Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bahar Dalı bitkisi

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,214
  • MFC Puanı
    12,914
  • MFC Seviyesi

Bahar Dalı bitkisi

3 türü bulunan yaprak döken çalılardır. Göz alıcı çiçekleri vardır. Gerçekte bir ayva türü olmamasına rağmen halk arasında Süs Ayvası ve Japon Ayvası olarak da adlandırılır. Dallar yapraklanma dan önce açan çiçekleriyle ilkbaharı müjdelerler. Bu cinse mensup bitkiler birbirleriyle çok karıştırılmalarına rağmen hangi türünü alırsanız alın bütün Bahar Dalları erken ilkbahar da pembe portakal ya da kırmızıgösterişli çiçek açarlar. Çiçeklenmeyi takiben bronz kırmızı renkte açan yapraklar sonradan koyu yeşil renk alırlar. İlkbahar boyunca çiçek ve yapraklarının güzelliğiyle dikkat çeken bu bitkiler sonbahar da sarı renkli meyveleriyle ilgi çekerler. Çiçekli ya da meyveli olarak kesilen dalları iç mekan düzenlemelerinde kullanılabilir. Çiçekleri eski sürgün dalları üzerinde açtıklarından ya budanmamalı ya da çiçeklenmeyi takiben dikkatlice budanmalıdır.


Çin ve Japonya kökenli bitkilerdir. Sık kış donlarına ve kuvvetli soğuklara maruz kalan bölgelerde çok daha iyi çiçeklenme gösterir bu nedenle tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetiştirilebilir. Ülkemizde de çok sevilen ve yaygın olarak kullanılan Bahar Dalları güneşli yerlerde ve azotça fakir kireçli ve kumlu topraklarda tatminkar gelişme sağlarlar. Boyları 05 ile 3 m. arasında değişen farklı türlerden dilediğinizi çit örtü ya da vurgu çalısı olarak kullanabilirsiniz.

Üretilmeleri tohumla sonbaharda aşı ve çelikle ilkbaharda da çelikle olur.
 
Üst Alt