Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Boyun, koltuk altı, üst gövde ve göz çevresinde et beni varsa...

Herkül

Canım Dedem
Genel Sorumlu
Konum
BERGAMA
 • Üyelik Tarihi
  4 Haz 2013
 • Mesajlar
  33,194
 • MFC Puanı
  67,436
 • MFC Seviyesi

Boyun, koltuk altı, üst gövde ve göz çevresinde et beni varsa...

Şişmanlık, hamilelik, menopoz ve hormon hastalıkları, et benlerinin çoğalmasına sebep olabiliyor. Uzmanlar, et benleri ip bağlayarak düşürme, bene asitli ilaç sürme gibi yaklaşımlarla ilgili önerilerde bulunuyor.

Dr. Emrah Çinik, sık görülen et benleri hormonal bozukluk sebebi olduğunu belirtti. Dr. Emrah Çinik, "Genetik yapımıza ve aile öykümüze göre benlerin üçte biri doğuştan, üçte ikisi ise sonradan gelişiyor. İnsanlar benlerin çoğunun doğuştan olduğunu sonradan gelişenlerin sakıncalı olabileceğini düşünüyor. Oysa kişide yaklaşık olarak 30 yaşına kadar yeni ben gelişimi devam edebiliyor" dedi.

DAHA ÇOK 30-40 YAŞINDAN SONRA ORTAYA ÇIKIYOR

İHA'nın haberine göre; cilt ile aynı renkte oluşan et benlerinin ise daha çok 30-40 yaşından sonra görüldüğünü ifade eden Dr. Emrah Çinik, "Şişmanlık, hamilelik, menopoz ve hormon hastalıkları et benlerinin çoğalmasına sebep olabilir. Et benler hastayı rahatsız ediyorsa, çok kısa bir işlem ile alınmaları mümkün. En çok boyun, koltuk altı, üst gövde ve göz çevresinde ortaya çıkar. Radyofrekans, kriyoterapi ve cerrahi olarak kolayca tedavi edilebilirler" diye konuştu.

EĞER ET BENLER ÇOKSA VE YAYGINSA...

Et benleri çok fazla sayıda ve yaygınsa, hastada bağırsak polipleri ve hormon bozukluğunun mutlaka araştırılmasını öneren Dr. Emrah Çinik, şunlara dikkat çekti: "Diyabetli kişilerin boyun kenarında, kasıklarında ve koltuk altlarında gördüğümüz et benleri sürtünme ve kaşıma nedeniyle kanama, kopma yapacak olursa risk oluşturur. Bunlar çok büyümeden dermatoloji hekimi tarafından alınmalı. Bu et benleri ip bağlayarak düşürmeye çalışmak, asitli ilaç sürmek doğru olmayan yaklaşımlardır
.
 

Herkül

Canım Dedem
Genel Sorumlu
Konum
BERGAMA
 • Üyelik Tarihi
  4 Haz 2013
 • Mesajlar
  33,194
 • MFC Puanı
  67,436
 • MFC Seviyesi

Babamda çok var, bazıları oldukça büyük. ama hiç bir şikayeti olmadı şimdiye kadar....
 
Üst Alt