Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Böcekler Nasıl Kan Damarlarını Bulabiliyorlar?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,441
  • MFC Puanı
    21,644
  • MFC Seviyesi

Isının bit tahtakurusu sivrisinek ve diğer kan emicilere damarları bulma ve en doğru yerden sokma konusunda yol gösterdiği ortaya çıktı.


Fransa’daki François Rabelais de Tours Üniversitesi ve Brezilya’daki Oswaldo Cruz Derneği ile Minas Gerais Federal Üniversitesi’nden bilim adamları kanla beslenen böceklerin nasıl kan damarlarını kolayca bulabildikleri sorusuna yanıt aradı.

Tahtakurularını inceleyen araştırmacılarbu hayvanların hortumunu deriye temas etmeden ve deri üzerinde gezdirmeden doğrudan bir damarın üzerine yerleştirdiklerini gördü.

Bir tavşanın derisi üzerinde 15 dereceye kadar onlarca noktada ısı farkının olduğu saptamasından yola çıkan bilim adamlarıböceklerin damarları bulmak için bu ısı farklılıklarını kullanabileceklerini düşündü.

Bilim adamları ısının isteğe göre ayarlanabildiği metal plakadan ve damar görevi gören metal bir telden oluşan yapay bir deri tasarladı.

Böcekler yapay deriye de canlı derisine verdikleri aynı tepkiyi verdi hortumlarını telin en sıcak bölümüne soktular.

Bu arada araştırmacılar tahtakurularının antenlerinin ısı duyarlılığında önemli rol oynadığını da gördü. Yapay deriyle karşılaşan böceklerden sadece bir anteni olanlar hedefi şaşırırken iki anteni de olmayanlar deriyi sokamadı. Araştırma internetteki Plos One dergisinde yayımlandı.
 
Üst Alt