• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Bitlis dosyası kapanmadı

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,861
MFC Puanı
2,550
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in 1993’teki ölümüne ilişkin yürüttüğü soruşturmada zamanaşımı süresi dün doldu.

Ancak henüz ‘zamanaşımı sebebiyle kovuşturmaya yer olmadığına’ dair bir karar yazmayan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Şahin, AİHM’nin bazı kararları çerçevesinde zamanaşımının uygulanmamasının mümkün olup olmadığını değerlendiriyor. AİHM’nin, insan hayatına karşı işlenen kimi suçlarda zamanaşımının uygulanamayacağına ilişkin kararlar verdiği bildiriliyor. Bu kararları edinen Savcı Şahin’in, soruşturma dosyasını bundan dolayı henüz kapatmadığı belirtiliyor. Müebbet hapis cezası gerektiren suçlarla ilgili soruşturmalarda zamanaşımı süresi, Ceza Kanunu’nda 20 yıl olarak öngörülüyordu. Süre dün tamamlandı. Kanuna göre, soruşturmanın zamanaşımına uğramaması için ‘fail’ olarak bir kişinin ifadesinin alınması, savcılığın iddianame hazırlaması ve mahkemenin de kovuşturma başlatması gerekiyordu. Eşref Bitlis, Güvercinlik Askeri Havaalanı’ndan 17 Şubat 1993’te kalkan uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti.
 
Üst