• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Belki de yanlış yere bakıyoruz!

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,472
MFC Puanı
116,640
Belki de yanlış yere bakıyoruz!

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

انْظُرُوا إِلَى مَنْ أَسْفَلَ مِنْكُمْ، وَلَا تَنْظُرُوا إِلَى مَنْ هُوَ فَوْقَكُمْ ؛ فَهُوَ أَجْدَرُ أَنْ لَا تَزْدَرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ

(Dünyalık nimetlerde) durumu sizden düşük olanlara bakın! Durumu sizden yüksekte olana bakmayın! Bu şekilde yapmanız, Allah'ın verdiği nimetleri küçümsememeniz için daha hayırlıdır.

Müslim 2963

Facebookta tatil yapanlara bakıp imreniyoruz. Instagram'da bir çaya on lira verip kazık yediği halde mutluymuş pozu verenlere bakıp ah vah ediyoruz. WhatsApp durumlarında eğlence, piknik, gezi, yiyecek paylaşanlara bakıp benim neden bir gezim yok, benim neden bir pikniğim yok diye kocaların başının etini yiyoruz!

Halbuki dünyalık nimetler konusunda durumu bizden aşağıda olanlara bakıp halimize şükretmiyoruz. İnsan, maddi olarak durumu iyi olanlara bakınca şükretmeyi düşünmez, bilakis nankör olur ve benim neyim bunlardan eksik diye şikayette bulunur.

İyi bir evde oturana bakıp kendi halimize acımak yerine; harabe misali bir evde oturana bakıp halimize şükredelim.

İyi bir arabası olana bakıp bindiğimiz arabadan soğuyacağımıza ve Allah’ın verdiği nimeti görmezden geleceğimize; arabası olmayanlara bakıp halimize şükredelim...

Şükürsüzlüğümüz belki de hep bundandır: Hep iyi olanaklara sahip olanlara bakıp halimizi görmememizdendir.

Belki de halimi, ahvalimiz iyidir ama farkında değiliz.

Dünyalık nimetler konusunda bizden iyi olanlara bakmak yerine; uhrevi konularda bizden iyi olanlara bakmamız lazım. Mesela namazını aksatmayan birine bakıp imrenmiyoruz. Orucunu güzel tutana bakıp halimize acımıyoruz. İnfak eden, yardım yapan, zekât veren, iyi olan, dürüst olan kimselere bakıp biz bunun neresindeyiz, ben bunun neresindeyim diye düşünmüyoruz. Ama üç kuruş maaşı fazla olan kişiye bakıp nankörlük ve şükürsüzlük ediyoruz...

Eğer gerçekten dünyalık durumu bizden zayıf olana bakıyor olsaydık, şükreden bir kul olurduk.

Eğer gerçekten uhrevi durumu, ahlaki durumu, ibadet şuuru bizden iyi olanlara bakıyor olsaydık, daha iyi bir kul olmak için çalışır olurduk...

Yanlış yere bakıyoruz!

Murat Padak