• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Bugüne Kadar Kullandığım Belli Başlı GNU/Linux Dağıtımların Kısa Tanıtım Açıklamaları

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NOT:

İlk kullandığım dağıtım işletim sistemi olan "Red Hat (RHELL) tabanlı" Mandriva_Linux'dan
bu yana ara ara birçok dağıtım denedim ve bunlar içinde beğendiklerimi, aşağıda sıra sıra anlatacağım dağıtımları
sizlerde indirip, kullanabilir ve böylece özgür bir dünya da rahat hareket etmenin tadını,konforunu çıkarabilirsiniz.
İyi okumalar, zaman ayırdığınız için @Ayamutura sizlere teşekkür eder.... :)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

1.DAĞITIM : GNU/LINUX SALİ OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

Salix-Xfce-14.2-11.png

Dağıtım Hakkında Açıklama:

Salix basit, hızlı ve kullanımı kolay, kararlılık birincil hedef olan Slackware tabanlı bir GNU / Linux dağıtımıdır. Salix ayrıca Slackware ile geriye dönük olarak tamamen uyumludur, bu nedenle Slackware kullanıcıları, favori dağıtımları için "ekstra" kaliteli bir yazılım kaynağı olarak kullanabilecekleri Salix depolarından yararlanabilir.

Özellikleri;​

ISO kurulumunda görev başına bir uygulama
Slackware ile tamamen geriye dönük uyumlu
masaüstü kullanımı için optimize edilmiştir
bağımlılık destekli yüksek kaliteli paket havuzu(deposu)
inanılmaz hızlı paketsel araçlar
basit ve tamamen yerelleştirilmiş sistem yönetim araçları
32 bit ve 64 bit mimarileri destekler​

Kurulum

Kurulum, metin iletişim kutusu tabanlıdır, ancak gezinmesi ve tamamlanması kolaydır. Aynı zamanda çok hızlıdır; herhangi bir modern PC'de "tam" mod kurulumu 5 dakikadan az sürecektir.

Salix'in üç farklı kurulum modu vardır:

Full: iso'ya dahil olan her şey kurulur. Bu, eksiksiz bir masaüstü ortamını ve her zaman "görev başına bir uygulama" mantığını izleyerek ilgili ortamla eşleşen eksiksiz bir uygulama seçkisini içerir .

Temel: Bu, yalnızca bir web tarayıcısı ve gslapt paket yöneticisi gibi çok az ekstra uygulamanın üstüne kurulu olduğu temel bir masaüstü ortamını yükler. Hafif bir masaüstü ortamı kurmak ve kendi uygulama tercihlerini eklemek isteyen ileri düzey kullanıcılar için idealdir.

Çekirdek: Bir konsol sisteminin başlaması için yalnızca minimum gereksinimler dahildir. Grafik bir ortam sağlanmamıştır. Bu, deneyimli bir kullanıcıysanız ve kurulumunuzu web sunucusu, dosya sunucusu vb. Gibi belirli bir amaç için özelleştirmek istiyorsanız idealdir.

Her üç kurulum modu da eksiksiz bir geliştirme ortamıyla birlikte gelir, böylece kullanıcıların uygulamaları geliştirmeye ve derlemeye başlamak için herhangi bir şey eklemesine gerek kalmaz.

İndirme Linki:

Kod:
https://www.salixos.org/team.html

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
2.DAĞITIM : GNU/LINUX MİNT OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

0*nz_uN_xbjg5QveJ5.jpg

Yeni başlayanlar için en iyi dağıtım: Linux Mint

Linux dahil açık kaynaklı yazılımların popülaritesi her yıl artmakta ve gittikçe daha fazla insan Linux dünyasında yolculuğuna başlamaktadır. Bu tür kullanıcılar için, düzgün bir öğrenme eğrisi ile bir Linux dağıtımı seçmek çok önemlidir. Kullanım kolaylığı, Linux dağıtımını yeni başlayanlar için önerdiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta.

Linux Mint, en hızlı büyüyen Linux dağıtımlarından biridir. Çok popüler ve Ubuntu ve Manjaro gibi en popüler dağıtımlarla başarılı bir şekilde rekabet etmeye devam ediyor. Ek olarak, Linux Mint kendisini organizasyon açısından masaüstü açısından ideal olan ünlü Windows yerine layık gördü. Bu dağıtımı yeni kullanıcılar için en iyisi olarak adlandırmamın bir diğer nedeni de, ilk başlattığınızda yaşadığınız unutulmaz hisler ve duygular. Başlamadan önce dağıtım kitini ve gerekli paketleri kurmak için çok zaman harcamanıza gerek yoktur. Ayrıca, hiç şüphesiz hoş bir artı olan sabit diskinizde çok fazla yer kaplamaz.

GNU/Linux Mint Neden En İyisi.....?

Kullanımı kolay Cinnamon/XFCE4/Mate/LXDE masaüstü ortamı
Büyük topluluk
Sistem kurulumdan hemen sonra çalışmaya hazır
Ubuntu Depolarına Erişim

İndirme Linki:

Kod:
https://linuxmint.com/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
3.DAĞITIM : GNU/LINUX UBUNTU MATE OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

0*TvwWFRj10NhQqYyr.jpg

Eski bir bilgisayar için en iyi dağıtım kiti: Ubuntu MATE

Eski donanımlar için en iyi Linux dağıtımını seçerken, asıl tercih sabit diskinizde az miktarda kullanılan bellek ve gereken az miktarda RAM'dir.

Ubuntu MATE'e bir göz atmanızı öneririm. Sürüm 17.10'dan itibaren Ubuntu MATE'e birçok yeni özellik getirmiştir. Tercihlerinize bağlı olarak, Mutiny, Cupertino, Traditional, Netbook, Redmond vb. Farklı temalar seçebilirsiniz.

Ubuntu MATE, 512 megabayt RAM gerektirir. Puppy Linux ve Bodhi Linux gibi daha hafif dağıtımlar var, ancak Ubuntu MATE boyut ve performans arasında mükemmel bir denge kurmayı başarmıştır.

Ubuntu MATE neden daha eski donanımlar için çok uygundur?

Tasarım için birçok tema
Aktif kullanıcı topluluğu
Boyut ve performans arasındaki mükemmel denge
Ubuntu Depolarına Erişim

İndirme Linki:

Kod:
https://ubuntu-mate.org/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
4.DAĞITIM : GNU/LINUX STEAM OS 2021 (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

0*iAzd-Pl3Ovifc15K.jpg

Oyunlar için en iyi dağıtım: Steam OS 2021

AÇIKLAMA:

Bugün bile, oyuncular hala Linux'a geçmeyi reddediyor. Linux platformu oyunların çalıştırılamaz olması nedeniyle suçlanmakta yada bahane verilmektedir. Ancak son birkaç yılda, her yıl Linux için daha fazla oyun çıktıkça durum kökten değişecektir. Birçok oyun dağıtımından Steam OS çoğu oyuncunun tercihidir.

Steam OS, ek Linux çekirdek ayarları sayesinde, diğer dağıtımlara göre grafik işleme performansını önemli ölçüde artırmıştır. Aynı zamanda grafik işlemcileri, gamepad'ler ve diğer oyun ekipmanları için kapsamlı destek sağlar.Zorin OS'un 10 dolarlık dağıtımlarının taban dağıtımıdır.

Steam OS, bilgisayar oyunları ve Steam programlarını çalıştırmak için çevrimiçi bir hizmet geliştirmekten de sorumlu olan Valve tarafından geliştirilmiştir. Bu dağıtım özellikle Steam Mağazasında bulunan oyunlar için tasarlanmıştır. Ayrıca, Steam Makineleri sayesinde Steam OS bilgisayar oyunları için ana platform olarak büyük popülerlik kazanmıştır.

Steam OS'de neden oyun oynamalıyım?

Ana odak nokta oyunlardır, diğer görevler için özellikler sınırlandırılmıştır.
Çekici kullanıcı arayüzü (GNOME 3.14 ve sonrası)
Çoğu oyun ekipmanıyla uyumlu
Steam Mağazasında dev bir oyun kütüphanesi

Güçlü bir makineniz yoksa bu dağıtım sizin makinenizde ciddi donanım sorunlarına neden olabilir yada istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

İndirme Linki:

Kod:
https://store.steampowered.com/steamos/buildyourown?l=turkish

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
5.DAĞITIM : GNU/LINUX DEBİAN OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

0*RlZLhfGNx6ufSHp2.jpg

En İyi Ana Tabansal Dağıtım : DEBİAN

Çoğu Linux kullanıcısının, her gün yeni bir şey yaratan geliştiriciler veya açık kaynaklı projeler üzerinde çalışan meraklılar olduğunu söylemenin bir anlamı yoktur. Programlama konusunda uzmanlaşmış çok sayıda Linux dağıtımı vardır. Ancak mevcut tüm seçeneklerden Debian GNU / Linux diğer dağıtımlardan farkını ortaya koymaktadır.

Debian Test Birimi, düzenli olarak test edilen ve güncellenen geniş bir paket koleksiyonuna sahiptir. Bu yaklaşım, programcının başka hiçbir şey düşünmeden gelişmeye odaklanmasını sağlar. Ancak, Debian'ın yalnızca Linux deneyimi olan programcılar/kullanıcılar için önerildiğini unutmayın. Eğer yeniyseniz, ilk önce Linux Mint, Ubuntu LTS veya kişisel tercihlere dayanan başka bir dağıtımın güncel versiyonunu inceleyin.(kullanın)

Neden Debian programlama için en iyisidir?

Kararlı Geliştirme Platformu
Çok sayıda paket
Popüler Paket Yöneticisi.

İndirme Linki:

Kod:
https://www.debian.org/index.tr.html

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
6.DAĞITIM : GNU/LINUX ELEMENTARY OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

0*XYxvqrBRyOFNd0kk.jpg

En güzel dağıtım: Elementary OS [Temel İşletim Sistemi]

Elementary OS açık kaynak kodlu, Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı. Masaüstü ortamı olarak Pantheon'u kullanan Elementary, ilk başlarda Ubuntu dağıtımına özel temalar ve uygulamalar sağlayan bir proje iken, bir süre sonra kendi işletim sistemlerini dağıtmaya başlamıştır. Vikipedi

Varsayılan kullanıcı arayüzü: Pantheon
Piyasaya Sürüldüğü Tarih: 31 Mart 2011
Güncelleme yöntemi: Uzun Süreli Destek Sürümü
İşletim sistemi ailesi: Unix tipi
Paket yöneticisi: dpkg
Programlama dili: Vala

Elbette bu ölçütle sistemin gerçek yeteneklerini değerlendirmek mümkün değildir, ancak yine de görünüm dağıtım seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. Linux ekosisteminin esnekliği sayesinde geliştiriciler çok çekici dağıtımlar yaratabilir.

Bu hızlı, açık kaynaklı sistem, bazı tasarım öğelerini macOS'tan alıyor. Önceden yüklenmiş standart Ubuntu uygulamalarının çoğu olmadan, temel işletim sistemi sisteminizin kaynaklarını daha az tüketir. GNOME tabanlı Pantheon grafik masaüstü ortamı sayesinde, temel işletim sistemi uygulamaları Plank, Epiphany ve Scratch gibi uygulamalarla derinden bütünleşmiştir. Genel olarak, temel işletim sistemi hem acemi hem de deneyimli kullanıcılar tarafından günlük işler için kullanılabilir.

Neden temel işletim sistemini seçmelisiniz?

Yüksek performans
Görünüm macOS'a dayanıyor
Son derece basit arayüz

İndirme Linki:

Kod:
https://elementary.io/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
7.DAĞITIM : GNU/LINUX UBER MİX OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

0*o8Xxzum3P6Wqh2so.jpg

Çocuklar için en iyi linux dağıtımı: Ubermix

Bugün, Linux ve açık kaynaklı teknolojilerin incelenmesi, bu alandaki uzmanlara artan talep nedeniyle büyük önem taşıyor. Peki ya çocuklar? İlgileniyorsanız, çocuklar için özel olarak yapılmış Linux dağıtımları var. Kurulumu kolaydır ve kullanımı daha kolaydır.

Ubermix, dokunmatik ekran desteğiyle ücretsiz bir dağıtımdır ve bu, etrafındaki dünyayı kendileri keşfetmek isteyen çocuklar için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, öğrenciler ve öğretmenler için mükemmel bir araç olabilir. 5 dakikalık bir kurulum, 60 adet ücretsiz önceden yüklenmiş uygulama ve 20 saniyelik bir kurtarma süreci ile Ubermix çocuklar, öğrenciler ve öğretmenleri için mükemmel bir dağıtımdır.

Ubermix neden çocuklar için en iyisidir?

Yazılım ve kullanıcı verileri güvenlik için ayrı bölümlerde saklanır.
Hızlı kurulum ve kurtarma
Çok sayıda eğitim uygulaması
Dokunmatik ekran desteği

İndirme Linki:

Kod:
https://ubermix.org/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
8.DAĞITIM : GNU/LINUX TALİS OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

0*Tw6vlC5Xmh6uOc2E.jpg

Gizlilik ve Anonimlik için En İyi Dağıtım:TALİS OS

Edward Snowden'in Tails dağıtımını ağdaki eylemlerini yürütmek için kullandığını (kullanır) söylersem, bazılarınız onu seçmenin nedeninin ne olduğunu merak edeceksiniz. Adından da anlaşılacağı gibi, Tails (The Amnesic Incognito Live System) internette anonim sörf yapmak için tasarlanmıştır.

Bu sistem bir DVD veya USB görüntüsü kullanarak herhangi bir bilgisayardan indirilebilir. Debian tabanlı dağıtım, tüm İnternet bağlantılarının Tor ağından geçmeye zorlanmasını sağlar. Ayrıca, Tails, e-postaları, dosyaları ve anlık mesajları şifrelemenize yardımcı olacak birçok şifreleme veri koruma aracına sahiptir.

Tails neden anonimlik için çok uygundur?

Tüm bağlantılar Tor sisteminden geçer.
Tüm bilgiler RAM'de saklanır.
Genel kullanım için uygundur.
Dahili Şifreleme Araçları

İndirme Linki:

Kod:
https://tails.boum.org/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
9.DAĞITIM : GNU/LINUX LİGHT UBUNTU (L Type Ubuntu) OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

shot_lubuntu.png

Lubuntu OS (x86/x64) [Light Ubuntu OS]

1.Lubuntu , son derece hafif bir masaüstü ortamı olan LXDE tabanlıdır.
2.Ubuntu ailesinde Xubuntu adı verilen başka bir hafif dağıtım var, ancak Lubuntu bellek kullanımı söz konusu olduğunda çok daha verimli.
3.Lubuntu, Lubuntu'yu başlattığınız anda çalışmaya başlayabilmeniz için önceden yüklenmiş iyi bir uygulama seti ile birlikte gelir.
4.Lubuntu'yu çıkarılabilir medyayla çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz, ancak sabit sürücüye kurmanız daha iyi olur.

İndirme Linki:

Kod:
https://lubuntu.me/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
10.DAĞITIM : GNU/LINUX PİKSEL OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

pixel_0.png

LINUX PİKSEL OS

1.Geliştirilmiş Xwindows Ortamı, Hafif anlamına gelir.
2.Raspberry Pi Vakfı tarafından Raspberry Pi cihazları için resmi dağıtım olarak oluşturulan Debian tabanlı bir işletim sistemidir.
3.Aralık 2019'da vakıf, hem Mac'lerde hem de PC'lerde çalışabilen x86 platformu için PIXEL'in bir sürümünü yayınlamıştır.
4.Çok düşük sistem gereksinimleri olduğundan - sonuçta Raspberry Pi için bir işletim sistemi - gerçekten eski bilgisayarları canlandırmak için harika bir hafif dağıtım.
5.Diğer birçok hafif dağıtımın aksine PIXEL, estetik, performans ve işlevsellik arasında mükemmel bir denge sunar.

İndirme Linki:

Kod:
https://consumersforinternetcompetition.com/downloads/6930-raspberry-pixel-os.html

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
11.DAĞITIM : GNU/LINUX REMİX OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

remixos.png

Android'in LinuxPC Varyantı : REMİX OS (x86/x64)

1.Linux çekirdeğini temel alan Android işletim sisteminin hayranıysanız, ancak Linux'ta bulunmayan bazı ücretsiz olmayan uygulamalara da kullanmak istiyorsanız, Remix OS tam size göre.
2.Düşük güçlü cihazlarda çalışmaya uygun son derece hafif bir dağıtımdır.
3.Ancak, bu hafifliğin hiçbirinin maliyeti yoktur, resmi bir Android tablette aldığınız aynı parlak ve zengin özellikli Android'e sahip olursunuz.
4. Dokunmatik ekranı, dokunmatik yüzeyleri, klavyeyi ve fareyi tam olarak destekler, böylece hemen başlayabilirsiniz. Microsoft Office, Adobe Photoshop ve binlerce benzer uygulamaya erişebilirsiniz. Netflix, Amazon Prime, HBO Now ve çok daha fazlası gibi hizmetlere de erişebilirsiniz.

Şuan 'da sistemimde kurulu tek android işletim sistemi...Ve gerçekten bir numara......Kullanın göreceksiniz ne kadar hızlı,seri.....Uygulama yükemek çok kolay, Google Play Store 'den......

Remix İS Çinli Jide firması tarafından geliştirilip, kişisel bilgisayar cihazlar için; X86 ve ARM mimarisi desteklenmektedir. 1. ve 3. parti cihazlara kurulabilmektedir. Remix İS, herhangi bir Intel tabanlı PC cihazlarda Android mobil uygulama açma imkânı vermektedir.

İlk piyasaya sunulma tarihi: Ocak 2016
Son sürüm: 3.0 for ARM devices, 3.0.207 for PCs / 25 Kasım 2016; 3 yıl önce
Geliştiriciler: Jide Technology
Kaynak modeli: Closed source with Free software parts
Pazarlama hedefi: PC, Tablet bilgisayar
Yazıldığı dil: C, C++, Java

İndirme Linki:

Kod:
https://www.fosshub.com/Remix-OS.html

Videosu :

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
12.DAĞITIM : GNU/LINUX PUPPY OS (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

puppy.png

En İyi Hafif JWM Tabanlı Dağıtım ; GNU-Linux Puppy (x86/x64)
Köpek Yavrusu Linux Puppy (Korkmayın ısırmaz, bilakis sizi sever ve korur....!) (x86/x64)

1.Puppy Linux farklı sürüm ve boyutlarda gelir: Ubuntu uyumlu bir sürüm, Slackware uyumlu bir sürüm ve Windows içine yükleyebileceğiniz bir sürüm vardır.
2.Tavsiyem Ubuntu sürümlü olanı tercih edin .Böylece güncellemeleri online alabilirsiniz.
3.Puppy Linux, Puppy Linux'a başlar başlamaz çalışmaya başlayabileceğiniz bir dizi hafif uygulama ile birlikte gelir.

Puppy Linux, herhangi bir dağıtımı temel almamış bir Linux dağıtımı. Eski bilgisayarlarda performans hedefleyen küçük boyutlu bir linux dağıtımıdır. Varsayılan olarak JVM ve Openbox masaüstleriyle birlikte gelmektedir. Kendi depoları üzerinden paketler mevcuttur.

Varsayılan kullanıcı arayüzü: ROX Desktop
İşletim sistemi ailesi: Linux dağıtımı
Kaynak türü: Öncelik açık kaynak
Çekirdek türü: Linux çekirdeği

İndirme Linki:

Kod:
http://puppylinux.com/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
13.DAĞITIM'LAR : İSTEMEDİĞİNİZ KADAR EN GENİŞ GNU/LINUX İŞLETİM SİSTEMLERİ (X86/X64)

Ekran Görüntüsü

YOK.... YOK.... YOK......

Bugüne kadar kullandığım linux işletim sistemleri

Absolute Linux
Kod:
(http://www.absolutelinux.org/)

Absolute Linux, hafif ama kullanımı kolay bir dağıtım oluşturmak için Icewm, pcmanfm, ROX-Filer, ivman ve diğerlerini kullanan hafif bir Slackware türevidir. Kurulum metin tabanlıdır ancak basitleştirilmiştir ve tüm paketler aynı anda kurulur.

Aloofix
Kod:
(http://www.absolutelinux.org/)

Aloofix kavramsal olarak Ubuntu JeOS'a (Sadece yeterli işletim sistemi) benzer, ancak "yeterli" terimi söz konusu olduğunda çok daha agresiftir. Oluşturma ortamı, önyüklenebilir bir ISO görüntüsü oluşturabilen Makefiles, komut dosyaları ve yapılandırma dosyalarından oluşur. Bu ISO görüntüsü, Aloofix'i bir VM ortamında birincil sabit sürücüye yüklemek için küçük bir komut dosyası seti ve yardımcı program içerir. Yapım ortamı, VirtualBox, VMWare ve Qemu için bir dizi konuk örneği oluşturmak ve sağlamak için hammadde sağlar.

andLinux
Kod:
(http://www.andlinux.org/)

andLinux, Windows'ta bölümlere ayırmaya, yeniden başlatmaya veya yapılandırmaya gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde çalışan Ubuntu tabanlı eksiksiz bir Linux dağıtımıdır.

Antergos
Kod:
(http://antergos.com/)

Antergos ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelir. Varsayılan yapılandırma size kullanıma hazır bir sistem sunar. Zarif, basit ve aynı zamanda güçlü.

Antomik
Kod:
(http://antomic.sourceforge.net/)

GNU sisteminin bir dağıtımıdır ve sadece Özgür Yazılımdan oluşur.

aptosid
Kod:
(http://aptosid.com/)

aptosid, Sid kod adı verilen Debian GNU / Linux kararsız dalına dayanan bir işletim sistemidir ve ISO'ları temel değerlere ve Debian'ın Sosyal Sözleşmesine (DSFG) sahiptir.

Arch Linux
Kod:
(https://www.archlinux.org/)

Arch Linux, hemen hemen her şeyi yapmak için kalıplanabilen genel amaçlı bir linux dağıtımıdır. Hızlı, hafif, esnek ve arkaplandaki kodların çoğunun anlaşılması ve ayarlanması oldukça basittir, bu da bu dağıtımı genel esaslar içinde iyi bir dağıtım yapar. Herhangi bir yapılandırma yardımcı programı sağlamaz (yani, linuxconf'u burada bulamazsınız), bu nedenle sisteminizi kabuk komut satırından hızlı bir şekilde yapılandırmak için çok yetkin hale gelirsiniz. Arch Linux, i386 için optimize edilmiş bazı kuzenlerimize göre gelişmiş performans sağlayan i686 için optimize edilmiş paketler kullanır. Bu, Arch Linux'un yalnızca Pentium II veya daha üstü bir işlemci üzerinde çalışacağı anlamına gelir. Oldukça kanayan bir özellik olarak kalmaya çalışıyoruz ve genellikle yazılımın en son kararlı sürümlerine sahip olursunuz.

ArchBang
Kod:
(http://www.archbang.org/)

ArchBang Linux, Openbox pencere yöneticisi ile minimal bir Arch Linux işletim sistemine dayanan basit, hafif, yuvarlanan bir Linux dağıtımıdır. ArchBang özellikle sınırlı kaynaklara sahip eski veya düşük kaliteli donanımlarda yüksek performans için uygundur.

ArcoLinux
Kod:
(https://arcolinux.info/)

ArcoLinux, Arch Linux'u temel olarak, AUR öğelerini ve ArcoLinux tarafından oluşturulan öğeleri (temalar, simgeler, conky'ler, ince ayarlar ve yapılandırmalar) kullanan Arch Linux tabanlı bir dağıtımdır.

AryaLinux
Kod:
(http://aryalinux.org/)

AryaLinux, içerdiği çeşitli bileşen paketlerinin kaynak kodlarını oluşturarak oluşturulan GNU / Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Daha geeky açısından kaynak tabanlı bir Linux Dağıtım.

Asianux
Kod:
(http://www.asianux.com/)

Asianux, Asya'daki Kurumsal sistemler için ortak standart kurumsal Linux platformunu hedefleyen Çinli Lider Linux satıcısı Red Flag Software Co., Ltd. ve Japon Linux satıcısı Miracle Linux Cooperation tarafından ortaklaşa geliştirilen bir Linux sunucu işletim sistemidir. Kurumsal müşterilere yüksek güvenilirlik, ölçeklenebilirlik, yönetilebilirlik ve daha iyi donanım ve yazılım uyumluluğu sağlar.

Audiophile Linux
Kod:
(http://www.ap-linux.com/)

Audiophile Linux, yüksek kaliteli dijital ses üretimi için optimize edilmiştir. Özel bir gerçek zamanlı çekirdeğe, DSD desteğine, önceden yüklenmiş ses ve video uygulamalarına sahiptir ve gereksiz arka plan ve hizmetlerden arındırılmıştır.

AV Linux
Kod:
 (http://www.bandshed.net/avlinux/)

AV Linux, Debian / GNU Linux, LXDE Masaüstü Ortamı ve Remastersys de dahil olmak üzere el ile seçilmiş çeşitli araçlardan oluşturulmuş GPL olmayan özel mağaza modifiye ve çubuklu Linux tabanlı bir İşletim Sistemidir.

BackTrack
Kod:
(http://www.backtrack-linux.org/)

BackTrack, güvenlik uzmanlarına bilgisayar korsanlığına adanmış tamamen yerel bir ortamda değerlendirme yapabilmelerine yardımcı olan Linux tabanlı bir penetrasyon testi cephanesidir.

Black Cat Linux
Kod:
 (http://blackcatlinux.narod.ru/english/index.html)

Black Cat Linux, Red Hat tabanlı bir Linux OS dağıtımı Donbass Linux Kullanıcı Grubu üyeleri Leonid Kanter ve Alexander Kanevskiy tarafından tasarlanmıştır.

BlackArch Linux
Kod:
 (http://blackarch.org/)

BlackArch Linux, penetrasyon test cihazları ve güvenlik araştırmacıları için Arch Linux tabanlı bir dağıtımdır. Havuz 1359 araç içeriyor. Araçları tek tek veya gruplar halinde kurabilirsiniz. BlackArch Linux mevcut Arch kurulumlarıyla uyumludur

Blackbuntu
Kod:
(http://sourceforge.net/projects/blackbuntu/)

Blackbuntu, güvenlik eğitimi öğrencileri ve bilgi güvenliği uygulayıcıları için özel olarak tasarlanmış penetrasyon testi için bir dağıtımdır. Blackbuntu, GNOME Masaüstü Ortamı ile Sızma Testi için Ubuntu temel dağıtımdır.

BLAG Linux ve GNU
Kod:
(http://www.blagblagblag.org/)

BLAG Linux ve GNU, grafik, Internet, ses, video, ofis ve dosya paylaşım uygulamaları içeren bir Linux dağıtımıdır. BLAG, Red Hat 9'a dayanmaktadır ve bir CD'ye indirilmiştir.

Bodhi Linux
Kod:
(http://www.bodhilinux.com/)

Bodhi, Enlightenment masaüstünü kullanan minimalist bir Linux dağıtımdır. 350MB indirme olarak geliyor.

Bridge Linux
Kod:
(http://bridgelinux.org/)

Bridge Linux, masaüstü dağıtımı için tasarlanmış Arch Linux tabanlı bir dağıtım seti ve canlı CD / DVD görüntüleridir. GNOME, KDE, LXDE veya Xfce masaüstü bilgisayar seçenekleriyle dört ayrı sürümde geliyor.

Dave / Dina
Kod:
(http://sourceforge.net/projects/davedina)

Dijital Ses ve Video Eğlence / Dijital Etkileşimli Ağa Bağlı Eğlence: Ortalama bir hacker'ın tüm ev eğlencesi ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuştur.

Debian GNU / Linux
Kod:
(http://www.debian.org/) (ANA TABAN DAĞITIMI)

Debian, bilgisayarınız için ücretsiz bir işletim sistemidir (OS). Debian saf bir işletim sisteminden daha fazlasını sunar: makinenize kolay kurulum için güzel bir biçimde paketlenmiş 18.000'den fazla paket, önceden derlenmiş yazılım ile birlikte gelir. Debian, çoğu eski model de dahil olmak üzere neredeyse tüm kişisel bilgisayarlarda çalışır. Debian'ın her yeni sürümü genellikle daha fazla sayıda bilgisayar mimarisini desteklemektedir. Debian, boş zamanlarında gönüllü olan dünyaya yayılmış yaklaşık bin aktif geliştirici tarafından üretilmektedir.

DeLi Linux
Kod:
 (http://deli.tavvva.net/)

DeLi Linux "Masaüstü Işığı" Linux anlamına gelir. Eski bilgisayarlar için bir Linux Dağıtımıdır, 486'dan Pentium MMX 166'ya kadar. Masaüstü kullanımına odaklanmıştır. E-posta istemcileri, grafik web tarayıcısı, kelime işlemci ve elektronik tablo içeren bir ofis paketi vb. İçerir. XFree ve geliştirme araçları da dahil olmak üzere tam yükleme için 250 MB'tan fazla sabit disk alanı gerekmez.

Distro Astro
Kod:
(http://www.distroastro.org/)

Distro Astro, gökbilimciler ve astronomi meraklıları için bir Linux dağıtımı oluşturmak için bir projedir.

elementary OS
Kod:
(http://elementary.io/)

elementary OS sistemi Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Pantheon adlı kendi kabuğuna sahip bir masaüstünden yararlanır ve Plank (Docky tabanlı bir rıhtım), Midori (varsayılan web tarayıcısı) ve Scratch (basit bir metin düzenleyici) gibi diğer temel işletim sistemi uygulamalarıyla entegredir.

EvilEntity
Kod:
(http://sourceforge.net/projects/undead)

Bir sunucu değil masaüstü için bir dağıtım. Grafikler, oyunlar ve ofis işleri için tüm Windows Killer uygulamalarıyla dolu.

Linux AIO
Kod:
(http://linuxaio.net/)

Projenin amacı bazı Linux dağıtımlarını (Ubuntu ve türevleri, Linux Mint, LMDE, Debian Live, Fedora?) Bir DVD / DVD DL veya USB 4GB + 'da yazılabilen bir ISO dosyasına farklı masaüstü ortamlarına getirmekti. / 8GB + flash sürücü.

Linux Lite
Kod:
(http://www.linuxliteos.com/)

Amacı, Windows kullanıcılarını sezgisel olarak basit ve alternatif bir işletim sistemine tanıtmaktır. Linux Lite, Linux'u kullanmanın ne kadar kolay olabileceğine dair bir vitrin. Ubuntu tabanlı, ancak varsayılan masaüstü ortamı olarak hafif Xfce kullanıyor.

Linux Mint
Kod:
(http://www.linuxmint.com/index.html)

Linux Mint'in amacı zarif, güncel ve konforlu bir GNU / Linux masaüstü dağıtımı üretmektir.

LXLE
Kod:
(http://lxle.net/)

LXLE, LXDE masaüstü ortamını kullanan bir Ubuntu işletim sistemi olan Lubuntu'ya dayanmaktadır. Öncelikle yaşlanan bilgisayarlar için bir drop-in ve go OS olacak şekilde tasarlanmıştır. Amacı, herhangi bir bilgisayara yükleyebilmek ve kurulumdan sonra nispeten yapılabilir.

NixOS
Kod:
(http://nixos.org/nixos/)

NixOS, tamamen işlevsel bir paket yönetim sistemi olan Nix tabanlı bir Linux dağıtımıdır. NixOS, yazılım paketlerinin, yapılandırma dosyalarının, önyükleme komut dosyalarının ve benzerlerinin tamamen işlevsel bir şekilde yönetildiği, yani hepsinin deterministik işlevlerle oluşturulduğu ve daha sonra asla değişmediği bir işletim sistemi yapıp yapamayacağımızı görmek için bir deneydir. inşa edilmişlerdir.

Point Linux
Kod:
(http://pointlinux.org/)

Point Linux, Debian GNU / Linux'un gücünü Gnome 2 masaüstü ortamı çatalı MATE'in üretkenliği ile birleştirmeyi amaçlıyor. Point Linux, hızlı, kararlı ve öngörülebilir bir masaüstü arayan kullanıcılar için kurulumu ve kullanımı kolay bir dağıtım sağlar.

Ubuntu GamePack
Kod:
(https://ualinux.com/en/ubuntu-gamepack) (Bu dağıtımı Türkiye'de hiçbir linux pc kullanıcısı bilmez....)

Ubuntu GamePack, MS Windows ve MS-DOS için 22.381'den fazla oyun ve uygulama başlatan Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır.

wattOS
Kod:
(http://www.planetwatt.com/)

wattOS, Ubuntu tabanlı hızlı bir masaüstü Linux dağıtımıdır. Hafif Openbox pencere yöneticisini varsayılan kullanıcı arayüzü olarak kullanan dağıtım, düşük özellikli ve geri dönüştürülmüş bilgisayarlarda kullanılabilmesi için mümkün olduğunca enerji tasarruflu olmaya çalışır.

ZevenOS
Kod:
(http://www.zevenos.com/)

ZevenOS, BeOS benzeri kullanıcı arabirimi ve eski donanım desteği ile hızlı ve kullanımı kolay bir sistem sağlamaya odaklanan Ubuntu tabanlı bir GNU / Linux dağıtımıdır.

Zorin OS
Kod:
(http://zorinos.com/)

Zorin OS, açık kaynaklı yazılımlara kolay ve sorunsuz bir şekilde erişmek isteyen Linux yeni başlayanlar için özel olarak tasarlanmış çok işlevli bir işletim sistemidir. Ubuntu tabanlı.....

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
14.DAĞITIM :OPEN SUSE OS

Ekran Görüntüsü

oL6EKS.png

Hakkında Açıklama

OpenSUSE

bJXaWm.jpg

SUSE (telaffuzu /suse/ olmakla beraber sıklıka /suzi/ şeklinde de okunurdu), Novell firması tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. SUSE, aynı zamanda Masaüstü Linux Birliği’nin (ing. Desktop Linux Consortium) kurucu üyesidir. Suse Linux temelinde Slackware Linux’un Almanca çevirisinden yayılmıştır. 1992 yılının ortalarında, Softlanding Linux System (SLS) Peter MacDonald tarafından kuruldu, X ve TCP/IP gibi öğeleri içeren ilk yaygın dağıtım yapıldı. Slackware dağıtımı (Patrick Volkerding) ilk başta büyük ölçüde SLS temelliydi.

İndirme Linki

Kod:
https://www.suse.com/

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
15.DAĞITIM :OPEN SUSE OS

Ekran Görüntüsü

XN7HPG.png

Hakkında Açıklama

GNU\Linux Red Hat Çatallanması Fedora Core

PdQkaB.jpg

Fedora (önceki adıyla Fedora Core), özgün tabalı bir sistemdir. Dünya çapında bir özgür yazılım topluluğu olan Fedeora Projesi tarafından geliştirilmekte ve yönetilmekte, Red Hat tarafından desteklenmektedir. Red Hat’ın 2004 yılında sonlandırdığı Red Hat Linux dağıtımının devamı olarak adlandırılabilecek Fedora, Linux dünyasının önde gelen dağıtımlarından biridir. Fedora aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ürünü için bir test ortamı görevi görmektedir. Fedora, varsayılan olarak GNOME masaüstü kullanır ayrıca KDE, Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarını da seçenek olarak sunar.

Fedora hakkında bilgi için

İndirme Linki

Kod:
https://getfedora.org/