• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Çikolata Kozmozu (Cosmos atrosanguineus)

DeStina

MFC Üyesi
Konular
11,091
MFC Puanı
27,850
Çikolata Kozmozu (Cosmos atrosanguineus)

kosmos.JPG

Meksika'da yetişen ve nesli tükenmiş olan Cosmos Atrosanguineus, Türkçe'de Çikolata Kozmos olarak bilinmekte ve "Meksika Yıldızı" lakabıyla tanınan soyu tükenmiş bir çiçektir. "Kozmos Çiçeği", "Çikolata Kozmosu" olarak da bilinen çiçek yaklaşık 112 yıldan beri yetişmemektedir. Otsu bir bitki olan Çikolata Kozmosu 40-60 santim boyundayken, yaprakları 2-5 santim, tüysü yaprakları ise 7-15 santim boyunda büyümektedir. Koyu kırmızı ve koyu/ kestane kahverengisi renginde olan Çikolata Kozmosu'nun belirgin olan yaprakları (ortası/ açan kısmı değil, kırmızı renkteki yaprakları) genelde sekiz adettir. Süs bitkisi olarak yetiştirilen Meksika Yıldızı verimli bir çiçek değilken, neslini tek çiçek olarak sürdürmesiyle de bilinmektedir. En son 1902 yılında yetişen/ açan ve aynı yıl koruma altına alınan Kozmos Çiçeği bu tarihten itibaren vejetatif üremeyle çoğalmakta yani klonlanmaktadır. Bir çeşit eşeysiz üreme olan vejetatif üreme pratikte "aşılama" olarak bilinmekte olup, bitkinin belli organ-gövdesinden yeni bireyler yetiştirmek ya da çoğaltmaktır. Popüler bir süs bitkisi olarak kullanılan Çikolata Kozmos Çiçeği, kışın depolanıp yazın hatta yaz sonuna çiçeklerini kullandırmaktadır. Ilıman bölgelerde yetişen çiçeğin bir diğer özelliği ise yazın etrafa vanilya kokusu yaymasıdır.

Yusuf

MFC Üyesi
Konular
1,134
MFC Puanı
7,440
Ne güzellll mis kokulu...

kosmos.JPG

Emeğine sağlık teşekkürler@Destina..