• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Aşk herşeyi affeder mi?

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
İnsan bazen, sevgilisinin veya eşinin yaptığı bir hatayı affetme konusunda kararsız kalabilir. Aklında pek çok soru vardır: “Affedersem tekrar yapar mı? Zayıf karakterli olduğumu düşünür mü?” Evet, bu zor bir karardır. Fakat şunu unutmayın: Affettiğinizde yaşananları bir gecede unutmayacaksınız. Eski mutluluğunuzu bir günde yakalayamayacaksınız. Ama en azından kendinize, ilişkinize, evliliğinize yeni bir şans tanıyacaksınız. Bu şansı tanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

1 - Affetmek “Büyüklük bende kalsın” düşüncesiyle yapılmamalı. Affettiğiniz kişinin hayatı boyunca size minnet duymasını beklemeyin.

2 - Karşınızdaki kişinin af dilerken eğilip bükülmesini, pişman olduğunu göstermesini beklemeyin. Samimi olup olmadığına bakın.

3 - “Hele bir sürünsün, öyle affederim” diyerek intikam almaya çalışmayın. Bu kez, “Nasılsa affetmiyor” diyerek, acısını hafifletebilmek adına başkalarına yönelebilir. Bu da ilişkinizin tamamen çıkmaza girmesine neden olur.

4 - Neyi, neden affettiğinizi bilin. Hatayı yumuşatacak hafifletici sebepler aramaktan vazgeçin. Sonra gerçeğin öyle olmadığını öğrendiğinizde yeniden yıkılırsınız.

5 - Affettiğiniz kişi size istediği kadar “Söz veriyorum, bir daha asla olmayacak” desin... Ne yazık ki hatalardan ders almayı bilmiyoruz ve aynı hataları tekrarlayabiliyoruz. Bu nedenle “Affetmeseydim tekrarlamazdı” diye düşünmeyin.

6 - Sevgilinizin hatasını ne kadar çok kişiye duyurursanız affetmeniz o kadar zorlaşır. Çünkü affetmeye kalktığınızda, “Hakkımda ne düşünürler?” ikilemiyle karşı karşıya kalırsınız.

7 - Affetme konusunda kararsızsanız affetmiş gibi yapmayın. Bu kez sizin istikrarsızlığınız söz konusu olacak. Bu iş çocuk oyuncağı değil.

8 - Affettikten sonra her kavgada hatasını yüzüne vurmayın. Geçmişte yaşananlar orada kalmalı. Yoksa görünürde affettiğinizi ama içten içe kin beslediğinizi düşünür ve “Ne yapsam olmuyor” diyerek uzaklaşır.

9 - Affetmek için sizin sevmeniz yetmez. Onun da sizi sevdiğine kesin olarak inanmalısınız. Sevmediğiniz birini affedip başka bir hatasıyla karşılaştığınızda, “Bu insanı mı affetmişim?” diye kendinizi suçlarsınız.

10 - Hangi hataları affedeceğiniz size kalmış. Ama şiddet, aşağılama, hakaret, saygısızlık, sürekli yalan söyleme gibi büyük hataların affedilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatayım.

Şüheda

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
7,320
Affetmek taviz vermekle eşdeğer, taviz de tavizi doğurur o nedenle özellikle ihaneti affetmemeli..

Anduril

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
10,740
Yapmayacağım şeyi yaşamadan ölmezsin..
Kesin affedeceksin.. bunu yaşamayı sen seçtin emin ol ?

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Hatasina ve niyetine bagli *

Insanlar cok kolay hata yapar.. Olay hata yapmakta degil asil Yanlis yapmak ta..

Gayret ediorsa ciddi ciddi hatasini tekrarlamamak icin neden af etmeyim *

Insanin sevdigine zaafi olur ; ) askerlik arkadasim degil sonucta: )))

Anduril

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
10,740
Hatasina ve niyetine bagli *

Insanlar cok kolay hata yapar.. Olay hata yapmakta degil asil Yanlis yapmak ta..

Gayret ediorsa ciddi ciddi hatasini tekrarlamamak icin neden af etmeyim *

Insanin sevdigine zaafi olur ; ) askerlik arkadasim degil sonucta: )))
Sana katılıyorum..
Samimiyse ve hataysa affedilebilir..
Burdaki kritik parametre,Alışkanlık olması ve gerçekten tek bi kere de kalması..
Elbette bi kere yapan bi daha yapabilir..
Ama hangimiz ideal bi hayat yaşıyoruz ki onu ondan bekleyelim..
Ayrıca bazen insan doğruyu bilse de onu uygulayamıyor..
Çünkü düşündüğümüz doğruyu yapacak kadar güçlü değiliz hiçbirimiz..

Şüheda

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
7,320
Aşkta affedilmeyecek tek şey bence "ihanet" onun dışında belki tolerans tanınabilir.

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Sana katılıyorum..
Samimiyse ve hataysa affedilebilir..
Burdaki kritik parametre. Alışkanlık olması ve gerçekten tek bi kere de kalması..
Elbette bi kere yapan bi daha yapabilir..
Ama hangimiz ideal bi hayat yaşıyoruz ki onu ondan bekleyelim..
Ayrıca bazen insan doğruyu bilse de onu uygulayamıyor..
Çünkü düşündüğümüz doğruyu yapacak kadar güçlü değiliz hiçbirimiz..

aynen öyle @Anduril *

Hatasiz insan yok ; ) Her insanin istisnasiz cekilemez huylari vardir..

birini severken Sevaplarini degil , günahlariyla seviceksin ; ) kaldiki süper ahlakli ahim sahim insanlar zaten hak ederler sevgiyi * : ))

ama Samimiyet ve niyet cok önemlidir ; )

Bazen bazi iyilikler kusurlari örter: )

Anduril

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
10,740
aynen öyle @Anduril *

Hatasiz insan yok ; ) Her insanin istisnasiz cekilemez huylari vardir..

birini severken Sevaplarini degil , günahlariyla seviceksin ; ) kaldiki süper ahlakli ahim sahim insanlar zaten hak ederler sevgiyi * : ))

ama Samimiyet ve niyet cok önemlidir ; )

Bazen bazi iyilikler kusurlari örter: )
Farklı coğrafyalarda aynı şeyleri düşünen insanları gördükçe sebepsiz şekilde mutlu oluyorum..
Anlaşılma duygusu çok değerli..
Bunu hissettikçe sevindirik oluyorum:)

Megaüye

MFC Üyesi
Konular
8
MFC Puanı
280
onlarca insan yerine seni tercih etmiş ve vakit ayırmışsa, keza karşılığında da ihanet reva görülmüşse affı olmamalı.
ihanet her cins için çok aşağılık bir eylem.

esasen insani hisler gereği, bir çok şey affedilebilir.

bkz. sen benim aşkımsu kankamın kına gecesine gelmedin diye affedilmeyen erkek dramı

-Siyah-

MFC Üyesi
Konular
5
MFC Puanı
490
Affetmek Allah’a mahsustur

hem insan zamanla unutmuyor zamanla unutmak istedikleri şeyler degersizleşiyor
Değersiz şeylere üzülmemek gerek

kısaca “sende artık herkes gibisin “
Der giderim

Cann

Üyeliği durduruldu!
Konular
2
MFC Puanı
8,510
Hangi aşk bitiveren aşklar mı ?

Konular
22
MFC Puanı
3,420
Gerçek aşksa affeder..
Eskiden olsa hayır derdim ama artık aşkın ne olduğunu biliyorum..