• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Deri koltuk bakımı nasıl yapılır

Üyelik Tarihi
20 Haz 2009
Konular
2,315
Mesajlar
4,689
MFC Puanı
1,680
tumblr_lsics6LaM01qi23vmo1_500_large.jpg


Deri bir koltuğun evinize rahatlık ve estetik getireceğine hiç şüphe yok. Ancak her deri mobilya da olduğu gibi deri koltuklarda ucuz değildir ve ilk günkü görünümlerini korumaları için bakım gerektirir. Deri koltuk bakımı düzenli olarak yapılmazsa zaman içinde rengini kaybeder, üzerinde çizikler ve çatlaklar oluşmaya başlar. Ancak deri koltuğa gerekli bakım yapılırsa bir ömür boyu şıklığından hiçbir şey kaybetmeden ve modası geçmeden kullanılabilir.

1_1629.jpg


Deri koltuğun üzerindeki tozların alınması yüzeyde oluşabilecek küçük çiziklerin engellenmesi açısından önemlidir. Bunu elektrikli süpürge ve tiftiklenmeyen bir bez yardımıyla yapabilirsiniz.

2_1464.jpg


Elektrikli süpürge borusunun deri yüzeyi çizmemesi için ucuna fırça aparatını takabilirsiniz. Daha derin bir temizlik için su ve bez yerine yılda 1-2 defadan fazla olmamak üzere piyasada bulabileceğiniz deri temizleme kimyasallarını kullanabilirsiniz.

3_1407.jpg


Deri şartlandırıcısı olarak satılan bu ürünler deriyi lekelerden korumaya yaramaktadır. Ancak sık kullanımı deride hasara yol açabilir. Her deri şartlandırıcının kullanımı aynı olmadığı için satın aldığınız mağazaya nasıl kullanmanız gerektiğini sorabilirsiniz.

4_1354.jpg


Deri doğal bir ürün olduğu için sıcaktan kolay etkilenir. Sürekli ısıya maruz kalan deri koltuk yüzeyinde kuruma ve çatlaklar oluşma olasılığı yüksektir. Bu nedenle deri koltuğu kalorifer peteği, infrared ısıtıcılardan en az 20-25 santim uzağa yerleştirmelisiniz.

5_1293.jpg


Aynı olumsuz etki direk güneş ışığına maruz kalan deri koltuklar içinde geçerlidir. Bundan kaçınmak için gün içinde deri koltuğunuzu bir çarşafla koruyabilirsiniz.

96_00000c14e_d8b6_orh550w550_open_plan_kitchen5.jpg


Eger deri koltuk üzerine sıvı döküldüyse bunun hemen temizlenmesi önemlidir. Sıvı dökülür dökülmez emici bezle alın. Ovalamayın çünkü ovalamak sıvının deriye geçmesini hızlandırır.

96_00000064b_f33a_orh550w550_IH0509_52.jpg


Eger leke yagli bir siviysa uzerine un dokerek bir kac saat unun yagi emmesini bekleyin sonra suyla islatilmis bir bezle lekeyi silin.​
 
Üst