Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bir igneyle kör oldular..

Badem

sεи güℓüиcε Ъεи Ъ¡ℓd¡ģ¡m нεя şεч¡ υиυtuчoяυm . .
MFC Üyesi
Konum
Edirne
  • Üyelik Tarihi
    20 Ocak 2009
  • Mesajlar
    533
  • MFC Puanı
    12
  • MFC Seviyesi

Erbil devlet hastanesinde yapılan yanlış uygulama sonucu gözlerinde rahatsızlık oluşan 30 kişi, tedavileri için aileleriyle Ankara'ya getirildi.
Iraklı hastaların muayene edildiği TOBB ETÜ Hastanesi'nin başhekimi Prof. Dr. Necati Çanakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu kişilerin tamamına yakınında "Endoftalmi” denilen göz içi enfeksiyonu görüldüğünü söyledi.

Çanakçı, enfeksiyonun herhangi bir sebeple oluşabileceğini ve hastane kaynaklı olmadığını belirtti.
Hastaların ayakta tedavi edilebileceklerine değinen Çanakçı, "Tedavi edilmeyecek bir enfeksiyon değil. Burada tedavilerin yapacağız, bize güvenip gelmişler, o da önemli. Sayın Neçirvan Barzani de hastanemizi ziyaret etmişti. Belki bu ziyaretinde gördüklerine güvenip gönderdi bize onları" dedi.
Çanakçı, tedavi sürecinin tam olarak kestirilemeyeceğini ancak en az 72 saat süreceğini dile getirerek, "Enfeksiyonla ilgili kültür örneği alarak, tedaviyi buna göre planlayacağız" diye konuştu.
Hastaların bir bölümünün tedavilerinin planlanmasının ardından otellerine gönderildiğini belirten Çanakçı, hastaların durumlarıyla ilgili yarın daha sağlıklı bilgi verilebileceğini bildirdi.
Kalıcık körlük tehlikesiyle karşı karşıya olan hastalar önce Türkiye'den gelen doktorlar tarafından Erbil'de açılan bir hastaneye kaldırılmış, ardından da havayoluyla Ankara'ya getirilmişti.
BİR GÖZALTI
Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 1 kişi gözaltına alındı. İlaçları kaçak yollarla Erbil'e getirdiği iddia edilen kişinin, emniyette sorgulandığı bildirildi.

sağlık bakanlığı Sözcüsü Halit Kadir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu ilacın, şeker hastalığı nedeniyle görme sıkıntısı yaşayan kişilere uygulanan tedavide kullanıldığını belirtti.
İlacın kaçak yollarla ülkeye getirildiğini ifade eden Kadir, "Bu ilaç Türkiye pasaportu taşıyan bir vatandaş tarafından kalite kontrolü yapılmadan getirilmiş. Bu kişi gözaltına alındı ve ilacı kaçak yollarla getirdiğini itiraf etti. İçinde tıbbi heyetin de bulunacağı bir sorgu daha yapılacak" dedi.
İlacı satın alıp hastanelere dağıtan firmayla ilgili de soruşturma başlatıldığını kaydeden Kadir, “İlacın son kullanım tarihi geçmemiş. Tabii bu hastaların bu şekilde rahatsızlanmasının tam olarak ne olduğunu henüz bilmiyoruz, soruşturma devam ediyor. Hastaneden kaynaklanan sorunların olup olmadığını da araştırıyoruz” diye konuştu.
 
Üst Alt