Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bebeğin İlk Banyosu...

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Bebeğin İlk Banyosu

Bebeğin cildinin temiz tutulması, cilt sağlığı için büyük önem taşıyor. Bebeğin banyosu, temizliğin temel şartlarından biri. Ancak özellikle bebeğin ilk banyosu genç anneleri ürkütüyor. Bu dönemde annenin kafasına bir sürü soru takılıyor. Sürekli olarak "Suyun ve odanın ısısı uygun mu?” ya da “Banyo, bebeğin göbek bağına zarar verir mi?" gibi sorulara yanıt arayan anne, banyo anında bebeğine gerektiği gibi rahat davranamıyor. Oysa bazı küçük noktalara dikat ettikten sonra bebeğe banyo yaptırmak hiçte zor değil!!

Banyo sıcaklığı ve süresi

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki bebekler kendilerine anne karnındaki ortamı hatırlatan banyodan ve sudan hoşlanıyorlar. Ancak henüz ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüyorlar ve ısı değişikliklerine hemen uyum sağlayamıyorlar. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise banyo suyunun sıcaklığı. Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için ciltleri çabuk nem kaybediyor. Bu sebeple banyo suyunun sıcaklığının 36˚C, oda sıcaklığının 22 - 24˚ C olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Yine bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince olduğu için bebekler çabuk üşüyorlar. Bu nedenle banyo süresinin ise 5 – 6 dakikadan fazla sürmemesi gerekiyor.

Küvet seçimi

Fileden ya da başka bir materyalden yapılmış bir bölüm bulunan küvetlerde yıkanan bebekler, yarı oturur bir durumda ve kayma riskleri olmadan, çok daha keyifli bir banyo yapıyorlar. Bu pozisyonda, bebeklerin, banyo yapmanın keyfini çıkarmaları çok kolay. Aynı zamanda, bu tür küvetler, annelere, bebeklerini daha rahat yıkama imkanını da sunuyorlar.

Bez mi sünger mi?

Bebeğinizi yıkarken bez kullanmayı tercih ediyorsanız, onun vücudunu yukarıdan aşağıya doğru silmeye ve her seferinde temiz bir bez kullanmaya özen gösterin. Genel olarak banyoda sünger yerine, temiz bezler kullanılması öneriliyor. Çünkü sünger, içinde mikrop barındırabiliyor ve dolayısıyla çocuğunuzun sağlığını da risk altına sokabiliyor.


NOT: Bebekler kolayca üşüdüğü için banyo suyunun 36˚ C, oda sıcaklığının 22 – 24˚ C olmasını sağlayın. Bebeğinizi 5 – 6 dakikadan fazla banyoda tutmayın.
 
Üst Alt