Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Apple Mac OS X Yedekleme Nasıl Yapılır?

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  1,832
 • MFC Puanı
  4,000
 • MFC Seviyesi

Mac’indeki verileri ve dosyaları haricî bir diske ve/veya Apple’ın bulut tabanlı depolama hizmeti iCloud’a nasıl yedekleyeceğini öğretir.

Time Machine'i Kullanma:Mac’ini biçimlendirilmiş bir haricî sabit diske bağla. Diski cihazın kablosuyla (genelde USB, Lightning veya eSATA olur) bilgisayarına bağla.Apple menüsüne tıkla. Ekranının sol üst köşesindeki

simgesidir.Sistem Tercihleri’ne tıkla. Açılır menünün ikinci bölümünde bulunur.Time Machine’e tıkla. Pencerenin alt kısmında ortalarda bulunur.macOS’in ve Time Machine'in eski sürümlerinde Time Machine anahtarının "Açık" konumda olduğundan emin ol.Yedekleme Diskini Seç…’e tıkla. Diyalog kutucuğunun sağındaki panelde bulunur.Bir disk seç. Mac’ine bağladığın haricî sabit diski seç.Diski Kullan’a tıkla. Diyalog kutucuğunun sağ alt köşesinde bulunur.

Mac’inin düzenli aralıklarla yedeklemesini istiyorsan diyalog kutusunun sol panelindeki Otomatik Olarak Yedekle’yi işaretle.
Time Machine tercihleri ve yedekleme durumuna menü çubuğunda bir kısayol oluşturmak için Time Machine'i menü çubuğunda göster’i işaretle.Seçenekler…’e tıkla. Pencerenin sağ alt köşesinde bulunur.

Time Machine'in, Mac’in prize takılı değilken yedekleme yapmasına izin vermek için Pille çalışırken yedekle’yi işaretle.
Time Machine'in yeni yedeklere yer açmak için eski yedekleri sildiği zaman sana haber vermesini istersen Eski yedeklemeler silindikten sonra bildir’i işaretle.

DEVAMI VAR....!​

 

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  1,832
 • MFC Puanı
  4,000
 • MFC Seviyesi

iCloud’a Yedeklemek​


Sistem Tercihleri’ne tıkla. Açılır menünün ikinci bölümünde bulunur.iCloud’a tıkla. Pencerenin sol tarafında bulunur.

Otomatik olarak oturum açmadıysan Apple Kimliği’ni ve parolanı gir.Planında ne kadar yer kaldığını öğrenmek veya yükseltme yapmak için diyalog kutucuğunun sağ alt köşesindeki Yönet...’e tıkla, ardından diyalog kutucuğunun sağ üst köşesindeki Saklama Alanı Planını Değiştir...’e tıkla.iCloud Drive’ın yanındaki kutucuğu işaretle. Sağdaki panelin en üstünde bulunur. Artık dosyalarını ve belgelerini iCloud’da depolayabilirsin.

Bunun için, "Kaydet" diyalog kutucuğunu her gördüğünde iCloud Drive’ı seç veya dosyaları Finder penceresinin soldaki panelinde bulunan iCloud Drive’a sürükle.Diyalog kutusunda iCloud Drive’ın yanındaki Seçenekler’e tıklayarak hangi uygulamaların iCloud Drive'a erişimi olduğunu seç.iCloud’da depolayacağın veri türlerini seç. Bunun için, "iCloud Drive"ın altındaki kutucukları işaretle.

Fotoğraflar’ını iCloud’a yedeklemek ve fotoğraflarına oradan erişmek istiyorsan "Fotoğraflar"ı işaretle.
E-posta mesajlarını iCloud’a eşitlemek ve orada depolamak için "Mail"i işaretle.
Kişilerinin bir kopyasını iCloud’da tutmak için "Kişiler"i işaretle.
Takviminin bir kopyasını iCloud’da tutmak için "Takvim"i işaretle.
Anımsatıcılarının bir kopyasını iCloud’da tutmak için "Anımsatıcılar"ı işaretle.
Tarama geçmişi ve favoriler gibi Safari verilerinin bir yedeğini iCloud’da tutmak için "Safari"yi işaretle.
Notlarının bir kopyasını iCloud’da tutmak için "Notlar"ı işaretle.
Parolaların ve ödeme verilerinin şifrelenmiş bir kopyasını Apple Kimiliği’nle oturum açmış olan cihazlarla paylaşmak için "Anahtar Zinciri"ni işaretle.
Tüm seçenekleri görmek için aşağı kaydırman gerekebilir.


İpuçları

Cihazlarının bütünlüğünü kontrol etmek, depolanan verilerin güncel olduğundan emin olmak ve mevcut verilerini yedeklemek için daha iyi yöntemler olup olmadığını öğrenmek için tedbirli ol ve yedekleme cihazlarını düzenli olarak kontrol et.
Yeri doldurulamayacak olan ve en değerli materyalleri koruduğundan emin olmak için, yedeklediğin verilere bir öncelik getir.
Bilgisayarından uzak bir yerde bir yedek tut; bunu iCloud’u kullanarak veya bilgisayarının yakınlarında kötü bir şey olması halinde verilerini kurtarabileceğin haricî bir sabit diskle yap.
iCloud, tüm verilerin için yeterli alanı sunmayabilir; özellikle çok fazla müziğin, videon veya fotoğrafın varsa. Durum buysa Google Fotoğraflar veya Microsoft OneDrive gibi başka bulut depolama programlarını göz önünde bulundurmak isteyebilirsin.
Yedeklerden birinin çalışmaması ihtimaline karşı çeşitli seçeneklere sahip olduğundan emin olmak için verilerini haricî sabit diskler ve iCloud da dâhil olmak üzere birden fazla konuma yedekle.
Ek yedek oluşturmak için verilerini CD’lere , DVD’lere veya flaş belleklere yedekle.

Uyarılar​

 • Yedekleme seçeneklerinden hiçbiri tamamen güvenilir değildir; bu yüzden, birden fazla konuma yedekleme yaptığından emin ol.
KAYNAK REFERANSLAR:

Kod:
↑http://www.apple.com/icloud/setup/mac.html
↑http://mac.tutsplus.com/tutorials/security/create-a-foolproof-backup-system-for-your-mac/
↑https://www.wikihow.com/Burn-a-CD-Using-Mac-OS-X
 
Üst Alt