Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Aydın Örs’ün Hayat Hikayesi

Ragnar

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    12 Kas 2020
  • Mesajlar
    298
  • MFC Puanı
    5,310
  • MFC Seviyesi

1605955545541.png
Başarılarıyla Türk basketbol tarihine geçen Aydın Örs, genç milli takım ile Efes Pilsen altyapı ve A takımında 29 yıllık antrenörlük kariyerine toplam 20 kupa sığdıran bir isim. Anadolu Efes ile Koraç Kupası'nı alan, A Milli Takım'ı Avrupa ikincisi yapan ve Türk basketboluna ilkleri yaşatan efsane koçun başarı dolu hayatı..

Basketbola 1963 yılında başladı

Türk basketboluna damga vuran isimler arasında yer alan Aydın Örs, 1946 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Liseyi Ankara Kurtuluş Lisesi'nde, üniversite eğitimini ise Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde tamamladı. Basketbol kariyerine ise 1963 yılında DSİ Spor’da başladı.

Efes Pilsen ile 18 kupa

1983'te Efes Pilsen'in sorumluluğuna getirilen Örs, kulüpte 17 yıl görev yaptı. Efes Pilsen ile Türkiye'de ve Avrupa'da toplam 18 kupa kazandı. Efes Pilsen altyapısında 8 yılda 4 Türkiye Gençler Şampiyonluğu yaşayan Örs, 1992'de ise A takım antrenörlüğüne getirildi.

Avrupa Kupası kazanan ilk antrenör

Örs, Efes Pilsen ile 5 Türkiye Ligi Şampiyonluğu, dörder Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı. Efes Pilsen'i 1993'te Saporta Kupası'nda final oynayan ilk Türk takımı yaptı. Anadolu Efes, 1996'da Ufuk Sarıca, Volkan Aydın, Petar Naumoski, Conrad McRea, Tamer Oyguç, Murat Evliyaoğlu'nun da olduğu kadrosuyla İtalya'nın Stefanel Milano takımına üstünlük sağlayarak Koraç Kupası'nın sahibi oldu. Örs, bu başarısıyla basketbolda Avrupa Kupası kazanan ilk antrenör olarak tarihe geçti.

A Milli Takımla ikincilik

Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye kupalarını da defalarca kazanan Aydın Örs, başarılarını A Milli Takım'ın başında da sürdürdü. Milli Takım'ı 2001 Avrupa Şampiyonası'nda ikinci yapan Örs, Fenerbahçe'de de görev yaptı ve 15 sezon sonra takımı şampiyonluğa taşıdı.

NBA yolunu açtı

Aydın Örs, Efes Pilsen altyapısından çok önemli oyuncular çıkmasını da sağladı. Volkan Aydın, Ufuk Sarıca gibi önemli isimleri yetiştirdi. Hidayet Türkoğlu, Hüseyin Beşok ve Mirsad Türkcan gibi isimleri as kadroya çıkartıp, bu oyuncuların NBA yolunda önlerini açtı.
 
Üst Alt