Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Benzamycin Topikal Jel

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,436
  • MFC Puanı
    3,087
  • MFC Seviyesi

Benzamycin Topikal Jel

Formülü:

Jel beher gramında 30mg (%3) , aktif eritromisin ve 50 mg (%5) benzoil peroksit içerir.
Yardımcı madde:Alkol,esans
Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik
Eritromisin, bakteriyostatik bir makrolid antibiyotiktir ancak yüksek konsantrasyonlarda bakterisit etki gösterebilir. Bununla birlikte akne vulgarisin enflamatuvar lezyonların ı azaltmakta eritromisin tarafından oluşturulan mekanizma bilinmemekle birlikte muhtemelen antibiyotik etkinliğe bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Klindamisin ile eritromisin arasında antagonizma olduğu gösterilmiştir.

Benzoil peroksit, sebaseöz follikül ve komedonlarda bulunan bir anaerob olan Proprionibacterium acnes1e karşı etkin olduğu gösterilmiş antibakteriyel bir ajandır. Benzoil peroksitin antibakteriyel etkinliğinin aktif oksijen salımına yol açması nedeniyle oluştuğuna inanılmaktadır. Benzoil peroksit, keratolitik ve deskuvamatif bir etkiye sahip olup bu özelliği de etkinliğine katkıda bulunabilir.


Farmakokinetik
Benzoil peroksitin, benzoik aside dönüştürüldüğü yer olan deri tarafından absorbe edildiği gösterilmiştir.

Endikasyonları:
Benzamycin Topikal Jel, akne vulgarisin topikal kontrolünde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Benzamycin topikal jel ; eritromisin, benzoil peroksit bileşimindeki diğer maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık öyküsü bulunan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Yalnız haricen kullanılır. Oftalmik kullanıma uygun değildir. Göz ve mükoz membranlarla temas ettirilmemelidir.

Doktor tarafından önerilmedikçe Benzamycin Topikal Jel ile birlikte, muhtemel bir kümülatif irrite edici etki oluşabileceği nedeniyle başka herhangi bir topikal akne ilacı ile kullanılmamalıdır.

Benzamycin Topikal Jel, kılları ağartabilir veya çamaşırları boyayabilir. Eğer aşırı irritasyon veya kuruluk oluşursa tedavi kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır. 3. aydan sonra kullanılmakta olan ilaç atılıp yenisi alınarak tedavi sürdürülmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
İlacın kullanımı sırasında nadiren de olsa yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar kuruluk, eritem ve pruritis gibi yan etkilerdir. Klinik çalışmalar sırasında Benzamycin Topikal Jel ile tedavi edilen toplam 153 hastanın 4ünde yan etki gözlenmiştir. Bunların üçünde kuruluk, birinde ise semptomatik tedaviye çok iyi yanıt veren ürtiker görülmüştür

.
İlaç etkileşimleri:
Benzamycin Topikal Jel, diğer topikal akne ilaçları ile birlikte muhtemel bir kümülatif irrite edici etki oluşturabilir.
Eritromisin ile klindamisin arasında antagonizma olduğu gösterilmiştir.


Geçimsizlikleri
Eritromisin ve Klindomisin içeren ürünler birlikte kullanılmamalıdır İn vitro çalışmalar iki antimikrobial arasında antogonizma olduğunu göstermiştir.Bu in vitro antogonizmanın klinik açıdan önemi bilinmemektedir.

Kullanım şekli ve dozu:
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde Benzamycin Topikal Jel, akneli bölgelere, cilt iyice yıkanıp ılık suyla durulanıp nazikçe kurulandıktan sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanır.

İlacın uygulamadan önce karıştırılması
"Erythro-pak" yazılı tüpün kapağını açmadan önce üzerine vurarak tozun serbestçe hareket etmesini sağlayınız (İlacın kullanıma hazırlanması işleminin ilaç hastaya verilmeden, eczacı tarafından yapılması önerilir). Toz üzerine etil alkolü (%70) ekleyiniz (tüpün orta kısmındaki siyah işarete kadar). Eritromisini eritecek şekilde dökmeden sağa ve sola döndürerek sallayınız.

Solüsyonu 'Benzamycin' yazılı tüpe ekleyip homojen bir görüntü oluşuncaya kadar (1- 21/2 dakika) ambalaj kutusunun içindeki plastik çubukla karıştırınız. Böylece elde ettiğiniz Benzamycin Topikal Jel etiketinin üzerine 3 aylık (hazırlandığı günden sonraki 3 ay) bir son kullanım tarihi yazınız. Bu şekilde hazırlanmış karışımı dondurmaksızın ve kapağı sıkıca kapatılmış bir şekilde buzdolabında saklanmalıdır.


Çocuklarda Kullanılışı:
İlacın 12 yaşından küçük çocuklarda güvenirliliği ve etkinliği gösterilmemiştir. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Hamilelikte ve Süt Verme Döneminde Kullanılışı:
İlacın fetal hasara yol açıp açmadığı ve anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle Benzamycin Topikal Jel hamile ve süt veren annelerde ancak çok gerekli olduğunda, doktor önerisi ile ve çok dikkatle kullanılmalıdır.
 
Üst Alt