• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Biz Mühendisleri, Bazıları "Hizmetçi" Zannediyor Galiba....!!!!

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
c259c3b2c27ee343194216e1badc0a4f.jpg

MADEN VE CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSİNİN GÖREVİ SADECE MÜHENDİSLİKTİR.

Son zamanlarda maden mühendisliği ile ilgili değişik iş ilanlarında meslek etiği ile bağdaşmayan tercihler yer almaktadır; “makine operatörü olarak yetiştirilecek”, “telefonlara bakacak”, “kantara bakacak” vs. Bu ve benzeri tercihler hiçbir zaman maden mühendisinin görevi olmadığı gibi hiçbir zamanda olmayacaktır.

Maden mühendisi; madenin, bilime ve tekniğe uygun olarak, kamu yararı, ekonomi ve çevreye duyarlı, işçi sağlığı ve güvenliğini ön plana alarak işletilmesinden sorumludur. Maden ve cevher hazırlama mühendisinin görevleri mevzuatlarla belirlenmiş olup bu tercihlerin ve TMMOB Maden Mühendisleri Odasının “Asgari Ücret Tarifesi” dışında çalışmaya zorlanamaz.

Maden Mühendislerinin görev, yetki ve sorumlulukları resmi gazetelerde yayınlanan TMMOB ve Oda mevzuatımızda belirtilmiş olup hiçbir üyemiz, ülkenin ekonomik şartları ve çalışma koşulları fırsat olarak değerlendirilerek mevzuata, meslek etiğine ve onuruna aykırı bir şekilde çalışmaya zorlanamaz.

Meslek etiği ve onuruna uygun olmayan bu ilan ile ilgili girişimler Odamız tarafından başlatılmış, ilgili kurumlar ve firma ile gerekli görüşmeler yapılmış ve ilanda gerekli düzeltmeler sağlanmıştır.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak meslek etiğini ayaklar altına alan iş ilanları ve çalışma koşulları konusunda firmaları dikkatli davranmaya çağırıyoruz. Oda “Asgari Ücret Tarifesi” dışında çalışmaya zorlanan meslektaşlarımızın mesleklerini bilim ve tekniğe, meslek onuruna uygun bir şekilde yapmaları için hukuki takiplerimizi yapmaktayız ve yapmaya devam edeceğiz.

Bundan sonra da mesleğin özü ve onuru ile bağdaşmayan etik dışı ilanlar konusunda Odamız tarafından ilgili kurumlar ile firmalar hakkında yasal işlemlerin yürütüleceğinin bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
27 Temmuz 2021, Ankara

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Sekreterlik yapan mühendis mi olur o zaman o kadar sene neden eğitim gördüler ki çok enteresan kafalar var yine??

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Sekreterlik yapan mühendis mi olur o zaman o kadar sene neden eğitim gördüler ki çok enteresan kafalar var yine??
Hatta bazıları ile e-posta üzerinden kavga etmişliğim bile vardır.

Onlardan birine aynen şöyle demiştim.

Kardeşim (lafın gelişi) senin kafan mı? güzel ne konuştuğunun farkında mısını? Senin karşında Mühendis var, Mühendis.....Ara eleman (maden teknikeri) yok....Ne talep ettiğine dikkat et........ diye uyarmıştım

O da bana zaten sizi işe almayı düşünmüyorum diye cevap verince , bende ;

Almazsan alma, dikkat et benim sana ihtiyacım yok, senin bana ve imza yetkime ihtiyacın var diye ayarı verip, konuşmayı sonlandırıyordum kendimce...

(maden kanunu gereği en az bir maden mühendisi bulundurmayan işletme , madencilik faaliyeti yapamaz hükmü var kanunda)

Cann

Üyeliği durduruldu!
Konular
2
MFC Puanı
8,510
Ekmek aslanın neresinde kim bilir ?

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Hatta bazıları ile e-posta üzerinden kavga etmişliğim bile vardır.

Onlardan birine aynen şöyle demiştim.

Kardeşim (lafın gelişi) senin kafan mı? güzel ne konuştuğunun farkında mısını? Senin karşında Mühendis var, Mühendis.....Ara eleman (maden teknikeri) yok....Ne talep ettiğine dikkat et........ diye uyarmıştım

O da bana zaten sizi işe almayı düşünmüyorum diye cevap verince , bende ;

Almazsan alma, dikkat et benim sana ihtiyacım yok, senin bana ve imza yetkime ihtiyacın var diye ayarı verip, konuşmayı sonlandırıyordum kendimce...

(maden kanunu gereği en az bir maden mühendisi bulundurmayan işletme , madencilik faaliyeti yapamaz hükmü var kanunda)
Gündem olmak için midir yoksa artık insanların eğitiminden çok ihtiyacı doğrultusunda hareket etmek zorunda olduğundan mı bilinmez ama belli bir noktaya gelmiş insanlara bu şekilde yaklaşılması gerçekten çok yanlış ve gereksiz.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Gündem olmak için midir yoksa artık insanların eğitiminden çok ihtiyacı doğrultusunda hareket etmek zorunda olduğundan mı bilinmez ama belli bir noktaya gelmiş insanlara bu şekilde yaklaşılması gerçekten çok yanlış ve gereksiz.
Biz buna kısaca ;

Başkasının zor maddi durumunu, kendi çıkarına uygun olacak şekilde, yararlanmaya çalışma, emek sömürüsü yapma diyebiliriz.

Ve ben, hiçbir zaman bu yukarıda kısaca özetlediğim duruma;

1.Asla düşmedim. (aç kalırım da bu tip kişiler'e asla el açmam.....!)
2.Asla böyle bir ahlaksız bir faaliyetin içinde de olmadım.

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Biz buna kısaca ;

Başkasının zor maddi durumunu, kendi çıkarına uygun olacak şekilde, yararlanmaya çalışma, emek sömürüsü yapma diyebiliriz.

Ve ben, hiçbir zaman bu yukarıda kısaca özetlediğim duruma;

1.Asla düşmedim. (aç kalırım da bu tip kişiler'e asla el açmam.....!)
2.Asla böyle bir ahlaksız bir faaliyetin içinde de olmadım.
Ben genel yazdım fırsatçı insanların yaptığı şeyler için kişisel algılamayın..

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Ben genel yazdım fırsatçı insanların yaptığı şeyler için kişisel algılamayın..
Böyle kişilerle yakın çevrem'de çok sık karşılaştığım'dan kişisel olarak görüş belirttim (ard niyetsiz olarak,samimi duygularımın yansıması olarak kabul edilmesi yada algılanmasını rica ederim)