• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Din-i İslamiyette "Beddua'nın ALLAH (c.c) Katında Hükmü" Nedir?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
SORU :

Beddua etmek ile ah etmek aynı şey midir? Eğer ki birisi canınızı yaktı ise, hak etmediğiniz bir şey yaşattı ise ah etmek günah mıdır? Mesela “Allah’ından bul!”, “Allah layığını versin!” veya “Allah’a havale ediyorum!” cümleleri tehlikeli midir? Ve diyelim ki ah ettim pişman oldum, ne yapmam lazım?

CEVAP : (FETVA)

İnsanların birbirlerinin hakkına tecavüz etmeleri, insanı yaratan Allah Teâlâ’nın suç saydığı bir iştir. Yarattığı bir kuluna eziyet edilmesine razı olmadığı gibi, yapılan eziyetleri de yapanının yanına bırakmamaktadır. Bir insanın başka bir insana karşı beddua etmesi. O insandan hakkını almasını Allah’tan istemesi demektir. Bu istek, beddua şeklinde olabilir, ‘ah’lanma şeklinde olabilir. Nasıl olduğundan ziyade insanın işi Allah’a havale etmesi önemlidir. Uygun olan beddua etmemektir. Fakat beddua etmek günah değildir. Bedduayı geri almak da hak helalliği vermek gibi bir şeydir; yapılırsa iyilik yapılmış olur; iyilik yapan her zaman hayır üzeredir. Özellikle bilmek gerekir ki, anne ve babaların çocuklarına beddua etmeleri belki haklarıdır ama asla iyi bir şey değildir. Birbirimize de hayır dua edelim, daha kazançlı oluruz.

FETVA SAHİBİ : Nureddin Yıldız

Not :

Nureddin Yıldız Kimdir? :
Kod:
https://www.nureddinyildiz.kim/