Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bartın Amasra İlçesi

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    329
  • MFC Seviyesi


Tarihle doğa içeçe... Amasra
Amasra deniz, tabiat ve tarihle iç içe yaşayan görülmeye değer Türkiyenin en güzel beldelerinden biridir. Yerel Karadeniz özelliklerini hala koruyabilmiş olan Amasra hafta sonu tatillerini değerlendirmek isteyenler için çok ideal bir yer&

Amasra oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Amasra, Pers kralı Dara'nın kardeşinin kızı olan Heraldela Tirani Amastrist'çe kurulmuştur. Zamanla gelişerek Ticaret merkezi olan Amasra Romalılara geçmiştir. Bu dönemde piskoposluk kurulan Amasra'ya, Bizanslılar her yüzü 500-600 m2 olan kare biçiminde kale İnşaa etmiştir. Amastris'in yaptığı sarayı da içine alan kale 1458'de Fatih Sultan Mehmet döneminde Cenevizlilerden barış yoluyla alınmış ve onarılmıştır.

Geniş bir turizm yelpazesine aynı anda sahip Amasra, yarımada üzerine kurulmuş tarihi bir liman kentidir. Yüzyıllar boyunca tarihe sahne olan limanını saran iki koy ve de iki de adası vardır. Bunun yanında her biri, bakıldığında kendinizi farklı bir dünyada hissedeceğiniz beş tane tepesi ve Amasra tarih içinde yaşadıklarının farkında kasaba balıkçıları, el işi yapan dokumacı kadınları ve ağaç ustaları ile çok farklı bir yer.

Yerleşim yerinin büyük çoğunluğu şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. Evlerin bir kısmı orman alanları içerisinde yer almaktadır. Binaların büyük çoğunluğu betonarme, kagir, ahşap yapılardan oluşmaktadır. Tarihi evler ise kale içerisindeki yapılarla adeta başka bir tarih oluşturmuştur. Şehirdeki ahşap yapıların sayısı günden güne azalmaktadır. Yeni binalar yapılırken çevredeki arkeolojik ve doğal sit alan göz önüne alınarak gerekli ruhsatlar verilmektedir.

Kültür Turizmi
Amasra tarihinin çok eski yıllara dayanmakta oluşu, eski yapıların önemini daha da artırmaktadır. Bu özelliğiyle geçmişi tam anlamıyla yaşamak isteyenlerin nostalji şehridir. Çok eski bir geçmişe sahip olan Amasrada tarihi birçok alanı gezebilirsiniz. Bunlardan en önemlileri Amasra Müzesi, Amasra Kalesi, Antik Tiyatro, Fatih Camii, Amasra Küçüktepe Martyriumu, Yer altı Çarşısı, Büyüktepe (İnziva) Mağarası.
Kıyı Turizmi
Amasra Haziran ve Ekim ayları arasında kıyı turizmine de açıktır. Küçük Limanda bulunan Amasra havuzunda güneşlenebilirsiniz veya Büyük Limandaki plajda soğuk Karadeniz sularında denize girebilir, dalgaları dinleyerek dinlenebilirsiniz. Ayrıca tekne kiralayarak Değirmenağzı, Gamışla, Felengit kıyılarındaki görülmeye değer nefis doğa güzelliklerini görebilirsiniz.Yat Turizmi
Karadenizin azgın dalgalarını durduran ve tekneleri koruyan iki koyu olan Amasra Karadenizin güvenli limanlarından biridir. Amasra limanı yat gecelemelerine oldukça uygundur. Tarihi bir yöne de sahip olan Amasra Limanı ilk ahşap teknenin yüzdüğü yer olarak biliniyor. Güzel ahşap guletlerin yapıldığı yer unvanına sahip Amasra limanı Amasra'ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerinden...

Dağ ve Doğa Yürüyüşü
Bu yöreyi kesinlikle arabayla gezmeyi sakın düşünmeyin. Çünkü o kadar küçük ve güzel ki her yeri yürüyerek görmek isteyeceksiniz.

Yürüyüş Güzergahları:

Amasra Kaleşah-Amasra Sırtları-Bakacak-Cevizlik Vadisi (Yürüyüş mesafesi 3 saat)

Ahatlar Köyü-Değirmenağzı İnpiri-Ahatlar köyü (Yürüyüş mesafesi 2.5 saat)

Ulaşım
Ankara-Gerede-Mengen-Devrek-Bartın-Amasra : 385 Kmdir.

Ankara'dan yola çıktınız. Safranbolu üzerinden de Amasra'ya gidilebilir. Dilerseniz burada biraz soluklanıp yola devam edebilirsiniz yada tatil dönüşünde Safranbolu'ya uğrarsınız.


Alışveriş
Çekiciler sokağı (Sanat Sokağı olarak da bilinir) Ihlamur, Şimşir, Dışbudak, Ceviz, Kiraz gibi ağaçlardan Amasra halkının el yapımı çerez takımları, anahtarlık, hayvan figürleri, çerçeve gibi hediyelik alışveriş yaparak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz

Yeme-İçme
Amasra denince akla ilk önce balık gelir. Karadenizin tüm nimetlerinden yararlanan Amasrada her çeşit balığı bulmanız mümkün. Balığın yanısıra birbirinden lezzetli salatalar ise tatmaya değer.

Nerlerde Kalınır?
Amasrada konaklamak için bir çok seçeneğiniz var. Bir çok pansiyon ve otel olduğu gibi ev pansiyonculuğu da yaygın.

Belvü Palas Oteli
Paşakaptan Oteli
Timur Oteli
Çınar Pansiyon
Nur Pansiyon 
Üst Alt