Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Barkod Nedir? Ne İşe Yarar?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,181
  • MFC Puanı
    6,001
  • MFC Seviyesi

Neden Barkod?
Barkod, aslında bir çok sektörün bel kemiği haline gelmiş bir durumda. Migros veya Carrefour’da ürünlerinizi satmak istiyorsanız ürünlerinizde GTIN olması zorunlu. Bu bir Bankadan hesap açarken TC Kimlik Numaranızın olması kadar zorunlu.
Hatta Mavi Jeans, Mango, Zara ve Tchibo gibi markalar sadece ürünlerine değil, ürünleri sergiledikleri mağazaları bile bir barkod olarak tanımlar. O ürünleri sevk ederken kullanılan araç veya kamyon’nun bile bir barkod karşılığı vardır. Kargo firmaları Barkod’u en etkin kullanan firmalardandır. Bir ürünün nerede bulunduğu veya hangi aşamadan geçtiğini takip etmeniz için olmazsa olmaz bir araçtır Barkod.
GTIN yok! Ne yapmalıyım?​
Evet GTIN, almanız için çeşitli süreçlerden geçmeniz lazım. Ancak bazı alanlarda bu bilgi biraz lüks kaçabilir. Özelliklede Çin’den getirdiğiniz veya imalathanenizde ürettiğiniz bazı ürünler gibi. Geçtiğimiz gün bir tedarikçi ziyareti yaparken aşağı depoda araba döşeme kılıfı ürettiklerini ve bu ürünleri Pazaryerlerinden sattıklarını gördüm. Sipariş usülü yapılan bu ürünler hızlı bir şekilde araba modeline göre dikilip üzerine araç logosu baskı ile yapıştırılıp paketleme istasyonuan gidiyordu. İşte bu noktada GTIN biraz lüks bir gereklilik. Ancak diğer yandan da ürünlerinizi barkodlamak da bir o kadar önemli.
Ben Bu Konuya Bazı Pratik Çözümler Üreterek Size Yardımcı Olmak Isterim.
Ürünlerinizi barkodlamak isterseniz: Ben zamanında Argos marka bir barkod yazıcı kullandım. Lazer teknoloji ile çalışıyordu ve aşırı ısı veya rutubete dayanıklıydı. Ayrıca yapılan baskı zamanla dağılmıyor bu yüzden de ürünleriniz uzun süre rafta beklese bile barkod zarar görmüyordu. Normal mürekkep baskıda bu problem zamanla oluşuyor ve barkod okuyucunuz ürününüzü tanıyamıyor.
Nasıl Barkodlamalıyım? Benim önerim ürünlerin olabildiğince aynı bölgelerine barkodu yapıştırın. Bu sayede ürünlerinizi raflara dizerken barkodu aramakla uğraşmazsınız. Ayrıca Barkodunuzu gerçekten küçük yapmaya çalışın. Önerim barkod numarası ve ürün ismi barkod üzerinde yazsın.
Başka barkodlamam gereken ne var? Kargo barkod fişinizi oluşturmaya dikkat edin. Kargo firmalarınız ile bir entegrasyonunuz varsa entegrasyon kapsamında olan bilginin barkodunu yazdırabilirsiniz. Entegrasyonunuz yoksada Kargo firması sizin Şirket cari hesabınıza bir barkod serisi belirlesin derim. Siz de her gün kargo firmasına o barkodların denk geldiği siparişlerin excell dosyasını gönderir karışıklıkların önüne geçmiş olursunuz.
Deponuzda barkodlama yapın! Bu bence çok önemli. Ürünlerinize deponuza girerken barkodlama işlemini yapmaya özen gösterin. Hatta mal kabul işleminizi bu barkod olmadan yapamayın. Biliyorum… Çok zor ama ufak yatırımlar ile bunu yapabilirsiniz.
Ben size zamanla bu konuda biraz daha bilgi aktarıyor olacağım. Ancak zamanla Dopigo bünyesinde barkod basabileceğiniz bir altyapı yaratıyor olacağız. Amacımız sizin ufak yatırımlar ile evinizin salonunu veya deponuzun bir bölümünü bir e-ticaret operasyon merkezi haline getirebilmenizi sağlamak!
 
Üst Alt