Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Coğrafyanın Konusu

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,210
  • MFC Puanı
    12,834
  • MFC Seviyesi

Coğrafyanın konusu nedir?
Yeryüzündeki çeşitli doğa olayları ve bu olaylar ile canlılar arasındaki karşılıklı etkileşimler coğrafyanın konusunu oluşturur. Dünya'nın katı yüzünü oluşturan karalar üzerinde dağ ova plato vadi gibi çeşitli yeryüzü şekilleri meydana gelmiştir. Ayrıca yağmur ve kaynak suları ile beslenen akarsular ve göller de karalar üzerinde yer alır
Yeryüzü atmosfer adını verdiğimiz hava küre ile çevrilidir. Güneşlenme sıcaklık basınç rüzgar nem ve yağışyeryüzündeki canlı yaşamını yakından ilgilendirir.Birer iklim elemanı olan bunlar coğrafi çevrenin şekillenmesini de sağlar. İklimlerin özelliklerine bağlı olarak yeryüzünde çok çeşitli bitki ve hayvan türleri yayılmıştır. Bunun yanında iklim ve yeryüzü şekillerine dayalı olarak farklı özellikte bölgeler oluşmuştur. Örneğin ekvator çevresi sıcak ve nemli kutuplar soğuk ve buzullarla kaplıdır. Nemli bölgelerde gür bitki örtüsü kurak bölgelerde ise bozkır ve çöller vardır. Yeryüzünde görülen bu olaylarla devamlı etkileşim içerisinde olan en önemli canlı insandır. İnsan yeryüzündeki bu olayların etkisi altında ve bunlarla iç içe yaşamaktadır.

İklim özelliklerinin uygun olduğu ılıman bölgelerde nüfus yoğun yerleşme sık ekonomik etkinlikler çeşitlidir. İklim özelliklerinin uygun olmadığı kurak ve soğuk alanlar ise nüfusun çok azaldığı veya hiç olmadığı yerlerdir. Yeryüzü şekilleri ve su kaynakları insanın yaşama ve etkinlik alanlarının dağılışını etkiler. Ovalar ve akarsu boyları sık nüfusludağlık alanlar ve suyun bulunmadığı yerler ise seyrek nüfusludur.

İşte yeryüzünde görülen ve insan yaşamını etkileyen bütün bu olaylar coğrafyanın konusunu oluşturur. Coğrafya bu olayların yeryüzündeki dağılışını ve bu dağılışın nedenlerini araştırır sonuçlarını ortaya koyar.
COĞRAFYANIN TANIMI

Bu bilgilerin ışığı altında coğrafyayı şöyle tanımlayabiliriz: Coğrafya yeryüzüne bağlı çeşitli olayları tanıtan bu olayların oluş dağılış ve sonuçlarını ortaya koyan bunların insanlarla olan karşılıklı etkileşimlerini açıklayan bir bilimdir.
 
Üst Alt