• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

BOZA

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
1956-vefa-boza-1868-romanya-boza.jpeg

Boza; darı, arpa, mısır, buğday gibi tahıllardan elde edilen hamurun ekşitilmesiyle, mayalanmaya bırakılmasıyla elde dilen koyu kıvamlı mayhoş bir kış içeceği.

17.yy’da İstanbul’da 300 kadar bozaevi bulunduğunu kaydediyor. İstanbul bozahanelerinden ve ne çeşit bozalar satıldığından Avrupalı seyyahlar da bahsediyor eserlerinde.

İlginç olan, eski İstanbul’da boza satılıp içilen mekana verilen ad olan “bozahane”nin, çoğu zaman meyhane ile eş anlamlı sayılmış olması. Sebebi, o dönemde üretilen bozanın, temelde 2 tür oluşu.Tatlı boza, içimi sakıncasız bulunan ve haram sayılmayan birinci türdü.Ekşi boza olan ikinci tür bozada ise, fazla içeni rahatça sarhoş edebilecek oranda alkol vardı. Ekşi boza içilen bozahanelerin meyhanelerle bir tutuluşu,bu yüzdendi ve zaman zaman fetvayla, ekşi boza içilmesi yasaklanmıştı…

Konular
24
MFC Puanı
7,690
Bir ay önce yapmıştı arkadaş ağır bir içecek genel olarak kışları tüketildiği söyleniyor. Salep gibi geldi bana biraz ağırlığı vs ben beğenmedim ama damak tadı farklılarından ötürü sizlerin beğeneceği içecek olabilir .

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Bir ay önce yapmıştı arkadaş ağır bir içecek genel olarak kışları tüketildiği söyleniyor. Salep gibi geldi bana biraz ağırlığı vs ben beğenmedim ama damak tadı farklılarından ötürü sizlerin beğeneceği içecek olabilir .

Aynı fikirdeyim..

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Boza nedir, nasıl yapılır? Bozanın içinde ne var? İşte faydaları ...

Boza: Kış içeceği olarak bilinen boza en eski Türk içeceklerinden biridir ve yapımında su, şeker ve darı irmiği kullanılmaktadır.Orta Asya'dan Türkiye'ye getirdiğimiz içicekler arasındadır. Boza, fermente bir üründür. Florasında pek çok laktik asit bakterisi bulunur.

Charismax

Üyeliği durduruldu!
Konular
3
MFC Puanı
1,990
çok koyu mayhoş .. ısınamadım bazen iyi oluyor bazen kötü.. salepipsi bişi ?

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
ehm.. ben hic denemedim ; ))

Genelde Kislari TR de olmadigim icin de olabilir *

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318