir belirtidir” diye konuştu.

Evlilik dışı ilişki yaşayanların çoğu mutluluk ve sevgi arayan iyi yürekli insanlar olduğunu söyleyen terapist, “böyle kişiler çok fazla acı çekiyorlar ve hayatlarını felç eden suçluluk ve utanç duygularından kurtulmaları gerekiyor” uyarısında bulundu.

“Eğer doğru yapılırsa böyle ilişkiler terapi etkisi gösterebilir, kişiye rahatlık verebilir, evlilik içinde yaşanan isteksizliğin bitmesini sağlayabilir” diyen Kirshenbaum, kitabında hiçbir utanç duymadan eşlerini aldatanlarından söz etmediğini, bir hata yaptığında farkında varan kişilerden bahsettiğini vurguladı.

Yazar aldatan kocanın eşi “beni aldatıyor musun?” diye sorduğunda ilişkisini itiraf etmemesi gerektiğini söylüyor. Böyle durumlarda gerçeği söylemenin uzun vadede ilişkiye daha fazla zarar getirdiğini hatırlatıyor.

Kirshenbaum son olarak “eğer dürüstlüğü önemsiyorsanız, kiminle birlikte olmak istediğinize karar verin, o ilişkiye bağlanın, yaşamınızı ona adayın ve istediğiniz dürüstlüğü yaşayın”dedi.

 
Üst Alt