• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Allahın Yeryüzündeki Evleri

Nur

MFC Üyesi
Konular
397
MFC Puanı
40,960
Allahın Yeryüzündeki Evleri

Yedi şey vardır ki kişi öldükten sonra kabrinde bile onların ecri devam eder.
Cenab-ı Hak buyuruyor:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ. Bismillahirrahmanirrahım.

580

“Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah’tan başka kimseden korkmayanlar imar ederler. İşte onların doğru yolu bulanlardan olacakları umulur.” (Tevbe, 18)

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz buyurdular:

“Yedi şey vardır ki kişi öldükten sonra kabrinde bile onların ecri devam eder:

1. İlim öğrenen (ve öğreten),

2. Su arkı yapan,

3. Su kuyusu kazan,

4. Hurma diken,

5. Mescit bina eden,

6. Mushaf miras bırakan,

7. Öldükten sonra kendisi için istiğfar edecek bir evlat bırakan.” (Münavı, IV, 87)

Bir hadis-i kudsıde Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Yeryüzünde benim evlerim, mescitlerdir. Orada beni ziyaret edenler mescitleri imar edenlerdir. Evinde güzelce temizlendikten sonra evime beni ziyarete gelen kula müjdeler olsun.” (Ramûzu’l-ehadis, I, 234)

İbn Abbas (r.a.) demiştir ki, Allah’ın Resûlü: “Size cihattan bile üstün bir amel göstereyim mi?” diye sordu.Sahabiler “Evet” dediklerinde, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz: “Bir mescit bina etmeniz ve orada Kur’an, dini hükümlerin veya sünnetin öğrenilmesidir” demiştir. (İsmail Hakkı Bursevı, Rûhu’l-Beyan, 7.Cilt, 259,260. Sayfa. Erkam Yay.)