Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,184
  • MFC Puanı
    12,124
  • MFC Seviyesi

Yüzyıllardır iyileştirici özelliğiyle bilinen çörek otu yağı hem oral hem de bölgesel olarak ilkçağlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Günümüzde ise çörek otu yağının etkileri ve yararları bilimsel çalışmalar ve kanıtlarla desteklenmiştir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığında vücudun her yerinde pullu pembe plaklar oluşur. Bu plaklar acılı ve kaşıntıya sebep olabildiği gibi estetik olarak hoş görünmediği için bazı hastaları rahatsız edebilir. Sedef hastalığı bağışıklık sistemindeki bir anormallik sonucu oluşan bir sorundur. Çörek otu yağı sedef hastalığının tedavisinde kullanılabilir.


Çörek otu yağının insan vücudunun bağışıklık hücrelerini düzenlediği bilinir. Ayrıca hücrelerin çoğalmasında da yardımcı olur.

Geleneksel olarak çörek otu yağı vücutta sedef hastalığının görüldüğü yerlere genel acının indirilmesi için ve plakların patlamasının düzenlenmesi için haricen uygulanır. Yapılan çalışmalara göre haricen uygulanan çörek otu yağı sedef hastalığını yönetme konusunda oldukça yararlıdır.

Egzema

Bu rahatsızlık ciltte oluşan iltihaplanmadan kaynaklanır. Vücutta kaşıntılı kırmızı benek oluşur. Genelde eklem yerlerinde görülür.

Çörek otu yağı mükemmel bir acı yatıştırıcıdır. Cilt üzerinde yağlı olmayan fakat gerekli ve yararlı besinleri
sağlayan bir film oluşturarak bu yeteneğini sergiler. Çörek otu yağının egzema üzerindeki etkileri için yapılan bir çalışmada çörek otu yağı elde görülen egzemayı steroit kremlerle aynı oranda iyileştirdiği görülmüştür. Çörek otu yağının steroit kremlere olan üstünlüğü ise hiç yan etkisi olmamasıdır.

Akne

Birçok sebepten dolayı oluşan akne sorunu genelde ergenlik çağlarında görülse de yetişkinliğe kadar uzanabilir. Vücudun çeşitli yerlerinde yaralara ve geçmeyen izlere sebep olabilir. Akneye sebep olan faktörler arasında hormonlar yeme bozuklukları ve cildin bazı bölgelerinin iltihaplanması sayılabilir

Çörek otu yağı içerdiği antioksidatif ve iltihap karşıtı özellikleriyle akne sorununun etkilerini azalttığı bilinir. Bu yağda bulunan besleyici etkiler hasar görmüş cildi onarmaya ve yenilemeye yardımcı olur. Ayrıca çörek otu yağında doğal antihistamin bulunduğu için bu yağ alerjiyle ilgili cilt sorunlarını tedavi etmede idealdir.​
 
Üst Alt