• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Altınoluk Hakkında Bilgi

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,310
Altınoluk


Altınoluk, mitolojide (IDA) diye geçen, bugünkü adi ile Kazdağı'nın güney yamaçları ve Edremit Körfezi'nin kuzeyinde kurulmuş mavi ile yeşilin birbirine karıştığı ender güzellikleri sinesinde toplamış şirin bir belde merkezidir. E-24 karayolu üzerinde bulunan Altınoluk, Çanakkale'ye 110, İzmir'e 225, bağlı bulunduğu il olan Balıkesir'e 115, ilçe merkezi Edremit'e 25 km. uzaklıktadır.

22.000 hektar alanı kaplayan yüzölçümünün 15.000 hektarı ormanlık alan, 2.000 hektarı planlanmış alan olup geriye kalan bölümü de zeytinliklerle kaplıdır.
1923 yılında bucak olan Altınoluk, 1957 yılına kadar muhtarlıkla yönetilmiştir. Bu arada 1923 yılına kadar il olarak Çanakkale'ye, ilçe olarak da Ayvacık'a bağlı kalmıştır. 1923 yılından sonra ise il olarak Balıkesir, ilçe olarak Edremit'e bağlanmıştır. Bucağa bağlı olan köyler, Narlı, Doyran, Avcılar, Kavlaklar, Tahta kuşlar, Arı taşı ve Avcılar üzerindeki Kızıl çukur obalarıdır.

1957 yılında kasabada belediye kurulup kurulmaması yolunda halk oylaması yapılmış, halkın istemi belediye kurulması yönünde belirlenince, ayni yıl belediye kurularak çalışmalarına başlamıştır.

Belediye kurulması ve turizm hareketlerinin giderek hızlanması sonucu hızlı bir kalkınma süreci yasamaya başlayan Altınoluk'ta 1960 yılından itibaren yapılaşmalar da hızlanmıştır. Öyle ki 1960 yılından 1998 yılına kadar daire ve müstakil ev olarak 21.742 konut ve 2.237 is yerine inşaat ruhsatı verilmiş olup bunlar emlak vergisine tabi olanlardır. Büyük bir bölümün de inşaatı sürmektedir. Oysa 1960'lı yıllarda Altınoluk 450 haneden ibaretti. Sonuç olarak ta, 1960'larda 2000 olan nüfus 1997'de 10.000'in üzerine çıkmıştır. Bu yerleşik nüfus olup yaz aylarında ise bu nüfus 200.000 ulaşmaktadır.
NASIL GİDİLİR?
Altınoluk'a İstanbul'dan Bursa-Balıkesir-Havran üzerinden gidebileceğiniz gibi, Tekirdağ-Çanakkale yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu yol manzarası güzel trafiği az ve 450 kilometre. İstanbul-Kınalı arası otoyolu kullananlar Tekirdağ'dan Keşan'a sonra da Gelibolu'ya gelecekler. Buradan Lapseki'ye veya Eceabat'tan Çanakkale'ye karşıya geçmek için Feribotlar saat başı kalkıyor. Truva'dan, Edremit Körfezi'ne inerken Altınoluk sizi karşılıyor. Aynı yolu otobüsle almak isteyenler Pamukkale, Uludağ, Kamil Koç, Akçay veya Metro Turizm'in seferleriyle gelebilirler. Altınoluk'tan Edremit'e Assos'a sefer yapan minibüsler var. Yazın ayrıca Ayvalık, Bergama, Truva, Assos, Babakale gibi tarihi noktalara düzenlenen turlara da katılma imkanınız bulunuyor. Kazdağı'na çıkmak için Orman İdaresi'nin yaptığı toprak yolları jeep türü araçlarla aşmak gerekiyor. Şahinderesi Kanyonu'nun girişine gitmek için sırtınızı denize çevirip Altınoluk merkeze girişte belediye karşısındaki sokaktan girerseniz Kocaçay yoluna Değirmen mevkiine geleceksiniz. 1 kilometre sonra kanyon girişindeki zeytin ağacı gölgesindeki otoparka aracınızı bırakabilirsiniz.
Yeni yol çalışmaları sayesinde İstanbul'dan çıkanlar daha geniş ve rahat bir güzergahda yol alıyorlar. Kınalı çıkışından itibaren yeniden düzenlenen Keşan kavşağına, sonrasında büyük bölümü bitirilmiş tek yönlü yolu kullananlar, Gelibolu yönünde aynı konforla ulaşıyorlar. Çanakkale geçişi sonrası Küçükkuyu, Altınoluk, Edremit güzergahı yeni şerit ilaveleri ile neredeyse uçak pisti haline getirilmiş görünüyor.
Bursa yönünden gelenler ise büyük bölümü bitirilen Mudanya yol ayırımına kadar otoyolu kullanabiliyorlar. Bursa'nın İstanbul çıkışı son düzenlemeyle alt geçit kullanımıyla kent çıkışına bağlanıyor.

Ne yenir?
Körfezin incisi sardalya balığı. Mare Monte Oteli bahçesinden daha filizken toplanıp derin dondurucuda saklanan asma yapraklarına sarılan sardalyalar, yılın her mevsiminde yenilebiliyor. Fener balığı buğulama, kalamar dolma, börülce suyuna tarhana çorbası ve diğer yemekler, Aycan hanımın gözetiminde hazırlanıyor. Altınoluk'ta mutlaka uğranması gereken yerlerden biri de, "Dondurmacı Vardar". Yıllardır bozmadığı kalitesi ve 70'e yakın dondurma çeşidi ile doğal meyvelerden dondurma yapan Neco'nun özellikle sakızlı ve tarçınlı dondurması damakta tat bırakıyor. Akşamları Kazdağları'ndaki alabalık restoranları ve Altınoluk sahilindeki çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz.
 
Üst