• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Difenbahya (Dieffenbachia picta "exotica")

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,310
Yılanyastığıgillerdendir. Anavatanı Tropikal Amerika'dır. Bitkinin 25 cm kadar uzunlukta ve eni 10 cm kadar olan krem ve beyaz renklerde alacalanmış yeşil renkli iri ve pek gösterişli yaprakları vardır. Bitki 15 metre kadar boylanıp çevresine doğru 60 cm kadar yayılabilir. Yaşlanan difenbahyaların alt yaprakları sarkmaya başlar. Tuhaf bir görüntü oluşturduğundan bu yapraklar kesilir.

Anaç bitkinin yanlarından süren piçlerinin ayrılmasıyla ya da yeşil bitkinin gövdesinden alınan 5 cm uzunluktaki gövde çelikleriyle çoğaltılır. Bitkinin salgıladığı özsu zehirlidir. Konuşma yitimine neden olabileceğinden kesinlikle dile sürülmemelidir.

Difenbahya Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

Toprak: Bitki zengince karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için bahçe toprağına bir miktar kil ve kaba dere kumu eklenir.

Su: Bitki yaz mevsiminde bol su ister. Kışın verilen suyu azaltılmalı ancak toprağı nemli tutulmalıdır.

Işık: Yarı gölge yerleri seven difenbahya doğrudan gelen güneş ışığı karşısında bırakılmamalıdır.

Sıcaklık: Ilık ortamları yeğleyen difenbahya kışın en düşük 15 dereceye kadar dayanabilir. Bitki hava akımlarının olduğu yerlere konulmamalıdır.

Gübre: İlkbahardan sonbaharın ortalarına kadar bitkiye ayda iki kez standart sıvı gübre verilir.

Saksı Değiştirme: Difenbahyanın kökleri saksısını doldurmuşsa ilkbahar mevsiminde saksısı uygun toprak eklenerek bir numara büyüğü ile değiştirilir. Saksı çapı 20 cm'ye ulaştığında bitki özenle saksıdan sökülür kökleri kırpılır ve uygun toprak eklenerek aynı saksıya tekrar dikilir.
 
Üst