• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Güncel Aygıt Sürücüsü Nedir..! Nelerdir..?

Hasan İskan

Şanlıurfa
Emektar Üye
Konular
348
MFC Puanı
26,020
Aygıt sürücüsü, bir donanım aygıtını kontrol eden bir tür yazılım programıdır.

İşletim sistemi, diğer uygulama yazılımları ve farklı cihazlar farklı insan grupları tarafından oluşturulur. Bu nedenle, işletim sistemi ve diğer yazılımlar varsayılan olarak aygıtlarla iletişim kuramaz. Aygıt sürücüsü devreye giriyor. İşletim sistemleri ve cihazlar arasında çevirmen olarak çalışan bir programdır. Aygıt sürücüsünün görevi, sisteme bağlı aygıtların düzgün çalışmasına izin vermektir. Yazıcı sürücüsü, işletim sistemine sayfada belirli bilgilerin nasıl yazdırılacağını anlatır. İşletim sisteminin bir ses dosyasındaki bitleri uygun bir çıkışa çevirebilmesi için bir ses kartı sürücüsü gereklidir. Bunun gibi, sisteminize bağlı her aygıt için aygıt sürücüleri bulunur.

Aygıt sürücüsü veya diğer adıyla donanım sürücüsü, işletim sistemlerinde korumalı mod mimarisinde uygulamaların işletim sisteminden bağımsız olarak donanıma erişiminin kısıtlandığı durumlarda donanımla veya işletim sistemi çekirdeği ile haberleşebilmek maksadı ile yazılan kodlardır. Sık ve yaygın olarak, sadece "sürücü" de denir.

Bir aygıt sürücüsü, işletim sisteminin bir parçası olabileceği gibi, işletim sisteminden bağımsız olarak hazırlanmış, tamamlayıcı bir bileşen olarak da kullanılabilir. Aygıt sürücüleri genellikle donanımı üreten şirketlerce yazılmaktadır ve donanım ile birlikte verilmektedirler. Her işletim sistemi için aygıt sürücüleri yazılır.

Bilgisayar Monitörü.jpg

Aygıt sürücüsü, bir donanım aygıtını kontrol eden bir tür yazılım programıdır. Herhangi bir bilgisayarda, akıllı telefon, tablet, bilgisayarın parçası olan farklı donanım bileşenleri ve bağlı aygıtlar, bilgisayarın çalışması ve çalışması için birbirleriyle iletişim kurmaları gerekir.

İşlemci, bellek, sabit sürücü ve yazıcı, hoparlör, klavye ve fare gibi çevre birimlerinin, bilgisayarınızın çalışması için birbirlerine bilgi gönderip almaları gerekir. Yazılım sürücüsü, her bileşen veya çevre birimi için sırasıyla bulunur ve bu donanım parçasının diğer bileşenlerle ve çevre birimleriyle iletişim kurmasını sağlar.

Fiziksel bağlantılar ve yazılım bağlantıları :
Verilerin bir aygıttan diğerine bir devre kartı veya kablo üzerinden taşınması için fiziksel bir bağlantı olsa da, bilgisayarınıza ne tür bir aygıtın bağlı olduğunu, neler yapabileceğini ve diğer yazılımdan nasıl iletişim kurulabileceğini söyleyen yazılım sürücüleridir. İşletim sistemi de dahil olmak üzere bilgisayarınızda.

Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil aygıtlar genellikle herhangi bir ek yazılım sürücüsü yüklemeye gerek duymaz, çünkü herhangi bir aksesuarla neredeyse tüm iletişimler WiFi veya Bluetooth iletişimi ile yapılır ve fiziksel bağlantı yoktur. Aksesuarın üreticisi genellikle aksesuarı yöneten bir uygulama sağlar.

Apple, iPhone'lara veya iPad'lere aksesuar eklemek isteyen donanım üreticileri için özel bir ortak düzenlemesine sahiptir ve üreticinin aksesuar incelemesini yaptırması ve onaylaması gerekir. Aksesuar üreticisi bu yaklaşımı takip ettiğinde, Apple, iOS işletim sisteminde aksesuar desteğini içerecek ve böylece tanınacaktır.

Android mobil cihazlar, Android cihazların USB bağlantısı olduğundan Apple mobil cihazlardan biraz farklıdır. Kullanıcıların bir Android akıllı telefon veya tableti birçok USB cihazına bağlaması mümkündür. Üreticinin Android için bir yazılım sürücüsü olduğu sürece, aksesuar genellikle herhangi bir özel yazılım yüklemesi olmadan çalışacaktır.

Aygıt sürücüleri ve işletim sistemleri :
Bilgisayar üreticisi tarafından sağlanan işlemci, veri bağlantı noktaları ve ekran gibi dahili bileşenler için, genellikle yazılım sürücülerini görmezsiniz veya onların bile var olduğunun farkında olmanız gerekmez. Bir çok farklı tür ve marka çevre biriminin ve aksesuarların bir bilgisayara bağlanması mümkün olduğundan, her biri için bir yazılım sürücüsü bulunması gerekir.

Kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak, yazılım sürücüleri genellikle zaten bilgisayarınızda yüklü olarak gelir. Apple ve Microsoft işletim sistemlerinin en güncel sürümleri, işletim sisteminin bir parçası olarak kütüphanedeki çoğu yazılım sürücüsünü içerir. Yeni bir donanım parçası bağlandığında veya yüklendiğinde, yazılım sürücüsü kütüphaneden otomatik olarak yüklenir. Çevre birimlerinin üreticileri yazılım sürücülerini işletim sistemi üreticisine sunar, böylece yazılım sürücüsü bilgisayarınızdaki yazılım sürücüleri kitaplığına dahil edilir.
Bununla birlikte, bazı bilgisayarlar tipik olarak bir cihazın üreticisinin web sitesine giderek elde edilen yazılımın ayrı bir kurulumunu gerektirir.

Örneğin, yazıcı gibi bir donanım aygıtı, söz konusu yazıcı modelinin yazılım sürücüsü tarafından başlatılır ve kontrol edilir. Yazıcı kablosunu bilgisayarınıza bağladığınızda, bilgisayarınız genellikle yeni yazıcıyı algılar ve yazılım sürücüsünün kurulumunu işletim sistemi kitaplığından başlatır.

İşletim sisteminin sürücüyü yüklemesine izin vermenin avantajı, herhangi bir yazılım sürücüsü güncellemesinin, çevresel üreticinin web sitesinden değil, işletim sistemi güncellemesinin bir parçası olarak indirilmiş olmasıdır. İşletim sistemindeki yazılım sürücülerini dahil etme işleminin kullanılması, güncellemeler işletim sistemi güncellemelerine dahil edildiğinden, herhangi bir yazılım sürücüsünü güncellemeyi neredeyse zahmetsiz hale getirir.

Çevre birimlerinden veya cihaz üreticisinin web sitesinden indirilen ve yüklenen yazılım sürücüleri, indirmek ve yüklemek için herhangi bir güncelleme için web sitesini ziyaret etmenizi gerektirir. Bazen donanım üreticisi, donanım güncellemelerini kontrol edecek ve varsa size bildirecek küçük bir yazılım programı içerir. Donanım üreticilerinin yazılım sürücüsü güncellemelerini size bildirmesinin bir başka yolu, ürününüzü garanti desteği almak için kaydettirirken onlara e-posta gönderirseniz bir e-posta bildirimidir.

Bilgisayar Kasası.jpg

Aygıt sürücüleri neden var..?
Daha eski işletim sistemlerinde, her yazılım programının, aksesuarlarla ve çevre birimlerle iletişim kurmak için kendi yönergeleri olması gerekiyordu. Bu, her bir yazılım programının, programa belirli aksesuarlarla iletişim kurmasına izin veren talimatları içermesi gerektiği ve uygulamalarında gerekli sürücüleri dahil etmenin yazılım programı üreticisine bağlı olduğu anlamına geliyordu.

Kişisel bilgisayarlar çoğaldıkça, bu yolun devam etmesinin bilgisayarları daha basit ve daha kolay yapmaktan daha zor ve karmaşık hale getireceği tüm teknoloji endüstrisi için açıktı. Sonuç olarak, işletim sistemi üreticileri herhangi bir donanım aksesuarı veya bileşeninin herhangi bir yazılım uygulaması tarafından kullanılması için bir yol yarattı. Bilgisayar kullanıcısı şimdi satın aldıkları herhangi bir donanım aksesuarı veya bileşeni için yazılım sürücüsünü yükleyebilir.

Yazılım sürücüsünü işletim sistemine kurma becerisiyle, donanım aksesuarı veya bileşen yapıcı, ürün için yazılım sürücüsünü bir disk sürücüsünde veya CD'de sağlar. Birlikte verilen CD ortamını kullanarak bir aksesuar için bir yazılım sürücüsü kurmuş olabilirsiniz ve bu yaklaşım çoğu bilgisayarda yaygındı.

Bugün, bazı aksesuar üreticileri hala işletim sistemlerine dahil olmak üzere yazılım sürücülerini işletim sistemi üreticisine göndermek yerine, çok özel donanım için CD veya yazılım sürücü sürümlerini sunmaktadır. Bazı diğer durumlarda, aksesuar üreticisi, indirme işlemine ek olarak, işletim sisteminde yer alan sürümü ek olarak, ancak genellikle kritik olmayan özellikler sunan yazılım sürücüsünün CD sürümünde bazı uygulama özelliklerini içerebilir.

Aygıt sürücüleri nasıl çalışır :
Bir aygıt sisteminizdeki bir programa bağlanmak istiyor. Bu durumu farklı dilleri konuşan iki varlık olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle bir tercümana ihtiyaç vardır. Aygıt sürücüsü derleyiciyi burada oynatır. Program, sürücülerin aygıtların ne yapması gerektiğini açıklayan bilgileri verir. Aygıt sürücüsü bu bilgileri sürücünün işi yapmasını sağlamak için kullanır.
Aygıt sürücüsü, yazılım / işletim sistemi talimatlarını aygıtın anladığı bir dile çevirir. Sistemin verimli bir şekilde çalışması için gerekli tüm aygıt sürücülerine sahip olmanız gerekir. Sisteminizi önyüklediğinizde, işletim sistemi farklı donanım görevlerinin performansını belirlemek için aygıt sürücüleri ve BIOS ile iletişim kurar. Aygıt için bir aygıt sürücüsü yoksa, sistemin donanım veya yazılımla doğrudan iletişim kurmasını anlaması gerekecek (bugün sahip olduğumuz çok çeşitli yazılım ve donanım göz önüne alındığında, bu zor olacaktır). Her tür cihazla doğrudan iletişim kurabilen bir program oluşturmak mümkün değildir. Bu nedenle, aygıt sürücüleri oyun değiştiricilerdir.
Hem donanım hem de yazılım, sorunsuz çalışması için aygıt sürücülerine güvenir. Programlar genellikle aygıtlara erişmek için genel komutları kullanır. Aygıt sürücüsü bu komutları aygıtın anlayabileceği özel komutlara dönüştürür.
Aygıt sürücüleri genellikle yerleşik işletim sistemi bileşenleri olarak gelir. Üretici tarafından sağlanmıştır. Bir donanım veya yazılım bileşeni değiştirilir veya güncellenirse, bu aygıt sürücüleri işe yaramaz hale gelir.

Aygıt sürücülerinde yapılan güncellemeler :

Bir bileşen veya aksesuar için yazılım sürücüsü işletim sistemi üzerinden mevcutsa, kurulumu en iyi ve en uygun yol budur. Yazılım sürücüsündeki güncellemeler, herhangi bir işletim sistemi güncellemesine otomatik olarak dahil edilecektir.

Üretici web siteleri genellikle herhangi bir belirli tür veya donanım, bileşen veya aksesuar için yazılım sürücüleri hakkında çok iyi bilgiye sahiptir. Genellikle herhangi bir güncelleme olup olmadığını görmek için en kolay ve en basit yol bir web araması kullanmaktır. Sadece "marka modeli ürünü için yazılım sürücüsü" yazın ve arama motoru büyük olasılıkla işletim sisteminize ait herhangi bir yazılım sürücüsünün güncel sürümünde yardım ve önerilerle üreticinin web sitesine bir link verecektir.

Sanal aygıt sürücüleri :
Sanal aygıt sürücüsü, aygıtın işletim sistemi veya yazılımla iletişim kurmasına yardımcı olan aygıt sürücüsünün bir bileşenidir. Sanal makineler için sürücülerdir. Sanal makine sürücüleri, verilerin düzgün akışına yardımcı olur. Birden fazla uygulama belirli bir aygıta çakışma olmadan erişebilir. Sanal aygıt sürücüsü aygıttan bir kesme sinyali aldığında, aygıt ayarlarının durumuna göre bir sonraki iş akışını belirler.

Sanal makine sürücüsü nerede kullanılır :
Bir aygıtı taklit etmek için yazılım kullandığımızda, böyle bir aygıtta sanal bir aygıt sürücüsü kullanılır. Buna iyi bir örnek VPN kullanmaktır. İnternete güvenli bir şekilde bağlanabilmek için sanal bir ağ kartı oluşturabilirsiniz. Bu, VPN tarafından oluşturulan bir sanal ağ kartıdır. Genellikle VPN programının kendisi tarafından yüklenen bu kart için uygun bir sürücü gerekir.

Tüm cihazların sürücülere ihtiyacı var mı :
Aygıtın bir sürücü gerektirip gerektirmediği, işletim sisteminizin aygıtı ve özelliklerini tanımasına bağlıdır. İşletim sistemi tarafından bilinmeyen ve bir sürücü gerektiren bazı çevre birimleri şunlardır: video kartı, USB cihazı, ses kartı, tarayıcı, yazıcı, konsol modem, ağ kartı, kart okuyucu vb. İşletim sistemleri genellikle donanıma izin veren bazı genel sürücüler içerir Temel düzeyde çalışmak yaygındır. Yine, koşul, işletim sisteminin cihazın özelliklerini tanıması gerektiğidir. Genel sürücülerle çalışabilen bazı cihazlar şunlardır: RAM, klavye, fare, amplifikatörler, ekran, sabit disk sürücüsü, disk sürücüsü, CPU, güç kaynağı, joystick vb . İşletim sisteminin sağladığı genel sürücünün Donanım üreticisi tarafından sağlanan sürücüler olarak sıklıkla güncellenir.

Bir sürücü yüklemezseniz ne olur :
Bir aygıt sürücüsü yüklemezseniz, aygıt hiç çalışmayabilir veya yalnızca kısmen çalışabilir. Örneğin, fare / klavye gibi aygıtlar sürücü olmadan çalışır. Ancak farenizde ek düğmeler varsa veya klavyede bazı özel tuşlar varsa, bu özellikler çalışmaz. Windows kullanıcısıysanız, eksik bir sürücünüz varsa Aygıt Yöneticisi'nde Sürücü Çakışması hatasını bulabilirsiniz. Genellikle, üretici sürücü hatalarını gidermek için bir sürücü güncellemesi yayınlar. Bu nedenle, cihazlarınız için her zaman en son sürücü sürümünü almalısınız.

Aygıt sürücüsü nedir?

İşletim sisteminin, cihazın çalışmasının arkasındaki ayrıntıları bilmesine gerek yoktur. Bir aygıt sürücüsü kullanarak, yalnızca söz konusu donanımla etkileşime girer. İlgili aygıt sürücüsü yüklü değilse, işletim sistemi ile donanım arasında bir iletişim bağlantısı yoktur. Böyle bir cihaz düzgün çalışmayabilir. Aygıt sürücüsü ve ilgili aygıt, aygıtın bağlı olduğu bilgisayar veri yolu üzerinden iletişim kurar. Donanım sürücüleri her işletim sistemi için farklıdır ve donanıma bağlıdır. Aygıt sürücüsü, yazılım sürücüsü veya yalnızca sürücü olarak da bilinir.

Aygıt sürücüleri nasıl çalışır?

Bir aygıt sisteminizdeki bir programa bağlanmak istiyor. Bu durumu farklı dilleri konuşan iki varlık olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle bir tercümana ihtiyaç vardır. Aygıt sürücüsü derleyiciyi burada oynatır. Program, sürücülerin aygıtların ne yapması gerektiğini açıklayan bilgileri verir. Aygıt sürücüsü bu bilgileri sürücünün işi yapmasını sağlamak için kullanır.

Aygıt sürücüsü, yazılım / işletim sistemi talimatlarını aygıtın anladığı bir dile çevirir. Sistemin verimli bir şekilde çalışması için gerekli tüm aygıt sürücülerine sahip olmanız gerekir. Sisteminizi önyüklediğinizde, işletim sistemi farklı donanım görevlerinin performansını belirlemek için aygıt sürücüleri ve BIOS ile iletişim kurar.

Aygıt için bir aygıt sürücüsü yoksa, sistemin donanım veya yazılımla doğrudan iletişim kurmasını anlaması gerekecek (bugün sahip olduğumuz çok çeşitli yazılım ve donanım göz önüne alındığında, bu zor olacaktır). Her tür cihazla doğrudan iletişim kurabilen bir program oluşturmak mümkün değildir. Bu nedenle, aygıt sürücüleri oyun değiştiricilerdir.

Hem donanım hem de yazılım, sorunsuz çalışması için aygıt sürücülerine güvenir. Programlar genellikle aygıtlara erişmek için genel komutları kullanır. Aygıt sürücüsü bu komutları aygıtın anlayabileceği özel komutlara dönüştürür.

Aygıt sürücüleri genellikle yerleşik işletim sistemi bileşenleri olarak gelir. Üretici tarafından sağlanmıştır. Bir donanım veya yazılım bileşeni değiştirilir veya güncellenirse, bu aygıt sürücüleri işe yaramaz hale gelir.

Sanal aygıt sürücüleri

Sanal aygıt sürücüsü, aygıtın işletim sistemi veya yazılımla iletişim kurmasına yardımcı olan aygıt sürücüsünün bir bileşenidir. Sanal makineler için sürücülerdir. Sanal makine sürücüleri, verilerin düzgün akışına yardımcı olur. Birden fazla uygulama belirli bir aygıta çakışma olmadan erişebilir. Sanal aygıt sürücüsü aygıttan bir kesme sinyali aldığında, aygıt ayarlarının durumuna göre bir sonraki iş akışını belirler.

Sanal makine sürücüsü nerede kullanılır?

Bir aygıtı taklit etmek için yazılım kullandığımızda, böyle bir aygıtta sanal bir aygıt sürücüsü kullanılır. Buna iyi bir örnek VPN kullanmaktır. İnternete güvenli bir şekilde bağlanabilmek için sanal bir ağ kartı oluşturabilirsiniz. Bu, VPN tarafından oluşturulan bir sanal ağ kartıdır. Genellikle VPN programının kendisi tarafından yüklenen bu kart için uygun bir sürücü gerekir.

Tüm cihazların sürücülere ihtiyacı var mı?

Aygıtın bir sürücü gerektirip gerektirmediği, işletim sisteminizin aygıtı ve özelliklerini tanımasına bağlıdır. İşletim sistemi tarafından bilinmeyen ve bir sürücü gerektiren bazı çevre birimleri şunlardır: video kartı, USB cihazı, ses kartı, tarayıcı, yazıcı, konsol modem, ağ kartı, kart okuyucu vb. İşletim sistemleri genellikle donanıma izin veren bazı genel sürücüler içerir Temel düzeyde çalışmak yaygındır. Yine, koşul, işletim sisteminin cihazın özelliklerini tanıması gerektiğidir. Genel sürücülerle çalışabilen bazı cihazlar şunlardır: RAM, klavye, fare, amplifikatörler, ekran, sabit disk sürücüsü, disk sürücüsü, CPU, güç kaynağı, joystick vb ... İşletim sisteminin sağladığı genel sürücünün Donanım üreticisi tarafından sağlanan sürücüler olarak sıklıkla güncellenir.

Bir sürücü yüklemezseniz ne olur?

Bir aygıt sürücüsü yüklemezseniz, aygıt hiç çalışmayabilir veya yalnızca kısmen çalışabilir. Örneğin, fare / klavye gibi aygıtlar sürücü olmadan çalışır. Ancak farenizde ek düğmeler varsa veya klavyede bazı özel tuşlar varsa, bu özellikler çalışmaz. Windows kullanıcısıysanız, eksik bir sürücünüz varsa Aygıt Yöneticisi'nde Sürücü Çakışması hatasını bulabilirsiniz. Genellikle, üretici sürücü hatalarını gidermek için bir sürücü güncellemesi yayınlar. Bu nedenle, cihazlarınız için her zaman en son sürücü sürümünü almalısınız.

Sürücü, yalnızca ilgili aygıt sisteminize yüklenmişse çalışır. Var olmayan bir aygıt için sürücü yüklemeye çalışırsanız, bu gerçekleşmez. Örneğin, sisteminizde ekran kartı olmadığında ekran kartı sürücüsünün yüklenmesi sisteminize ekran kartı ile çalışma olanağı sağlamaz. Hem aygıtınız hem de bunun için güncellenmiş aygıt sürücüsü olmalıdır.

Aygıt sürücüsü türleri

Bugün kullanılan hemen hemen tüm cihazlar için bir aygıt sürücüsü var. Bu sürücüler genel olarak aşağıdaki iki kategoride sınıflandırılabilir: kullanıcı aygıt sürücüleri ve çekirdek aygıt sürücüleri

Kullanıcı aygıt sürücüleri

Bunlar, kullanıcının sistemi kullanırken çalıştırdığı aygıt sürücüleri. Bunlar, çekirdeğe ilişkin olanlar dışında, kullanıcının sisteme bağladığı cihazlar içindir. Tak ve Kullan aygıtlar için aygıt sürücüleri, kullanıcı aygıt sürücüleridir. Sistem kaynakları üzerindeki baskıyı gidermek için kullanıcının aygıt sürücüleri diske yazılır. Ancak oyun konsolları için aygıt sürücüleri genellikle ana bellekte tutulur.

Çekirdek aygıt sürücüleri

İşletim sistemi ile birlikte gömülü programlar olarak bulunan genel sürücülere çekirdek aygıt sürücüleri denir. İşletim sisteminin bir parçası olarak belleğe yüklenir. Sürücü işaretçisi bellekte saklanır ve gerektiğinde çağrılabilir. İşlemci, anakart, BIOS ve çekirdekle ilgili diğer aygıtlar için çekirdek aygıt sürücüleri.

Çekirdek aygıt sürücüleri ile ortak bir sorun var. Arama yapıldığında çekirdek aygıt sürücüsü RAM'e yüklenir. Bu sanal belleğe taşınamaz. Aynı anda çalışan birden çok aygıt sürücüsü varsa, sistem yavaşlar. Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, her işletim sisteminin minimum sistem gereksinimi vardır. İşletim sistemleri, çekirdek aygıt sürücülerinin gerektirdiği kaynakları topladı. Bu, kullanıcıların bellek gereksinimleri hakkında endişelenmelerine gerek kalmamasını sağlar.

Diğer aygıt sürücüsü türleri

1. Genel sürücüler ve OEN :

Aygıt sürücüsüne işletim sistemi varsa, genel aygıt sürücüsü denir. Genel aygıt sürücüsü, markasından bağımsız olarak belirli bir aygıtla çalışır. Windows 10, yaygın olarak kullanılan aygıtlar için ortak sürücüler içerir.

Bazen aygıtlar, işletim sisteminin tanıyamayacağı belirli özellikler içerir. Aygıt üreticisi bu aygıtlar için ilgili sürücüyü sağlar. Bunlara OEM aygıt sürücüleri denir. Bu aygıtların düzgün çalışması için, işletim sistemini yükledikten sonra sürücülerin ayrı olarak yüklenmesi gerekir. Windows XP kullanımdayken, anakart sürücülerinin ayrıca yüklenmesi gerekiyordu. Bugün, modern sistemlerin çoğu genel yerleşik aygıt sürücüleri sağlar.

2. Donanım ve kişisel sürücüler :
Aygıt sürücüleri, verilerin nasıl okunup yazıldığına bağlı olarak blok sürücüleri veya karakter sürücüleri olarak sınıflandırılabilir. Sabit diskler, CD'ler ve USB sürücüler gibi cihazlar, nasıl kullanıldıklarına göre sınıflandırılır.

Küme blok sürücüsü, aynı anda birden fazla harf okurken veya yazarken kullanılır. Bir blok oluşturulur ve blok cihazı, blok boyutu için uygun bilgi miktarını almaya çalışır. Sabit diskler ve CD'ler aygıt sürücülerini önlemek içindir.

Harf karakteri sürücüsü, her seferinde bir harf yazarken kullanılır. Kişisel aygıt sürücüleri seri veri yolları kullanır. Seri bağlantı noktasına bağlı herhangi bir aygıt karakter sürücüsünü içerir. Örneğin, fare bir seri bağlantı noktasına bağlı bir aygıttır. Bir karakter aygıt sürücüsü kullanır.

Aygıt sürücülerini yönetme :
Windows sisteminiz için tüm sürücüler Aygıt Yöneticisi tarafından yönetilir. Aygıt sürücülerinin kurulumdan sonra fazla ilgilenmesi gerekmez. Bazen, bir hatayı düzeltmek için güncellemeler veya yeni bir özellik sağlayan güncelleme vardır. Bu nedenle, zaman zaman sürücü güncellemelerini (varsa) kontrol etmek ve yüklemek en iyisidir. Görevinizi kolaylaştırmak için, aygıt sürücülerinizi tarayacak ve güncelleyecek bazı programlar vardır.

Üreticinin ücretsiz sürücü güncellemeleri resmi web sitelerinde ücretsiz olarak mevcuttur. Aygıt sürücüsünü güncellemek için ödeme yapmamaya dikkat edin!

Sürücü güncellemesi önemlidir, çünkü birçok donanım sorunu genellikle bir aygıt sürücüsü sorunuyla izlenebilir.

özet :

• Aygıt sürücüsü, işletim sisteminin ve diğer programların sisteme bağlı aygıtlarla etkileşime girmesine yardımcı olur
  • Modern işletim sistemleri, yaygın olarak kullanılan çevre birimleri için yerleşik sürücüler sağlar
  • Diğer aygıtları kullanmak için, üretici tarafından sağlanan ilgili aygıt sürücülerini yüklemeniz gerekir
  • Güncellenmiş aygıt sürücülerinin bakımı, sistemin çalışması için çok önemlidir.
  • Harici bir aygıt sürücüsü, yalnızca işletim sistemi özelliklerini tanımayan aygıtlar için gereklidir.

Ekli dosyalar

• png-Bigisayar.png
    png-Bigisayar.png
    9.4 KB · Görüntüleme: 18
  • png-bilgisayar kasası.png
    png-bilgisayar kasası.png
    397.3 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme: