Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Diğer metotlar

ByOnur58

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    7 Ocak 2015
  • Mesajlar
    2,113
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Kod:
Tekrar yukarıda incelediğimiz kutu sınıfını göz önüne alalım. Hacim bir kutunun özellikleri arasında yer alır, ve her zaman kutunun hacminin hesaplanması gerekebilir. Bu yüzden hacim işlemini Kutu sınıfının içinde tanımlamak daha ideal olacaktır. Şekil 3.3.1 deki kutuornegi3.java programında hacim hesaplarını yapan hacim metodu Kutu sınıfının içinde tanımlanmıştır. 
import java.io.*;class Kutu{double en;double boy;double yukseklik;//kurucu metod kutuKutu(double e,double b,double y){en=e;boy=b;yukseklik=y;}//bu metot kutunun hacmini hesaplardouble hacim(){return en*boy*yukseklik;}}class kututesti3{public static **** main(String args[]){Kutu benimkutum1=new Kutu(10.0,20.0,30.0);System.out.println("Benim kutumun hacmi : "+benimkutum1.hacim() );Kutu benimkutum2=new Kutu(5.0,10.0,15.0);System.out.println("Benim kutumun hacmi : "+benimkutum2.hacim() );}}
Şekil 3.3.1 Kutu sınıfı iki nesneyi kurucu(constructor) metodu yardımıyla tanımlayan ve hacmi hacim() metoduyla hesaplayan kututesti3.java programıBir önceki bölümde metod yazımı konusunda anlattıklarımızın hepsini buraya ilave edebiliriz.
 
Üst Alt