Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bu Spor Ekipmanları Fitness Antrenmanınızda Fark Yaratacak!

DarkWoman

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
Germany
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2019
  • Mesajlar
    13,341
  • MFC Puanı
    63,862
  • MFC Seviyesi

antrenman-ekipmanlariSpor salonu aletleri gittiğiniz spor salonuna bağlı olarak değişir, son teknoloji veya old school aletlerle antrenman çıkarabilirsiniz. Fakat bu yazıda sizin seçip her daim kullanabileceğiniz, birçok sporcunun ve aktörün fit kalmak için tercih ettiği fitness aletleri, araç ve gereçlerini listeledik.

Hazırsanız başlayalım!

Dörtlü Güç Takımı: Muhteşem Fitness Ekipmanları

1. Amerikan Askeri (ALICE) Çantasıamerikan-cantaAğırlık seti dendiğinde aklınıza çanta gelmeyebilir ama bu antrenmanı duyduğunuzda fikrinizi değiştireceğinize eminiz. Sırtınıza 20 kilo yük alıp yola koyulun. Asker veya doğa sporları mağazalarında Alice çantalarını bulabilirsiniz. Üstündeki metal kasnak ağırlığı, destekleme bakımından çok iyi. Normal çanta alırsanız sırtınızı incitebilirsiniz. Bu yüzden hem koşayım hem ağırlık kaldırayım istiyorsanız bu çantaları mutlaka bir deneyin.

2 dönümlük yokuşlu bir arazide haftada 3 kez saatlerce koştuğunuzu düşünün. Bunu yaparken de sırtınızda 20 kiloluk asker tipi bir ALICE çantası (Çok Amaçlı Hafifsiklet Bireysel Taşıma Ekipmanı) olsun sizce sınırlarınızı ne kadar zorlamış olursunuz?

Böyle bir antrenman programını açık havada yapabileceğiniz kardiyo antrenmanı olarak değerlendirebilirsiniz. Unutmayın! 3 kilo bile olsa eğer ön tarafınızda bir şey taşıyorsanız merkez bölgenizin tamamını çalıştırıyorsunuz demektir, başka karın kası aleti gerekmez. Trapez kaslarınızın alev alacak olması da cabası!

2. Dambıl mı Gripbell mi?

gripbell-dumbell
Evde spor aletleri tabii ki her sporcuda bulunan yüksek ağırlıklardır. Güç istasyonundan kabloya, spor sehpalarındandambıl seti çeşitlerine, ağırlık torbalarına kadar her şey bu kategoriye girebilir. Dambıl ağırlık antrenmanlarının kralıdır. Ama görünen o ki tahtı yavaş yavaş sallanıyor. Amerika’da ortaya çıkan “Gripbell” ile birçok farklı hareketi (swing, press ve row) yapmanız mümkün. Bu eğlenceli spor aleti hareketten harekete kolayca geçiş yapmanıza olanak vererek daha fonksiyonel bir antrenman çıkarmanızı sağlıyor.

TRX, bant gibi fitness ekipmanları ile veya vücut ağırlığınızla yapılan hareketlerden oluşan döngü rutinlerle resmen canınıza okuyacak bir antenman çıkartabilirsiniz. Özellikle irileşmek isteyenlerin denediği 5/3/1 powerlifting antrenmanını yapmanız bu noktada büyük farklar yaratıyor. Bu şekilde merkez bölgenizi güçlendirip sırtınızdaki problemleri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu antrenmanla kilo vermek isteyenler ekmek ve makarnayı tamamen, şekeri de yüksek oranda beslenmesinden çıkarmaya yönelse de (Bunu yaparken sabahları içtiğiniz kahveye tek şeker atabilirsiniz), Adonis gibi bir vücut hedeflemiyor ya da çok düşük bir kiloya inmeye çalışmıyorsanız çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

3. Vücut Geliştirme Aletleri: Dip Kemeri

dip-beltDip ve barfiks hareketlerini çok sevin çünkü onlar sizi hayallerinize ulaştırabilir. Bunları yaparken de ağırlık sarkıtmak daha iyi oluyor. Gittiğiniz çoğu spor salonunda kondisyon aletleri mutlaka vardır, fakat dip kemeri bulamıyorsanız yanınızda taşıyabilirsiniz.

4. Spor Aletleri Tamamsa Çok Amaçlı Kol Saatine Geçelim!


akilli-saatFitness malzemeleri yanı sıra çok amaçlı kol saatleri artık her yerde. Egzersiz aletleri içinde pek adı geçmese de akıllı saatler yaktığınız kaloriyi ölçebilir, attığınız adımı sayabilir, nabız ritminizi doğru bir şekilde ölçebilir. İşin özü yaptığınız antrenmanın verimini ölçmek ve bir sonraki antrenmanınızda bu seviyenin bir üstüne çıkmayı hedefliyorsanız çok amaçlı saatlerden edinmenizi öneririz. Askerlerin çoğu da bu saatleri kullanır. Pilotlar bu saatleri yükseklikölçer özellikleri olduğu için tercih eder. Su geçirmez, sağlam bir kol saati olmadan özellikle outdoor sporlarda seviyenizi ölçemeyeceğinize emin olabilirsiniz.
 
Üst Alt