Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Cinayet Aşamaları

Leia

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
  • Üyelik Tarihi
    4 Ara 2012
  • Mesajlar
    1,159
  • MFC Puanı
    25
  • MFC Seviyesi

cinayet aşamaları

Ülkenin konuyla ilgili en ileri gelen uzmanlarından olan Dr. Joel Norris tarafından tipik bir seri katilin adım adım takip ettiği yol (suçu düşünmeye başladığı andan, gerçekleştirdikten sonraki kaçınılmaz duygusal çöküşe kadar) çizilmiştir. Norris’e göre, seri cinayetin yedi “Temel Safhası” şöyledir.

1- Düşünme Safhası: Süreç, potansiyel katilin kendi sapık fanteziler dünyasına kapanmasıyla başlar. Dışarıdan son derece normal görünebilir. Ancak kafasının içinde çarpık bir alacakaranlık kuşağında yaşar. Zihni giderek ölüm ve yok etme hayallerinin hükmü altına girdikçe gerçeklik algılayışı zayıflar. Zamanla da bu sapık fantezilerini gerçeğe dönüştürmek, önüne geçilemez bir tutku haline gelir.

2- Olta Safhası: Oltasını atıp bir balık yakalamayı bekleyen balıkçı gibi, katil de artık bir kurban aramaya başlamıştır ve hasta ihtiyaçlarının gerektirdiği insan tipini bulabilme ihtimali olan yerler üzerinde odaklanır. Bir okul bahçesini gözetleyebilir, genelevlerin olduğu bölgede dolaşabilir, kalabalık barlara gidebilir veya sevgililerin gözde mekânlarında dolaşabilir. En sonunda, hedefine kilitlenecektir.

3- Flört Safhası: Bazı olaylarda katil hiç uyarmadan, aniden vurabilir, kurbanı sokaktan kaçırabilir veya bir eve girerek içerideki herkesi öldürebilir. Ancak çoğu zaman katil, kurbanlarını kandırarak pençeleri arasına almaktan sapık bir zevk duyar, onlara sahte bir güven duygusu vererek kendilerini savunmaktan vazgeçmelerini sağlar. Ted Bundy öylesine güven veren, temiz görünüşlü ve normal bir gençti ki, genç kadınları ölüm arabasına binmeye ikna etmekte hiç zorlanmazdı. John Wayne Gacy gibi bazı katiller kurbanlarını iş, para veya yatacak bir yer vaatleriyle kandırırlardı. Kasım 1995’te Glen Rogers adında gezgin bir serseri, eyaletler arası bir cinayet serisinde beş kişiyi öldürmüştür. Tanıyanların ifadelerine göre, Rogers kurbanlarını kandırmakta bir uzmandı. Bir tanıdığı, polise “Bir insana konuşarak her şeyi yaptırabilirdi. Bar çıkışında eve bırakmak, birkaç gün bir yer, ne olursa” demiştir.

4- Yakalama Safhası: Sıradaki adım, katilin kurbanına hazırladığı kapanın kapısını kapamadır. İçinde bulundukları durumun dehşetinin farkına vardıkları anda verdikleri korku dolu tepkileri izlemek, katilin sadist oyununun bir parçasıdır. Bu an, hoş bir yabancının sizi eve bırakma teklifini kabul edip de arabasına binmenizden sonra, arabanın yanlış yöne gittiğini ve oturduğunuz taraftaki kapı kolunun çıkarılmış olması nedeniyle hiçbir kaçış yolunun olmadığını fark etiğiniz andır. Ya da yakışıklı tek gecelik aşkınız biraz eğlenmek ve oynaşmak için sizi yatağa kelepçelediğinde, yüzünde bir sırıtmayla, sizi asla bırakma niyetinde olmadığını söylediği andır.

5- Cinayet Safhası: Eğer cinayet sekse eşdeğerse, ki birçok seri katil için böyledir, kurbanı öldürdükleri an orgazm anıdır (aslına bakılırsa cinsel psikopatlar için kurbanlarını öldürürken orgazma ulaşmak pek olağan dışı değildir.) Tıpkı normal insanların belirli cinsel zevklerinin olması gibi, en sevdikleri pozisyonlar ya da dokunulmasından hoşlandıkları bölgeler, seri katilin de kendi öldürme tercihleri vardır; bazıları boğmayı, bazıları döverek veya keserek, bazıları da yavaş yavaş işkenceyle öldürmeyi sever.

6- Totem Safhası: Cinsel orgazm gibi, cinayet de bir seri katil için yoğun, ancak geçici bir zevktir. Bu tecrübeyi uzatmak ve bir sonraki cinayetine kadar geçecek zaman içinde onu fantezilerinde yaşatmak için genelde kurbanla ilgili bir hatıra veya “Totem” sayılabilecek bir şey alır. Bu, bir cüzdandan tutun da cesedin bir parçasına kadar her şey olabilir.

7- Depresyon Safhası: Cinayet sonrasında seri katil, duygusal bir çöküş yaşar. Bu dönem o kadar ağır olabilir ki katil bazen intihara bile teşebbüs edebilir. Ne yazık ki daha çok karşılaşılan çözüm, yeniden cinayet işleme arzusudur.

alıntı:A’dan Z’ye Seri Katiller Ansiklopedisi / S:252-254
 
Üst Alt