• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

[Bir Keskin Nişancı Bir Bölük Askerden Daha Değerlidir.] Sniper Elite 1

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Sniper Elite

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet forumdaşlar ve gezginler yeniden savaşa giriyoruz. Bir kez daha II.Dünya Savaşı bizleri bekliyor. Fakat bu sefer konu diğerlerinden biraz daha farklı. Bu sefer savaşın sonlarını konu alan bir oyunla karşı karşıyayız. Savaşın bitmeye yakın olduğu dönemlerde Berlin etrafında geçen stratejik üstünlük sağlama savaşlarını engellemeye çalışan bir askeriz. Konuyu açmamız gerekirse; o dönemde Almanların ellerinde çok ciddi füze ve nükleer savaş planları bulunmaktadır. Savaş döneminde Amerikan kuvvetlerinin yanında Almanlarla savaşan Ruslar bu gücün farkına varmış durumdaydılar ve Berlin başta olmak üzere girmeye başladıkları topraklar üzerinde Almanlara dair teknolojik bilgileri gizli servisleri (NKVD) ile toplamaya başlamışlardı. NKVD üyeleri her ne kadar asker gibi görünseler de onların işleri savaşmak değil bu ileri teknolojik bilgileri toplamaktı. İşte tam bu nokta da biz ortaya çıkıyoruz : Rus gizli servisiyle ilgilenmek üzere görevlendirilmiş bir Sniper olarak!

Şimdi diyeceksiniz ki “Yani bu mudur konu falan?Olmaz kardeşim bunun neresi sürükleyici?”…

Ben size şöyle bir şey hatırlatayım. Counter Strike zamanını düşünün. Hangi FPS’ci dostumuz elinde dürbünlü tüfekle enteresan köşelerde “sote”ye yatmadı.? Hangimiz Sniper olarak tonlarca laf yemesine rağmen adam avlamaya devam etti? Eminim hepimizin hayatında böyle anlar yaşanmış içimizde bir nebzede “Abi ben şuraya yatayım geleni gideni bu dürbünlü ile indiririm nasıl olsa” düşüncesi kalmıştır. İşte biz bu oyunda Sniper (Dürbünlü Tüfek) konusunda ileri yeteneklerle donatılmış bir askeriz. Evet tabancamız var düşman askerlerden tüfek alabiliyoruz ama bizim asıl amacımız ve görevimiz sniper olarak kimseye yakalanmadan sessiz sakin bir şekilde milleti avlamak! Görevlerimiz sadece insan avı şeklinde değil. Planlı suikastlar, önemli kişileri kurtarmak veya zeka kullanmamız gereken görevler var.

Öncelikle Sniper Elite oyununu oynamak isteyen arkadaşlara birkaç önerim olacaktır. Birincisi bu oyundan tam anlamıyla zevk almak istiyorsanız Serious Sam veya Painkiller tarzı oyunlara bayılıyor olmamalısınız. Çünkü bu oyun o tür aksiyondan uzak daha çok Splinter Cell gizliliğinde ve sabrında (hatta daha da fazla) ilerlemeniz gereken bir oyun. O yüzden çok ciddi aksiyon olmuyor. Ama inanın bana Sniper Elite’i oynarken birine suikast düzenlemenin 50-60 karaktere kurşun yağdırmaktan daha zevkli olduğunu anlayacaksınız.

Sabır, sakinlik, taktik ve gerekli anlarda gerekli hamleleri yapabilme bu oyununun olmazsa olmazları arasında. Öbür türlü şöyle oluyor; aşırı şanslı olup ne yaptığınızın farkına varmadan bölüm bitirebilirsiniz ya da sıkılıp oyunu kapatırsınız “Bu ne ya ortada asker yok bir şey yok ama kafama gelen bi kurşunla öldüm” diyerekten! Çünkü bazı bölümler olacak düşman askerinin yerini öğrenmek için ölmeniz gerekecek. Ya da karşınızda bulunan binanın hemen hemen bütün katlarını dürbünle taramanız gerekecek.

Taktikten bahsetmiştim. Daha da açayım. Bu daha çok oyunu açarken seçtiğiniz zorluk seviyesine göre değişen bir şey.

Örneğin yerçekiminin, rüzgarın, kalp atışlarınızın kurşunlarınızın veya atışlarınızın üzerindeki etki yüzdesini zorluk seviyesi ayarlamakta. Aynı zamanda oyun içinde sahip olduğunuz kayıt yapabilme sayınızda zorluk seviyenizle ilgili. Askerlerin yapay zekasının arttığını söylememe gerek yok sanırım. Zorluk seviyesi taktiklerinizi bu şekilde etkilerden silah seçimlerinizin veya yaptığınız saldırıların sizi öyle etkilediğinden de bahsetmem gerekir.

Örneğin bir asker vurdunuz ve bu askerden bir bazuka (Panzerschreck) çıktı. Normal şartlarda bir savaş oyununda bunu alıp önünüze gelen ilk tankı vurmanız size mantıklı gelse de bu Sniper Elite oyununda pek de akıllıca bir davranış değil dostlarım. Unutmayın amacınız gizlilik ve yerinizi belli etmemek. Siz bazukayı ateşlediğinizde 2 sniper tarafından fark edilip vurulmuş veya bir tabur askerin üzerinize doğru koşmanıza sebep olmuş olabilirsiniz. Bu demek oluyor ki fazla gürültü ve aksiyon yasak.....!

Oyunda gerçekçilik her şekilde ön planda tutulmaya çalışılmış. Örneğin karakteriniz büyük silahları sırtından eline alırken, küçük silahları belinden çıkarıyor.Güzel bir düşünce olmuş. Fakat düşman askerleri gerçekçilik adına bir oyunda bu kadar zeki ve başarılı olmamalıdır. Tabi bundan zevk alacaksınız . . Oyun gereksiz tekrarlara kalıyor o kadar ölünce. Tadında olmamış aşırıya kaçmış. Oyunda bir tatsızlık daha var, yeri gelmişken belirtmek istedim. Örneğin düşmanınız sizi görmedi o zaman tabancanızı ateşlediğinizde düşmanınız ölüveriyor. Fakat düşmanınız sizi gördüyse bir şarjör tabanca mermisi ile anca ölüyor. Nedir bu “Görünce ölmem” mantığı bende bunu anlayamamıştım doğrusu....

Oyunun belki de en değişik ve eğlenceli yönü uzakta duran ve SİZİ GÖRMEMİŞ olan bir düşman askerine sniper ile ateş ettiğinizde kurşunun bullet time modu ile düşmanınıza gidişini seyredip suratının kan revan içinde kalmasını seyretmek(!). Burada yaptığınız başarılı atış ve mesafe kaydedilip sizin önünüze istatiksel bilgi olarak sunuluyor. Sizde “Vay be 1 km’den adam vurmuşum” diyebiliyorsunuz. Bu istatiksel bilgiler arasında suikastlar, gizli adam öldürme veya patlayıcı ile adam öldürme bilgileri de verilmekte. Artık siz neyle tatmin olursunuz bilmem ama bana mesafe bilgileri yetiyordu. 150 m. headshot (kafadan vurmak) ayrı bir yetenek çünkü dürbünün kadranını ayarlamak oldukça gerçekçi simüle edilmiş oyunn da.....

Grafiklere özenilmiş fakat öyle “Mükemmel” denecek bir havası yok. Benim burada en çok ilgilendiğim şey “Bu oyun bana savaş havasını verebiliyor mu?” sorusu oluyor. Grafiksel anlamda evet verebiliyor diyorum. Umarım oyunun ilerleyen serileri olduğunda çok çok daha iyi grafik motoru ile karşımızda çıkmıştır.(Sniper Elite 2,3 gibi)

Oyunun sesleri ve efektleri başta siz çok etkileyici ve yerinde. Arka planda yankılanan masum insanların çığlıkları ve yardım isteyen bağırışları oldukça gerçekçi. Silahımızdan çıkan sesler veya etrafımızda bulunan diğer askeri araçların çıkardığı seslerde fena olmamış (Oyunun başında kafamızın üzerinden geçen yanan uçağın çıkardığı ses birebir nerdeyse).

Askerlerin de ses efektleri üzerinde durulmaya çalışılmış. Ama dediğim gibi sesler sizi en başta etkiyecek. Sonradan göreceksiniz ki bunların hepsi tekrara dayanıyor ve donuk bir şekilde bize lanse ediliyor. Donuk’luktan kastım (Call Of Duty 2 veya Brothers In Arms: Earned In Blood’u oynayan arkadaşlar bilirler) tam bir savaş havasının verilmemesi ve değişik yerlerde değişik duyguların bize yansıtılmaması bu oyunun o oyunlara karşı dezavantajı oluyor ses yönünden....

Oyun oynanış olarak basit. Hem konsol pad’lerinde hem de klavye+fare ikilisinde oyuncuya gerekli desteği veriyor.Fakat bazı anlarda düşman askerlerinin ani hareketleri ve sayıları bakımından klavye+fare ikilisine daha çok ihtiyaç duyuluyor .

Oyun indirilip oynanması gerekilen bir oyun. Özellikler savaş oyunlarına ve sniper olmaya merakınız varsa mutlaka almalı ve bitirmelisiniz derim. Fakat Call Of Duty gibi veya Brothers In Arms gibi aksiyonu daha ağır fazla askeri oyunlar sizi açıyorsa bu oyun sizi ağır ilerlemesi bakımından sıkabilir bilginiz olsun.

Not:

Sniper Elite(Üstün Keskin Nişancı) oyunun çıkış fikir babası(flimi) Kapımdaki Düşman sinema flimidir
.

Bir Ekran Görüntüsü (Sistem : Windows 7 Pro SP1 x86)

Sniper Elite 1.JPG