Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Cumalıkızık'taki Cin Aralığı Sokağı'nın Ölümsüz Şehir Efsanesi

Tokyo

Bizi öldürmeyen şey güçlendirir.
Moderatör
  • Üyelik Tarihi
    3 Haz 2020
  • Mesajlar
    6,285
  • MFC Puanı
    75,710
  • MFC Seviyesi

700 yıllık Osmanlı sivil mimarisini bozulmadan günümüze taşıyan Cumalıkızık, Cin Aralığı Sokağı ayakta kaldıkça yaşayacak bir şehir efsanesine sahip.
Cumalıkızık'ta bulunan Cin Aralığı, dünyanın en dar sokağı kabul edilmektedir.
Rivayet edilir ki; Kurtuluş Savaşı yıllarında Cumalıkızık Köyü'nü basan Yunan askerleri tüm köylüleri camiye toplayarak mabedi yakmaya karar verirler. Köylüler bir şekilde Yunanlıları atlatıp, camiden kaçmayı başarırlar. Girdikleri sokakta, iki evin bittiği noktada dar bir aralık vardır. Bir insanın zorlukla geçebileceği büyüklükteki sokak girişinden bakıldığında çıkmaz yol olarak görünmektedir.
Köylüler, dar aralıktan geçerek, Türk askerlerinin mevzilendiği tepeye ulaşırlar.
Efsaneye göre Yunan askerleri ise sokağın girişine geldiğinde gözlerine inanamaz ve "İnsanların buradan kaçması imkansız. Bu olsa olsa cinlerin işidir." derler. O günden bugüne sokağın adının Cin Aralığı olduğu söylenir.... Hikayesiyle insanlarda merak uyandıran bu dar sokak Cumalıkızık’ta. Cumalıkızık Bursa’nın değişik yörelerine dağılmış kızık köylerinden biri. Tabii ki en çok bilineni en çok ziyaret edileni. Hangi mevsimde giderseniz gidin yoğun bir insan grubuyla karşılaşacaksınız.

 
Üst Alt