• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları - Diyarbakır

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,310
Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları - Diyarbakır


Kaplıca alanı Diyarbakır İli Çermik İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ il merkezlerine ulaşımı sağlayan karayollarının kesişim noktasında yer almaktadır.

Yükseklik: Denizden yüksekliği 750 m. dir.

İklim Özellikleri: Kaplıca alanında yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yer yer kar yağışlıdır. Sıcaklık en yüksek değere Temmuz ayında ulaşır. sıcaklığın en düşük olduğu ay ise Ocak ayıdır.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Kaplıca suyunun iltihaplı romatizma, nevrit, polinevrit, çocuk felci, kadın hastalıklarında ve üst solunum yolları enfeksiyonu tedavisinde olumlu etkisi görülmektedir.

Termal Su Özellikleri: Kimyasal Özellikler Sodyum,bikarbonat,sülfat,iyot,bromür - Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:7,6

Toplam Mineralizasyon: 1048.295 mg/lt.

Sıcaklık: 48 ºC
Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları Bölgesine Nasıl Gidilir ?
Diyarbakır İl merkezine 92 km. uzaklıkta bulunan kaplıca alanı, Çermik Belediye sınırları içerisinde bulunmakla birlikte yerleşim merkezine 3 km. mesafede konumlanmıştır. Havayolu ulaşımı ise 92 km. uzaklıkta bulunan Diyarbakır havaalanı ile sağlanmaktadır.
 
Üst