• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Atatürk Ve Yürüyen Köşk.....

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Sen böyle bir ağaç yetiştirirdin mi? ki keseceksin??

Bahçe Mimarı Mevlüt Baysal anlatıyor: Çankaya Köskü'nde bahçesini yapıyordum. Bir gün Atatürk, yaveri ve ben bahçede dolasıyorduk. Çok ihtiyar ve genis bir agacın Atatürk'ün geçecegi yolu kapadıgını gördük. Agacın bir yanı dik bir sırt, diger yanı suyu çekilmis bir havuzdu. Ata, havuz etrafındaki kısma yaslanarak karsı tarafa geçti. Derhal atıldım: "Emrederseniz derhal keselim Pasam." Bir an yüzüme baktı, sonra: "Yahu, sen hayatında böyle agaç yetistirdin mi ki keseceksin
Ayrıca Atatürk'ün bir agacı kestirmemek için kendi evini kaydırdıgını da bilmiyorsunuzdur siz... İste öyküsü:

YÜRÜYEN KÖŞK' ÜN ÖYKÜSÜ

21 Ağustos 1929' da Bursa' ya gitmek üzere Ertuğrul Yatı ile İstanbul'dan hareket eden Atatürk,Yalova sahilinden geçerken dallarını özgürce uzatmış, bası dik asırlık bir çınar ağacını görür. Atatürk yatından inerek, çınar ağacının olduğu yere çıkar, sırtını gövdesine dayanarak gölgesinde oturur. Atatürk' ün isteği üzerine çınar agacının yanında yapımına başlanan köşk, Eylül ayında tamamlanır. Atatürk bir gün Millet Çiftliği içinde yer alan bu köşk' e geldiğinde, binanın hemen yanındaki ulu çınar ağacının dallarını kesmeye çalısan bir bahçıvan ile karsılasır ve bunun nedenini sorar. "Ağacın dalları uzamış binanın duvarlarına dayanmış" yanıtını alan Atatürk, "Agaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak" emrini verir. Bina, İstanbul Belediyesi Fen İsleri Yollar Köprüler şubesi Başmühendisi Ali Galip ALNAR ve ekibi tarafından, Atatürk' ün nezaretinde, raylar üzerinde yürütülerek 4 metre 80 santimetre kaydırılır. Kaydırılma işlemi iki gün sürer ve ulu çınar ağacı da kesilmekten kurtulur. Köşk o günden bu yana "YÜRÜYEN KÖŞK" diye adlandırılır.