• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Bilge Umar Hayatı ( Biyografisi )

Konular
12,578
MFC Puanı
2,330
Bilge Umar

Bilge Umar, 1936 yılında İzmir Karşıyaka'da doğdu, Türk yazar ve araştırmacı.

Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Aynı fakültede asistan olarak çalıştı ve doktorasını yaptı. Doçentlik sınavını vererek öğretim üyeliğine atandı. Uzun yıllar Ege Üniversitesi'nin çeşitli yüksek okullarında ek görevle öğretim üyeliğinin yanı sıra müdürlük, kendi fakültesinde dekan yardımcılığı gibi görevler yaptı. Kurucu Öğretim Üyeleri arasında bulunduğu İzmir Hukuk Fakültesi'nde "Medenî Yargılama ve İcra-İflas Hukuku Kürsüsü" başkanı oldu. Üniversiteden ayrılarak hukuk danışmanlığı ve avukatlık yaptı. Hukuk mesleği ile ilgili inceleme yazıları ile yapıtlarının yanı sıra çevirileri, özellikle Türkiye'nin ilkçağ kentleri üzerindeki araştırmaları ile tanındı.

Kitapları
Aiolis / Bir Tarihsel Coğrafya Araştırması ve Gezi Rehberi,
Bithynia / Bir Tarihsel Coğrafya Araştırması ve Gezi Rehberi,
Börklüce,
Ionia / Bir Tarihsel Coğrafya Araştırması ve Gezi Rehberi, İlkçağda Türkiye Halkı, İzmir 1950, 1999, İzmir'de Yunanlıların Son Günleri
Karadeniz Kappadokia'sı (Pontos),
Karia / Bir Tarihsel Coğrafya Araştırması ve Gezi Rehberi,
Kilikia / Bir Tarihsel Coğrafya Araştırması ve Gezi Rehberi,
Lydia / Bir Tarihsel Coğrafya Araştırması ve Gezi Rehberi,
Lykia / Bir Tarihsel Coğrafya Araştırması ve Gezi Rehberi,
Trakya,
Troia / Bir Tarihsel Coğrafya Araştırması ve Gezi Rehberi,
Türkiye Halkının Ortaçağ Tarihi / Türkiye Türkleri Ulusunun Oluşması,
Türkiye'deki Tarihsel Adlar,
Türkiye'deki Tarihsel Anıtlar,
Yunanlıların ve Anadolu Rumlarının Anlatımıyla İzmir Savaşı