Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Boyun Ağrıları İçin Şifalı Bitkiler

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Tanımı : Omurganın boyun bölgesinden ve boynu oynatan başı destekleyici hareketini sağlayan büyük kas demetlerinin ağrısıdır.
Bu ağrılar bazen sadece boyunda olabildiği gibi bazen de sırt hatta kollara kadar yayılmaktadır.
Nedenleri : Bu sayfada anatomik nedenlerin etkili olmadığı ağrılara öneriler verilmektedir.
Boyun ağrılarının nedenleri arasında hemen hemen her hastalığın nedenleri arasında gördüğümüz stres, günlük gerilimlerde etkilidir. Bunun yanında bölge kaslarının zayıflığı, kasların tutulması, yanlış oturuş ve yatış biçimleri, darbe gibi etmenler de bulunmaktadır.
Boyun Ağrısı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler
*Boynunuzu kütletme hareketi yapmayın. Bu işlem boynunuza büyük oranda zarar verecektir.
*Bu ağrılar genelde boyun kaslarının zayıflığından meydana gelmektedir. Bunun için sırt ve boyun kaslarını kuvvetlendirecek hareketler yapmalısınız.
*Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın, televizyon izlerken yanlış yatış biçimlerinde uyumayın.
*Eğer masa başında çalışıyorsanız, masada veya arabada otururken kısa aralar verip ayağa kalkın, kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın.
*Çalışma sandalyenizi ve bilgisayarınızı ayarlayın. Otururken kalçalarınızın hizası dizlerinizden hafifçe daha yukarıda olmalı, baş ve boyun doğru pozisyonda olmalıdır.
Boyun Ağrıları İçin Bitkisel Öneriler
*Ağrılı bölgeye ılık zeytinyağı ile masaj yapın.
*Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı kekik bir çorba kaşığı kuş dili katılıp kaynatılır.Bu karışım süzüldükten sonra kalan posası temiz bir tülbente dökülüp ağrılı bölgeye sarılır.
*Bir cezve suyun içine nar çiçeği katılıp kaynatıldıktan sonra suyu ile masaj yapılıp posası ile ezilip bir tülbantin üzerine konup bağlanılır.
 
Üst Alt